Łabędzie szkody w rzepaku i pszenicy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Łabędzie szkody w rzepaku i pszenicy

28.02.2020autor: Andrzej Sawa

Już drugą zimę żerują łabędzie na polu Teofila Zgarlickiego ze Starego Lublińca w gminie Cieszanów w powiecie lubaczowskim (woj. podkarpackie). Jego działka oddalona jest 200 m od zalewu, który dawniej był własnością pegeeru, a teraz gminy. Wcześniej stado ptaków było niewielkie i nie wyrządzało szkód. Z powodu ostatnich łagodnych zim rozrosło się do prawie 120 sztuk.

– Podczas ubiegłej zimy, gdy stopniał śnieg pojawiły się na mojej 7-hektarowej działce pszenicy, którą zniszczyły – deklaruje Zgarlicki. Od stycznia br. stado żeruje na jego rzepaku. Ziemia nie jest zmarznięta, brakuje pokrywy śnieżnej, ptaki żywią się do syta na polach rolników. Gdy znudzi im się pszenica, idą na rzepak. W ubiegłym roku żerowały w tej pierwszej do momentu aż zboże wyrosło na wysokość 30 cm.

– Na początku stado wcale nie bało się ludzi, można było podjeżdżać pod nie samochodem. Gdy zacząłem je odganiać, strzelając z daleka petardami, czuje respekt przed człowiekiem – deklaruje rolnik. Zgarlicki ma świadomość, że tego chronionego gatunku nie wolno straszyć. Wie też, że za szkody wyrządzane przez ten chroniony gatunek nie przysługuje odszkodowanie od Skarbu Państwa. A ciepłe zimy sprzyjają wzrostowi ich populacji.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami Skarb Państwa ponosi odpowiedzialność jedynie za szkody wyrządzone przez żubry, wilki, rysie, niedźwiedzie i bobry. Ptaki objęte ochroną gatunkową, m.in. łabędzie, nie figurują na tej liście, a więc za szkody przez nie wyrządzone nie przysługuje ustawowe odszkodowanie od państwa. Jedyne dopuszczalne działanie, jakie rolnik może przedsięwziąć wobec nich to płoszenie i niepokojenie, ale za zgodą Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. W takim wypadku rolnik powinien złożyć stosowny wniosek do RDOŚ. as
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Szkolenia u Wiesława Gryna na Zamojszczyźnie

Od trzech lat doradztwo rolnicze w formie działalności gospodarczej prowadzi Wiesław Gryn z Rogowa w gminie Grabowiec koło Zamościa. 

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej
Aktualności

Szykuje się protest na granicy ukraińskiej – polscy przewoźnicy ze zgodą na blokadę

Polscy przewoźnicy 6 listopada br. rozpoczną protest na granicy z Ukrainą. Organizatorzy otrzymali oficjalną zgodę na blokadę, która może potrwać nawet dwa miesiące. Skoncentrowana będzie ona na trzech głównych przejściach granicznych. Jakie postulaty postawili?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)