1500 etatów w Inspekcji i podwyżki dla lekarzy weterynarii - kiedy zmiany?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

1500 etatów w Inspekcji i podwyżki dla lekarzy weterynarii - kiedy zmiany?

23.03.2022autor: wk

Będzie dodatkowych 1500 etatów w Inspekcji Weterynaryjnej zapowiada ministerstwo rolnictwa, które jednocześnie obiecuje, że pracownicy Inspekcji dostaną od lipca tego roku podwyżki rzędu 1200 zł.

O planowanym wzmocnieniu Inspekcji Weterynaryjnej poinformowali przedstawiciele ministerstwa rolnictwa podczas wtorkowego posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa.

Znaczne wzmocnienie kadrowe IW

Dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Żywności w MRiRW Krystian Popławski powiedział, że w budżecie na 2022 r. przewidziano środki na 1519 nowych etatów. Z czego w pierwszej fazie IW otrzyma 604 etaty na zwalczanie chorób oraz Brexit. A potem koleje 915 na wzmocnienie struktur.

Etaty i podwyżki

Jednocześnie za dodatkowymi etatami mają pójść podwyżki. I tak od 1 lipca będzie to przeciętnie 1269 złotych miesięcznie. Z kolei w drugiej puli 915 nowych etatów przewidziano wynagrodzenie w wysokości ok. 8 tys. zł na etat.

Dyrektor K. Popławski dodał, że projektując podwyżki zapomniano o Wojewódzkich Inspektoratach Weterynarii (WIW) oraz Zakładach Higieny Weterynaryjnej (laboratoria). Teraz resort rolnictwa zastanawia się jak naprawić ten błąd, aby pracownicy nie uciekali z WIW.

Ludzie nie chcą pracować w IW

Posłanka Dorota Niedziela przytoczyła dane z raportu Najwyższej Izby Kontroli dotyczące systemu bezpieczeństwa żywności w Polsce. Wynika z nich, że niedobory kadrowe w Inspekcji Weterynaryjnej wpływały na problemy z realizacją zaplanowanych kontroli, zarówno na szczeblu centralnym, jak i wojewódzkim. Przyczynami zmniejszającego się zatrudnienia były:

·       duży (sięgający 70%) odsetek rozwiązywania umów o pracę na wniosek pracownika,

·       niski odsetek przeprowadzonych naborów zakończonych zawarciem umowy o pracę (ponad 30%), przy czym w przypadku aż 56% ogłoszonych naborów nie złożono żadnej aplikacji.

Niska skuteczność naborów związana była z niskim poziomem wynagrodzeń w Inspekcji.

- Nie ma chętnych do pracy w Inspekcji bo zarobki są małe a obciążenia są coraz większe – podsumowała D. Niedziela, która komentując zapowiedź MRiRW wzmocnienia IW dodała, że uwierzy jak …zobaczy.
wk

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Jurgiel kontra Ardanowski: kolejne starcie byłych ministrów rolnictwa

Kolejne ostre starcie byłych ministrów rolnictwa Krzysztofa Jurgiela oraz Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Tym razem poszło o wypowiedzi tego drugiego w Sejmie na temat Inspekcji Weterynaryjnej. Jurgiel zarzucił Ardanowskiemu brak znajomości unijnych przepisów oraz szukanie taniej sensacji. 

czytaj więcej

Rolnik stracił 1200 gęsi i nie dostał odszkodowania. "Weterynaria wykorzystała nasze zmęczenie"

Sąd Rejonowy w Białej Podlaskiej zdecyduje, czy weterynaria miała prawo odmówić odszkodowania za 1200 gęsi zagazowanych w gospodarstwie w Korczówce. Hodowca uważa, że został przez inspekcję weterynaryjną skrzywdzony. Najbliższa rozprawa 19 maja. 

czytaj więcej
Aktualności

Ustawa o Inspekcji Weterynaryjnej uchwalona. Czy jest szansa na wzmocnienie instytucji?

Sejm bez głosu sprzeciwu przyjął ustawę o Inspekcji Weterynaryjnej. Towarzyszyła temu burzliwa debata nad sytuacją tej instytucji. Opozycja zarzucała rządowi jej osłabienie, tymczasem rząd zapowiadał rekordową pomoc „jeszcze w tym roku”.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)