Raport profi: JCB Loadall 542-70 AgriSuper
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Raport profi: JCB Loadall 542-70 AgriSuper

21.10.2019autor: dr Artur Jakubek

Wraz z serią Loadall Anglicy opracowali nową kabinę, która oferuje lepszą widoczność dla operatora oraz mniejszy hałas we wnętrzu. Mieliśmy okazję sprawdzić, co jeszcze się zmieniło w ładowarce 542-70.




Nowa kabina

Na pierwszy rzut oka nową kabinę można rozpoznać po zakrzywionej, panoramicznej przedniej szybie. W ten sposób poprawiono widok na podniesione ramię teleskopowe, nawet wtedy, gdy zamontowana jest wewnętrzna kratka bezpieczeństwa. Dobrą widoczność zapewniają także dwie wycieraczki na górze szyby. Ten element szczególnie nam się spodobał. Jeszcze bardziej imponujące jest jednak stwierdzenie inżynierów JCB, że poziom hałasu w nowej kabinie wynosi... więcej na temat ładowarki JCB Loadall 542–70 w "profi" 6/2019.

Kierownica z funkcją pamięci

Siedząc w kabinie zauważyć można nie tylko nową, odchylaną kolumnę kierownicy z funkcją pamięci pozycji, ale przede wszystkim brak deski rozdzielczej. Zamiast niej jest wyraźny i czytelny 7-calowy monitor boczny. Terminal obsługuje się za pomocą klawiatury z przełącznikiem obrotowym/wciskanym, podobnie jak w przypadku dużych ładowarek kołowych. To dobre rozwiązanie.Przed operatorem znajdują się tylko elementy sterujące klimatyzacją (opcjonalnie automatyczna). Nowo opracowana wentylacja, z lepszym o 10% przepływem powietrza, powinna znacznie szybciej osuszać (lub odmrażać) wszystkie szyby.

Silniki w ładowarkach JCB Loadall

Gama dostępnych silników pozostała bez zmian. Czterocylindrowce marki JCB o pojemności 4,4 lub 4,8 l osiągają moc w zakresie od 55 kW/75 KM do 108 kW/145 KM. Nowa przekładnia TorqueLock 40 km/h z 4 biegami pod obciążeniem i obejściem konwertera na każdym z nich, współpracując z „małym” silnikiem (81 kW/109 KM) poprawia moc i zużycie paliwa w porównaniu ze znaną przekładnią 30 km/h.

JCB DualTech VT

Niezmiennie w ofercie pozostaje automatyczna 6-biegowa przekładnia przełączana pod obciążeniem i hydrostatyczna przekładnia JCB DualTech VT. Bez zmian pozostały także funkcje i wyposażenie wersji od Agri Smart Power i Agri TorqueLock 4, przez Agri Plus aż do Agri Super i Agri Pro. W ładowarkach Agri Pro jest to na przykład niezależna kontrola obrotów i prędkości w trybie Flexi. Do jego obsługi służy przełącznik kołyskowy z przodu podłokietnika, uruchamiany opuszkiem palca.

Więcej na temat ładowarki JCB Loadall 542–70 w "profi" 6/2019.
opr. aj
autor dr Artur Jakubek

dr Artur Jakubek

redaktor naczelny magazynu Profi

<p class="MsoNormal">redaktor naczelny magazynu „profi”</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

JCB: pierwsza koparka napędzana wodorem

Angielski producent sprzętu budowlanego i rolniczego – JCB – jako pierwszy na świecie zaprezentował działający prototyp koparki napędzanej ogniwami wodorowymi.

czytaj więcej

Rekordowy JCB z oponami BKT

Firma BKT wyposażyła rekordowy ciągnik Fastrac, który pędził z prędkością aż 217,568 km/h w specjalnie przygotowane opony. Fastrac JCB w księdze rekordów Guinnessa.

czytaj więcej
Testy maszyn

Test profi: ładowarka Weidemann 5080T

Może niezupełnie w Kościanie, ale w pobliżu mogliśmy się przekonać, że ładowarka Weidemann ma zapas mocy i długi wysięgnik, co pomaga przy wszystkich pracach w obejściu. Spostrzeżenia na temat pracy ładowarką dołącza też rolnik użytkujący sprzęt tej marki.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)