Wielozadaniowy Myszołów z Grudziądza
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wielozadaniowy Myszołów z Grudziądza

13.12.2021autor: Adam Płachta

Jesienią do oferty Unii dołączyła produkowana w Grudziądzu brona mulczowa Buzzard (ang. myszołów). Do czego można wykorzystać nowe narzędzie?

Płytka uprawa

Od niedawna rośnie grono rolników wyznających zasadę, że ściernisko należy uprawiać najpłycej jak to możliwe. Wraz z popularyzacją tego trendu, kolejni producenci oferują narzędzia do takiej uprawy.  Brony mulczowe Buzzurd są dostępne w szerokościach roboczych 7,5 i 9 m. Wierzchnia warstwa gleby jest wzruszana na głębokość ok. 30 mm. Technologia pracy bronami mulczowymi zakłada 2 przejazdy: pierwszy ma na celu pobudzenie nasion chwastów i samosiewów roślin uprawnych do kiełkowania, które zostaną zniszczone przy drugim przejeździe. Oprócz tego resztki pożniwne zostają rozciągnięte po powierzchni pola. Dwukrotna uprawa zwykle przekonuje ślimaki, myszy i inne polne gryzonie, że pole uprawne nie jest najlepszym miejscem do życia.

5 rzędów zębów

Podstawowym elementem roboczym brony są sprężyste palce o śr. 16 mm i długości 700 mm. Kąt natarcia jest regulowany hydraulicznie, w zależności od ilości resztek pożniwnych i warunków na polu. Podczas pracy na polach z bardzo dużą ilością słomy, ostatnie 2 rzędy można odchylić niezależnie, poprawiając przepływ masy. Producent określa zapotrzebowanie mocy na 130÷170 KM dla narzędzia 7,5-metrowego i 170÷220 dla brony 9-metrowej. Ceny netto w wyposażeniu podstawowym to odpowiednio 44 900 i 54 900 zł.

Wyposażenie dodatkowe

Podczas pracy na ściernisku kukurydzianym lub niszczenia wysokich poplonów, przyda się opcjonalny wał nożowy. Amortyzację wału zapewniają wałki gumowe. Zamiast wału, z przodu brony można zamontować rząd talerzy o śr. 400 mm. Talerze są przykręcane do piast bezobsługowych zawieszonych na sprężynie płaskiej. Ich zadaniem jest podcinanie gleby i wyrzucanie jej do tyłu, w celu mieszania z resztkami roślinnymi. Na liście wyposażenia opcjonalnego znajduje się też regulowana hydraulicznie włóka. Płytki o szer. 150 mm dobrze kruszą bryły gleby, bronę można więc stosować również do wiosennego przygotowania roli. Istnieje możliwość montażu włóki na tych samych sprężynach co talerzy.

 

Opr. ap

autor Adam Płachta

Adam Płachta

redaktor magazynu Profi

<p class="MsoNormal">redaktor magazynu „profi”</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Co się stanie z zadatkiem, jeśli rolnik nie otrzyma kredytu na zakup ziemi?

Mam zamiar kupić grunty rolne i wziąć kredyt na ich zakup. Nie wiem jednak, czy go otrzymam. Właściciel gruntów stwierdził, że możliwe jest zawarcie umowy przedwstępnej z zadatkiem. Czy zawarcie takiej umowy w odniesieniu do nieruchomości rolnych jest możliwe? Co w przypadku, gdy wyrażę zgodę na zadatek, a nie uzyskam kredytu i nie zawrę umowy ostatecznej?

czytaj więcej

Nowe brony Unia Ares XM

Oferta bron talerzowych marki Unia została poszerzona o półzawieszany model XM o szerokości roboczej 5 i 6 m.

czytaj więcej

Unia – nowa linia rozsiewaczy RCW

Unia wprowadza do oferty najnowszą generację rozsiewaczy RCW. Jakie zmiany wprowadzili konstruktorzy?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)