Strategia nawożenia azotem zbóż ozimych i rzepaku wiosną 2020
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Strategia nawożenia azotem zbóż ozimych i rzepaku wiosną 2020

15.01.2020autor: Bartłomiej Czekała

Za nami jubileuszowa edycja seminariów uprawowych top agrar Polska. Podczas naszych spotkań z rolnikami w lublinie, Zakrzowie na Opolszczyźnie, w Poznaniu i w Olsztynie sporo uwagi poświęciliśmy zagadnieniu nawożenia zbóż ozimych i rzepaku azotem. Nie jest to proste, bowiem za nami 2 suche lata i dawki nawozów trzeba ustalać bardzo starannie i indywidualnie.

Podczas swoich prelekcji nt. stosowania azotu wiosną 2020 nasz ekspert prof. dr Hansgeorg Schönberger, niezależny doradca z firmy N.U. Agrar podkreślał, że 2 suche lata niosą ze sobą konkretne skutki dla zawartości składników mineralnych w glebie.

– Mamy dosyć dobrze rozwinięte plantacje zbóż ozimych i warto w tym roku być ostrożnym w stosowaniu azotu, ponieważ jeżeli zastosujemy go za dużo, to nie będziemy w stanie go już zebrać z pola, a poprawić dawkę można zawsze. Większość rzepaku jest dosyć dobrze rozwinięta i nie musimy go pobudzać na wiosnę. My musimy zadbać o to, żeby rośliny nie głodowały, czy nie miały niedoborów, a dopiero w fazie strzelania w pęd trzeba zastosować taką dawkę, która będzie odpowiednia w zależności od stanowiska do spodziewanego plonu – przekonuje prof. Schönberger.

Zdaniem naszego eksperta w przypadku zbóż ozimych jest nieco inaczej.

– W przypadku pszenic ozimych mamy do czynienia z większym zróżnicowaniem. Te pszenice, które były wcześniej wysiewane i są dobrze rozwinięte, wystarczy aby otrzymały od 40 do 50 kg azotu na start wiosną. Z kolei te siane później i gorzej rozwinięte wymagają większej dawki, tj. ok 70-90 kg na start. Tu ocena musi być indywidualna, ponieważ nie ma na to uniwersalnego modelu – dodaje nasz ekspert.

ZOBACZ FILM Z WYKŁADU EKSPERTA!

CZYTAJ TAKŻE: Jaka pogoda będzie w 2020 roku? Zobacz prognozy z naszych seminariów uprawowych!

autor Bartłomiej Czekała

Bartłomiej Czekała

Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, szef zespołu PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zakaz stosowania oleju palmowego może mieć wpływ na polskie rolnictwo

Olej palmowy jest szkodliwy dla zdrowia, ale także przyczynia się do zmniejszenia populacji orangutanów. Do Sejmu trafiła petycja, której autorzy domagają się zakazu jego stosowania w Polsce. Może najpierw zakażmy sprzedaży produktów na bazie tego oleju?

czytaj więcej

Ile kosztują teraz nawozy? Nietypowa sytuacja na rynku

Kto nie kupił jesienią zeszłego roku nawozów mineralnych, wcale wiele nie stracił. Chociaż obecnie wraz z ruszeniem wiosennych prac pokusy o podwyższenie cen są w firmach nawozowych spore.

czytaj więcej
Ziemniaki

Seminarium ziemniaczane – zapraszamy na forum fachowców!

Produkcja ziemniaka to bardzo specjalistyczny i wymagający dział, niezależnie od kierunku jego użytkowania. Ponieważ rynek i odbiorca – konsument jest coraz bardziej wymagający, również producenci muszą nadążać za jego wymaganiami.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)