Claas Xerion TS: 4 gąsienice w Wielkopolsce i na Warmii
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Claas Xerion TS: 4 gąsienice w Wielkopolsce i na Warmii

12.12.2020autor: dr Artur Jakubek

Rok temu firma Claas przedstawiła swój flagowy model ciągnika na 4 gąsienicach. Po tegorocznych żniwach Xerion TS testowany był w Wielkopolsce i na Warmii. Jak się spisał?

Xerion to flagowy ciągnik marki Claas, który występuje w wersjach: z obracaną kabiną do pracy w silosie lub w lesie, a także z przestrzenią do zabudowy np. beczką do rozlewania gnojowicy. Tworząc wersję TS (Trac System) firma Claas dołączyła do producentów maszyn dużej mocy z gąsienicowym układem jezdnym. Ciągnik zadebiutował rok temu, a już po tegorocznych żniwach ruszył do pracy na polach w Wielkopolsce i na Warmii. Na przełomie lata i jesieni był testowany przez przedsiębiorców rolnych. 

– Aby pokazać niezawodność i możliwości ciągnika Claas Xerion 5000 TS, powierzyliśmy go rolnikom pracującym przy uprawie roli w zróżnicowanych warunkach – od lekkich ziem wielkopolskich po ciężkie gleby na terenie Warmii. Xerion 5000 TS pracował z różnymi maszynami towarzyszącymi o szerokości do 12,5 m przy uprawie płytkiej, a przy głębokiej – z 8-metrowym narzędziem towarzyszącym. Łącznie ciągnik wykonał pracę na około 500 ha i przepracował ponad 50 godzin. Zgodnie z danymi zarejestrowanymi przez system Telematics osiągnął bardzo niskie wartości spalania – od 4 do 6,35 l/ha – podczas lekkiej pracy z agregatami talerzowymi: Lemken Gigant o szerokości 12 m, Köckerling Rebel o szerokości 12,5 m oraz Agrisem Disc-O-Mulch Gold o szerokości 9 m. Natomiast w uprawie głębokiej, podczas pracy ciężkiej z kultywatorami Horsch Tiger 5, 6 i 8 AS, spalanie wyniosło od 12 do 17 l/ha, co pokazało, jak niezwykle wydajny i efektywny jest ten ciągnik – mówi Barbara Raba-Przybylak, Product Manager ds. Ciągników w firmie Claas.

r e k l a m a

Moc przy niskich obrotach silnika

Do niskiego zużycia paliwa przyczynia się silnik ciągnika Xerion 5000, który maksymalny moment obrotowy 2600 Nm osiąga już od 1300 obr./min. Nie bez znaczenia są również niskie obroty postojowe – 730 obr./min oraz inteligentne sterowanie przekładnią, które odciąża traktorzystę i zwiększa jego komfort pracy.

A propos komfortu: producent deklaruje, że niskie obroty silnika oraz dobre wyciszenie zapewniają niski poziom hałasu w kabinie. Z kolei umieszczenie kabiny na środku ciągnika w połączeniu z amortyzacją ogranicza przenoszenie drgań z narzędzia towarzyszącego i kół ciągnika.

Konstrukcja ramowa, bez przegubu

Xerion to ciągnik zbudowany na pełnej ramie – bez przegubu, w jaki wyposażone są niektóre ciągniki dużej mocy. Według producenta to zwiększa sztywność konstrukcji, a tym samym wytrzymałość na bardzo duże obciążenia podczas pracy w głębokiej uprawie. Dwie osie skrętne sprawiają, że ciągnik jest zwrotny, a tył pojazdu nie zachodzi na zakręcie, co ma znaczenie w transporcie podczas pracy z przyczepą przy odbiorze ziarna od kombajnu. System dynamicznego kierowania umożliwia wykonanie pełnego skrętu przy mniejszej niż standardowa liczbie obrotów kierownicą.

Koła zamiast gąsienic

Gąsienicowy układ jezdny ma swoje mocne i słabe strony. Jeśli okaże się, że w danej pracy lepiej sprawdzą się koła, jest możliwość zdjęcia układu gąsienicowego. Wystarczy w dwóch miejscach zabezpieczyć wózek jezdny sworzniami pod piastą, a następnie odbezpieczyć siłownik hydrauliczny w dolnej części wózka gąsienicy. Po odkręceniu śrub wokół piasty, za pomocą ładowarki teleskopowej z widłami do palet można zdjąć wózek jezdny. Następnie założyć odpowiednie koła i gotowe.

Codzienna obsługa

Claas zadbał także o łatwą i sprawą codzienną obsługę. Poziomy olejów, w tym także silnikowego, można sprawdzić z kabiny. Oczyszczenie chłodnic z nadmiaru pyłu i kurzy, to także proste zadanie i można je wykonać nawet podczas pracy, korzystając z wentylatora ze wstecznymi obrotach. Okresy przeglądów we wszystkich modelach Xerion wydłużono do 1000 mth, co ma zmniejszyć koszty i czas przestoju ciągnika w sezonie.

opr aj

fot. firmowe

autor dr Artur Jakubek

dr Artur Jakubek

redaktor naczelny magazynu Profi

<p class="MsoNormal">redaktor naczelny magazynu „profi”</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Contractus Agro i Claas Polska: czynniki wpływające na wybór dealera maszyn

Od 1. stycznia 2021 roku nowym dealerem marki Claas na Podlasiu jest firma Contractus Agro. Z tej okazji, wspólnie z Claas Polska, przeanalizowała czynniki wpływające na wybór dealera maszyn przez rolników.

czytaj więcej

Jak zadbać o folie i siatki do pras?

Podpowiadamy jak zadbać o materiały eksploatacyjne do pras, takie jak siatka, folia lub sznurek. Mogą one dobrze spełniać swoją funkcję nawet w kolejnych sezonach, pod warunkiem że są przechowane i dobrze zabezpieczone.

czytaj więcej

Contractus Agro dealerem marki Claas

Wraz z rozpoczęciem nowego roku nastąpią zmiany w sieci dealerskiej marki Claas.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)