Szkolenia u Wiesława Gryna na Zamojszczyźnie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Szkolenia u Wiesława Gryna na Zamojszczyźnie

12.03.2020autor: Andrzej Sawa

Od trzech lat doradztwo rolnicze w formie działalności gospodarczej prowadzi Wiesław Gryn z Rogowa w gminie Grabowiec koło Zamościa. 

Zorganizowane grupy z całej Polski do 800-hektarowego rodzinnego gospodarstwa, prowadzonego wspólnie z synem i córką, przyjeżdżają kilka razy w miesiącu. W szkoleniach uczestniczą nie tylko towarowi rolnicy, ale też studenci kierunków rolniczych, ochrony środowiska i architektury krajobrazu, uczniowie techników rolniczych.

– Zaczęło się wiele lat temu od organizowania w gospodarstwie tzw. dni otwartych drzwi. Goście zwiedzali gospodarstwo, a potem sami mi zasugerowali prowadzenie zorganizowanych szkoleń – relacjonuje nasz rozmówca. My trafiliśmy na prawie 50-osobową grupę właścicieli kilkusethektarowych gospodarstw z południa Wielkopolski i północy woj. dolnośląskiego.



Połączone systemy

Gryn od około 5–6 lat uprawia glebę w połączonym systemie uprawy wertykalnej (pionowej) z uprawą powierzchniową (ultrapłytką). Wcześniej prowadził ją w systemie uproszczonym, potem przeszedł na uprawę pasową. System ten sprawdził się szczególnie w ostatnich 3 ekstremalnie suchych latach, kiedy rolnik uzyskiwał przeciętnie ponad 9 t/ha pszenicy i 4,5 t/ha rzepaku. Rolnik od najmłodszych lat konstruował i samodzielnie wytwarzał od podstaw na swoje potrzeby sprzęt do uprawy lub przerabiał fabryczny. Służył on głównie do konserwującej uprawy roli.

r e k l a m a
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Ogromny pożar w porcie w Gdyni – spłonęło kilkadziesiąt tysięcy ton pszenicy i soi!

W Gdyni ugaszono już pożar magazynu zboża przy ul. Indyjskiej 1, należącego do Bałtyckiego Terminalu Zbożowego. Trwa ustalanie przyczyn wybuchu tego pożaru. Nieoficjalnie mówi się o samozapłonie.

czytaj więcej
Aktualności

Łabędzie szkody w rzepaku i pszenicy

Już drugą zimę żerują łabędzie na polu Teofila Zgarlickiego ze Starego Lublińca w gminie Cieszanów w powiecie lubaczowskim (woj. podkarpackie). Jego działka oddalona jest 200 m od zalewu, który dawniej był własnością pegeeru, a teraz gminy. Wcześniej stado ptaków było niewielkie i nie wyrządzało szkód. Z powodu ostatnich łagodnych zim rozrosło się do prawie 120 sztuk.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Minimalna uprawa z Agrisemem

Uproszczenia w uprawie to ostatnio często poruszany temat. Nie dziwi więc fakt, że w ofercie firmy Agrisem pojawił się nowy siewnik do minimalnej uprawy Sly Boss.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)