Po zmianach nowej WPR zużycie pestycydów wzrośnie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Po zmianach nowej WPR zużycie pestycydów wzrośnie?

26.02.2021autor: Dorota Kolasińska

Eksperci Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych spotkali się w ramach grupy roboczej „Kwestie fitosanitarne”. Przedstawiciele zwrócili uwagę, że planowany budżet Unii Europejskiej musi zagwarantować realizację ambitnych celów dotyczących między innymi znacznego ograniczenia stosowania środków ochrony roślin. 

– Jeżeli chcemy wprowadzać jakieś instrumenty w ramach nowej Wspólnej Polityki Rolnej to musimy widzieć czy mamy na to pieniądze. Tymczasem z budżetu Unii Europejskiej to raczej nie wynika. Więc mamy dobre intencje, ale nie mamy możliwości wsparcia – zaznaczył Tadeusz Szymańczak z Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych. 

Według FBZPR obecna polityka rolna KE jest kontrowersyjna, przede wszystkim część, dotycząca rynku środków ochrony roślin. Zdaniem eksperta FBZPR, mimo ambitnych planów i założeń osiągnie ona zupełnie odwrotny cel i zamiast ograniczyć zużycie, po wprowadzeniu nowych wymogów zużycie wzrośnie… 

– Jesteśmy za wycofywaniem środków ochrony roślin, ale musi być pewna konsekwencja w tych działaniach. Wycofujmy stare środki i zastępujemy je nowymi, bezpieczniejszymi a może nawet tańszymi. A co my robimy? Robimy zupełnie odwrotnie. Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych przesłał już do Copa-Cogeca raport, w którym udowodnia, że po wprowadzeniu zmian nie zmniejszy się zużywanie środków ochrony roślin a wręcz odwrotnie zwiększy się ich zużycie i to gorszej jakości. Więc w którą stronę my zmierzamy – pytał Tadeusz Szymańczak z Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych, który krytycznie odniósł się do polityki handlowej Unii Europejskiej. Na europejskich rolników nakładane są wciąż nowe obowiązki i wymagania, które nie obowiązują w krajach trzecich, skąd importujemy żywność. 

– Mamy to nieszczęście, że graniczmy z krajami, które dużo sprzedają do Unii Europejskiej, ale nie muszą spełniać naszych norm fitosanitarnych. Tam cały czas funkcjonują środki ochrony roślin, które u nas są zakazane – zwrócił uwagę Szymańczak.

oprac. dkol na podst. FBZPR
autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak samemu przygotować naturalne środki ochrony roślin do zwalczania patogenów w ogrodzie?

Do naszej redakcji napisała Czytelniczka z prośbą o opisanie preparatów biologicznych do zwalczania patogenów w warzywniku. Przydatne będą tu chwasty. Wykorzystajmy je w postaci wywaru, naparu, gnojówki czy wyciągu.

czytaj więcej
Zarządzanie

Wspólna Polityka Rolna okiem rolnika – Ewa Krasnodębska i Marek Kałużyński oceniają plany KE

Zmiany związane z założeniami ambitnej nowej WPR i Zielonego Ładu są nieuchronne, nadchodzą wielkim krokami. Co o tym myślą praktykujący rolnicy? 

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Czy Polska zdąży wydać wszystkie środki z PROW?

Tempo rozdysponowywania środków z PROW 2014-2020 jest bardzo powolne. Do wypłaty pozostało jeszcze 25,6 mld zł, a czasu jest coraz mniej. Rolnicy obawiają się, że Polska nie zdąży wydać wszystkich środków finansowych z tego programu i w rezultacie one przepadną. Jednak resort rolnictwa podchodzi do sprawy z optymizmem.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)