Wielozadaniowy Myszołów z Grudziądza
Jesienią do oferty Unii dołączyła produkowana w Grudziądzu brona mulczowa Buzzard (ang. myszołów). Do czego można wykorzystać nowe narzędzie?
Płytka uprawa
Od niedawna rośnie grono rolników wyznających zasadę, że ściernisko należy uprawiać najpłycej jak to możliwe. Wraz z popularyzacją tego trendu, kolejni producenci oferują narzędzia do takiej uprawy. Brony mulczowe Buzzurd są dostępne w szerokościach roboczych 7,5 i 9 m. Wierzchnia warstwa gleby jest wzruszana na głębokość ok. 30 mm. Technologia pracy bronami mulczowymi zakłada 2 przejazdy: pierwszy ma na celu pobudzenie nasion chwastów i samosiewów roślin uprawnych do kiełkowania, które zostaną zniszczone przy drugim przejeździe. Oprócz tego resztki pożniwne zostają rozciągnięte po powierzchni pola. Dwukrotna uprawa zwykle przekonuje ślimaki, myszy i inne polne gryzonie, że pole uprawne nie jest najlepszym miejscem do życia.
5 rzędów zębów
Podstawowym elementem roboczym brony są sprężyste palce o śr. 16 mm i długości 700 mm. Kąt natarcia jest regulowany hydraulicznie, w zależności od ilości resztek pożniwnych i warunków na polu. Podczas pracy na polach z bardzo dużą ilością słomy, ostatnie 2 rzędy można odchylić niezależnie, poprawiając przepływ masy. Producent określa zapotrzebowanie mocy na 130÷170 KM dla narzędzia 7,5-metrowego i 170÷220 dla brony 9-metrowej. Ceny netto w wyposażeniu podstawowym to odpowiednio 44 900 i 54 900 zł.
Wyposażenie dodatkowe
Podczas pracy na ściernisku kukurydzianym lub niszczenia wysokich poplonów, przyda się opcjonalny wał nożowy. Amortyzację wału zapewniają wałki gumowe. Zamiast wału, z przodu brony można zamontować rząd talerzy o śr. 400 mm. Talerze są przykręcane do piast bezobsługowych zawieszonych na sprężynie płaskiej. Ich zadaniem jest podcinanie gleby i wyrzucanie jej do tyłu, w celu mieszania z resztkami roślinnymi. Na liście wyposażenia opcjonalnego znajduje się też regulowana hydraulicznie włóka. Płytki o szer. 150 mm dobrze kruszą bryły gleby, bronę można więc stosować również do wiosennego przygotowania roli. Istnieje możliwość montażu włóki na tych samych sprężynach co talerzy.
Opr. ap
Adam Płachta
redaktor magazynu Profi
<p class="MsoNormal">redaktor magazynu „profi”</p>
Najważniejsze tematy