Susza rolnicza w Polsce: rośnie zasięg suszy i skala strat
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Susza rolnicza w Polsce: rośnie zasięg suszy i skala strat

27.06.2023autor: Janusz Biernacki

W czwartym okresie raportowania tj. od 21 kwietnia do 20 czerwca 2023 r. średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą wynosiła –137 mm. W wyniku występujących warunków wilgotnościowych IUNG stwierdza wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski.

Susza rolnicza w Polsce

Deficyt wody dla roślin uprawnych zwiększył się powodując, że niedobór wody występował w całym kraju. Największy deficyt wody notowano na terenie Pojezierza i Pobrzeża Kaszubskiego, Równiny Słupskiej, Wysoczyzny Damnickiej, Żuław od –230 do –249 mm (patrz mapa poniżej). Bardzo duży niedobór wody notowano również na Pojezierzu Pomorskim, Mazurskim, Wielkopolskim oraz na Nizinie Wielkopolskiej i w zachodniej części Niziny Mazowieckiej od –160 do –229 mm.

Rośnie zasięg suszy i skala strat


Susza rolnicza, powodująca obniżenie plonów przynajmniej o 20% w skali gminy w stosunku do plonów uzyskanych w średnich wieloletnich warunkach pogodowych, występowała na terenie wszystkich województw, poza podkarpackim. Zjawisko objęło wszystkie monitorowane uprawy, tj.:
  • zbóż jarych,
  • zbóż ozimych,
  • krzewów owocowych,
  • truskawek,
  • rzepaku i rzepiku,
  • roślin strączkowych,
  • kukurydzy na ziarno,
  • kukurydzy na kiszonkę,
  • drzew owocowych,
  • tytoniu,
  • warzyw gruntowych,
  • chmielu,
  • ziemniaka,
  • buraka cukrowego.

Najbardziej ucierpiały zboża jare


Największy zasięg suszy rolniczej występował wśród upraw zbóż jarych. Suszę notowano w 1623 gminach (ponad 65% gmin Polski), na obszarze 52% gruntów ornych kraju (patrz mapka poniżej; straty w plonach dla I kategorii gleb). W zbożach ozimych notowano ją w 1471 gminach (ponad 59% gmin), a w rzepaku i rzepiku w 1321 gminach. Wśród roślin strączkowych zjawisko stwierdzono w 1267 gminach, w kukurydzy na ziarno i kiszonkę w 1222, w uprawach ziemniaka w 21, a w buraku cukrowym w 5.
Na glebach I kategorii podatności na suszę straty powyżej 90% odnotowano w powiatach: lęborskim (96%), wejherowskim (92%), sopockim (92%), a powyżej 80% w chełmińskim (85%), gdańskim (82%), nowodworskim (85%), puckim (81%), gdyńskim (86%), elbląskim (81%) i kolskim (81%).
[bie]
autor Janusz Biernacki

Janusz Biernacki

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Wpływ roślin uprawnych na ryzyko erozji gleby

Erozja, czyli proces niszczenia wierzchniej warstwy terenu uważany jest przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) za jedno z największych zagrożeń dla gleby. Z jednej strony prowadzi właśnie do utraty wierzchniej warstwy gleby, ale może powodować także zanieczyszczenia wody, czy uszkodzenia budynków. W Szwajcarii przeprowadzono badania wpływu różnych roślin uprawnych na erozję terenu. 

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Kolejność nawożenia - co pierwsze wapno czy obornik?

Jedno z częstszych pytań dotyczy stosowania wapna i obornika w tym samym roku. Co powinniśmy zastosować w pierwszej kolejności? Wapno czy obornik?

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Zapraszamy na VIII Forum Rolników i Agrobiznesu – Sesja: Uprawa i technika II

Coraz trudniej jest gospodarować w rozchwianych warunkach pogodowych i rynkowych. Obecnie bardzo dużym wyzwaniem jest ochrona upraw w warunkach suszy i upałów. Jedną ze strategicznych potrzeb gleb jest natomiast wprowadzanie w coraz szerszym zakresie międzyplonów, które działają fitosanitarnie, strukturotwórczo i aktywują życie biologiczne. Na te zagadnienia odpowiemy podczas już VIII Forum Rolników i Agrobiznesu. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)