Horsch: wał Cultro TC na ściernisko po kukurydzy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Horsch: wał Cultro TC na ściernisko po kukurydzy

10.08.2019autor: dr Artur Jakubek

Horsch przedstawił wał nożowy Cultro TC o szerokim zakresie zastosowań. Dobrze sprawdzi się zarówno jako narzędzie doprawiające w połączeniu z innymi maszynami, ale także w pojedynkę do rozdrabniania resztek pożniwnych szczególnie po rzepaku i kukurydzy.




Przed tegorocznymi targami Agritechnica w Hanowerze firma Horsch przedstawiła kilka zupełnie nowych maszyn do mechanicznego zwalczania chwastów, które mają wspomóc i częściowo ograniczyć zastosowanie opryskiwaczy polowych. Wśród nowości pojawił się także wał Cultro TC o szerokim zakresie zastosowań. Wał nożowy w ofercie firmy Horsch był już wcześniej dostępny jako doposażenie do innych maszyn Horsch.

Konstrukcja Cultro

Cultro TC może być zastosowany jak dotychczas jako doposażenie lub pracować samodzielnie jako narzędzie uprawowe do rozdrabniania resztek pożniwnych po kukurydzy i rzepaku. Jak informuje producent, podwójny wał nożowy Cultro TC ma zwartą konstrukcję ramy, co zapewnia stabilność podczas pracy z dużymi prędkościami roboczymi (nawet do 20 km/h). Na obwodzie obydwu wałów jest 6 skośnie ułożonych noży, jednak na jednym i na drugim są one ułożony pod przeciwnym kątem. Umożliwia to krzyżowe cięcie resztek i zapewnia dobre rozdrobnienie resztek pożniwnych rzepaku i kukurydzy.

r e k l a m a

Wersje Cultro TC

Dostępne są dwie wersje wału Cultro 3 TC i Cultro 12 TC. Pierwsza z nich o szerokości roboczej 3 m zawieszana jest na TUZ. Cultro 3 TC może pracować z przodu ciągnika w kombinacji z broną talerzową zawieszoną z tyłu. Może także być zawieszony z tyłu ciągnika jako maszyna główna w połączeniu z dodatkowym wałem, wybranym spośród doposażenia oferowanego do Jokera CT. Wersja ciągniona Cultro 12 TC o szerokości roboczej 12 m jest podzielona na 3-metrowe sekcje. Są one zawieszone niezależnie, co umożliwia dobre odwzorowanie powierzchni pola. Każda sekcja jest zabezpieczona przed przeciążeniem i ma możliwość uniesienia się w przypadku trafienia na przeszkodę. Konstrukcja ramy przenosi cały ciężar Cultro na wał nożowy.

Wyposażenie dodatkowe

Horsch Cultro można doposażyć w wał lub bronę mieczową, która jest szczególnie przydatna, gdy do rozprowadzenia jest dużo resztek pożniwnych. Przed wałem Cultro można zamontować szynę wyrównującą, która rozszerza zakres możliwości przygotowania łoża siewnego.

Skuteczność Cultro TC wynika z zastosowania dwóch wałów o skośnie ułożonych nożach oraz z dużej prędkości roboczej. Niski opór pracy wału sprawia, że do wersji o szerokości roboczej 12 m wystarczy ciągnik o mocy 200 KM.

opr. aj
fot. firmowe
autor dr Artur Jakubek

dr Artur Jakubek

redaktor naczelny magazynu Profi

<p class="MsoNormal">redaktor naczelny magazynu „profi”</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Raport profi: tak pracuje wał nożowy Alfa Mulch

Chcecie zniszczyć poplony wysokie poplony nie wysuszając nadmiernie gleby? Prezentujemy ciekawe rozwiązanie, jakim jest wał nożowy Alfa Mulch POM Brodnica. Zapraszamy na film i do lektury profi 2/2020.

czytaj więcej

Pomysły na mechaniczne zwalczanie chwastów

Spulchniacze i pielniki przeżywają swoisty renesans. Jednak nie zawsze trzeba kupować nowe maszyny. W profi pokazujemy, jak można ulepszyć sprzęt, który jest już w gospodarstwie.

czytaj więcej

Warsztat profi: smarownice i akcesoria

Dzień bez nasmarowania mechanizmów maszyny może być dniem straconym – szczególnie w żniwa. Prezentujemy rozwiązania firm Pressol i Umeta, które przydadzą się podczas pracy ze smarownicą.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)