„Żeby rolnictwo było na topie, kluczowa staje się optymalizacja produkcji”. Agrii buduje nowy zakład produkcyjny.
r e k l a m a
Partnerzy portalu

„Żeby rolnictwo było na topie, kluczowa staje się optymalizacja produkcji”. Agrii buduje nowy zakład produkcyjny.

25.10.2022autor: Karol Pomeranek

Nowoczesny zakład produkcji nawozów dolistnych FoliQ powstanie w Aleksandrowie Kujawskim do końca sierpnia 2023 roku. Właśnie wmurowano tam kamień węgielny pod jego budowę. Inwestor – Agrii Polska – to jeden z liderów w branży produkcji i dystrybucji kwalifikowanego materiału siewnego, nawozów posypowych, nawozów dolistnych, środków ochrony roślin oraz handlu zbożem.

Agrii Polska to dobrze znana firma na polskim rynku. W swym portfolio posiadają nawozy dolistne FoliQ, które powstają na bazie czystej wody, z użyciem nowoczesnego młyna rozdrabniającego oraz stacji odgazowania. Poza tym znajdują się w nim również nasiona marki Nasiona Dalgety, czyli sprawdzone odmiany zbóż, rzepaku, kukurydzy, roślin bobowatych oraz mieszanki traw pastewnych i gazonowych. 60% produkcji trafia na rynek polski, pozostała cześć do 12 krajów europejskich.

W Aleksandrowie Kujawskim powstanie zakład produkcji nawozów dolistnych FoliQ 

Umowa na budowę nowej fabryki między firmą Agrii Polska, a konsorcjum BWJ Inwestycje oraz Przedsiębiorstwem Budowlano-Montażowym STABUD-PRZEMYSŁÓWKA została podpisana w sierpniu tego roku, o czym informowaliśmy w artkule „Fabryka nawozów dolistnych marki FoliQ powstanie w Aleksandrowie Kujawskim”.

Przypomnijmy, w ramach tej dużej inwestycji powstanie nowoczesny zakład produkcji nawozów dolistnych FoliQ o powierzchni 2 000 mkw. W dawnym budynku aleksandrowskiej Centrali Nasiennej znajdą się hala produkcyjna, hala magazynowa, laboratorium, sklep firmowy oraz pomieszczenia socjalne. Produkowane będą tam nawozy płynne i zawiesinowe wraz z pełną konfekcją, przeznaczone na dystrybucję w zakresie rynku krajowego jak i na eksport. 
r e k l a m a

„Zielone Horyzonty”, czyli zobowiązanie Agrii na rzecz środowiska 

Budowa kompleksu w Aleksandrowie Kujawskim oficjalnie ruszyła 17 października. Jest to ważny moment dla rozwoju firmy, który zbiega się z świętowaniem przez Agrii 25-lecia swojej działalności.

– Żeby rolnictwo było cały czas na topie, kluczowa staje się optymalizacja produkcji z wykorzystaniem nawozów mikroelementowych – mówił Leszek Skrzypczyk, dyrektor zarządzający Agrii Polska Sp. z o.o. – Inwestycją w Aleksandrowie wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom rolników.

Jak podkreślił, Agrii Polska dba nie tylko o najwyższej jakości produkty poprzez dobór właściwych komponentów i technologii, ale również o ochronę środowiska, poprzez przyjęte „Zielone Horyzonty”. Są to zobowiązania Agrii na rzecz środowiska, produkcji zdrowej żywności oraz współpracy we wdrażaniu nowoczesnych, bezpiecznych i efektywnych rozwiązań w rolnictwie. Od lat wszystkie opakowania stosowane w jej fabrykach pochodzą z recyklingu, a woda wykorzystywana do produkcji nawozów dolistnych w Aleksandrowie Kujawskim, będzie pracowała w systemie zamkniętym.
Z kart historii Agrii Polska 
  • styczeń 1997 r. – otwarcie pierwszego biura regionalnego w Poznaniu
  • maj 1997 r. – przejęcie przedsiębiorstwa Alczes sp. z o.o., działającego w rejonie Warmii i Mazur
  • 1998 r. – zakup Centrali Nasiennej w Aleksandrowie Kujawskim od przedsiębiorstwa Rolimpex S.A.
  • 1999 r. – przebudowa Centrali Nasiennej w nowoczesny zakład produkcji materiału siewnego i powstanie marki „Nasiona Dalgety”
  • 2005-2008 r. – ulepszenie zakładu produkcyjnego i systemów informatycznych przedsiębiorstwa
  • 2008 r. – dołączenie MASSTOCK i Dalgety Agra Polska sp. z o.o. do grupy kapitałowej ORIGIN
  • 2011 r. – powstanie nowoczesnej marki nawozów dolistnych FoliQ w strukturach firmy Kazgod
  • sierpień 2015 r. – połączenie z funkcjonującą od 1989 r. grupą Kazgod i przejęcie pełnej odpowiedzialności za Grupę Kapitałową Kazgod (Kazgod, Agro-Bakałarzewo i Agro Plus)
  • styczeń 2016 r. – rebranding i powstanie marki Agrii Polska sp. z o.o.
  • czerwiec 2018 r. – otwarcie nowoczesnego centrum produkcyjno-magazynowego w Aleksandrowie Kujawskim
  • 2018 r. – wprowadzenie na rynek polski marki RHIZA, platformy rolnictwa cyfrowego, służącej wspieraniu podejmowanych decyzji w gospodarstwie rolnym 
  • 2018-2020 r. – modernizacja zakładu produkcji FoliQ, dalsza rozbudowa linii nasiennej i wdrażanie nowych systemów informatycznych
fot.: Karol Pomeranek
autor Karol Pomeranek

Karol Pomeranek

<p>dziennikarz w dziale PWR Online</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Piotr Grabowski mistrzem szkół rolniczych w orce [WIDEO]

Prenumerator „TPR” Piotr Grabowski reprezentujący ZSCKR w Żarnowcu, wygrał II Ogólnopolski Konkurs Orki Jesiennej Szkół Rolniczych. Pokonał dwudziestu czterech konkurentów. Główna nagroda, ufundowana przez Agro Masz, trafiła do jego szkoły.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Kryzys nawozowy prowadzi do zmiany struktury zasiewów upraw w UE

  Europejscy rolnicy rezygnują z wymagających upraw i przygotowują się do redukcji pogłowia zwierząt gospodarskich. Robią to w wyniku zaostrzenia się kryzysu nawozowego.

czytaj więcej
Aktualności

Fabryka nawozów dolistnych marki FoliQ powstanie w Aleksandrowie Kujawskim

Firma Agrii Polska rozpoczyna inwestycję budowy nowoczesnej fabryki nawozów dolistnych marki FoliQ. Umowa z firmą realizująca zlecenie, została podpisana w sierpniu tego roku. Uroczyste rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na 17 października. Ich zakończenie planowane jest na 31 sierpnia przyszłego roku. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)