Minimalna uprawa z Agrisemem
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Minimalna uprawa z Agrisemem

26.01.2020autor: Paweł Twardowski

Uproszczenia w uprawie to ostatnio często poruszany temat. Nie dziwi więc fakt, że w ofercie firmy Agrisem pojawił się nowy siewnik do minimalnej uprawy Sly Boss.

Konserwacja gleby, oszczędność czasu i przede wszystkim wilgoci, to tylko jedne z licznych korzyści wynikających z zastosowania systemu siewu połączonego z minimalną uprawą gleby. Agrisem z siewnikiem Sly Boss dołącza do producentów oferujących tego typu maszyny.

Siewnik Boss oferowany jest w szerokościach roboczych od 3 do nawet 12 m. W zależności od modelu sprzęt może być wyposażony nawet w 3 zbiorniki, których maksymalna pojemność to 2 tys. litrów. Umożliwia to wykorzystanie siewnika do wysiewu równych poplonów lub wysiewania plonu głównego z rośliną osłonową. To interesująca możliwość, zwłaszcza, że rolnicy chcąc skorzystać z pełnej puli dopłat zmuszeni są do siewu poplonów. Siewnik umożliwia także wysiew nawozów, przy czym można tak skonfigurować transport materiału, że będzie on wysiewany np. w co drugiej redlicy i to na różną głębokość.

Transport nasion jest pneumatyczny. Za wytworzenie strumienia powietrza odpowiedzialny jest wentylator o napędzie hydraulicznym. Choć transport materiału siewnego odbywa się za pomocą powietrza, to nasiona do bruzdy nasiennej opadają grawitacyjnie. Jest to zasługa zamocowanego nad redlicą na przewodzie nasiennym dekompresora powietrza (cyklon). Takie rozwiązanie zapobiega odbijaniu się nasion o dno bruzdy.

r e k l a m a
Na uwagę zasługuje sama redlica. Jest ona ustawiona pod kątem zarówno do powierzchni gleby, jak i kierunku jazdy. Tak zaprojektowane ustawienie redlicy talerzowej sprawia, że sam element roboczy bez trudu zagłębia się w glebę nie powodując jednocześnie jej nadmiernego zagęszczenia. Dodatkowo przy talerzu redlicy zamocowane jest gumowe koło, które zapobiega nadmiernemu odsłonieniu dna bruzdy, co sprawia, że nawet w wilgotnych warunkach nie ma kłopotów z prawidłowym zamknięciem szczeliny i zagarnięciem nasion. Koło to działa także jak skrobak dbając o czystość redlicy. Kolejnym elementem sekcji siewnej jest koło dogniatające, które również ustawione jest pod kątem do gleby. Na nim regulowana jest także głębokość pracy sekcji. W przypadku siewu w glebę z dużą ilością resztek pożniwnych istnieje możliwość doposażenia redlicy w koło rozgarniające, które oczyszcza glebę przed siewem.

Całą sekcja siewna zawieszona jest na równoległoboku z hydropneumatycznym zabezpieczeniem. Taki system charakteryzuje się bardzo szybką reakcją. Dodatkowo producent zamierza w najbliższym czasie doposażyć siewnik w system czujników, które będą kontrolowały zagęszczenie gleby przed każdą sekcją, co pozwoli na błyskawiczne i automatyczne zwiększania docisku redlicy, np. za śladami ciągnika, czy też na uwrociach. pt
autor Paweł Twardowski

Paweł Twardowski

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Szkolenia u Wiesława Gryna na Zamojszczyźnie

Od trzech lat doradztwo rolnicze w formie działalności gospodarczej prowadzi Wiesław Gryn z Rogowa w gminie Grabowiec koło Zamościa. 

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Stihl – rośnie segment aku

Aku – czyli napęd z baterii ładowanych elektrycznie – to hasło przewodnie firmy Stihl na kolejne lata. 

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Młodzi mistrzowie orki na polach Żarnowca

Zespół Szkół Kształcenia Centrum Rolniczego w Żarnowcu zorganizował III edycję Ogólnokrajowego Konkursu Orki Szkół Resortowych. W konkursie brały udział 22 drużyny z całej Polski. Kto został tegorocznym mistrzem orki? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)