Dopłaty 2023: Biologiczna ochrona upraw w ramach ekoschematów. Jak można to zrobić?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dopłaty 2023: Biologiczna ochrona upraw w ramach ekoschematów. Jak można to zrobić?

11.02.2023autor: Bartłomiej Czekała

Już 15 marca br. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpocznie nowy nabór wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich i płatności obszarowych za 2923 rok. Nowością w tym naborze będą ekoschematy. Jeden z ich wariantów dotyczy biologicznej ochrony upraw. O tym jak ją stosować w ramach nowych ram KS WPR dyskutowano podczas specjalnego szkolenia zorganizowanego dla rolników przez WODR w Sielinku.

Szkolenie w Sielinku poprowadził Łukasz Kuleczka, doradca WODR w Sielinku, który przedstawił rolnikom 3 najważniejsze aspekty nowych dopłat bezpośrednich i płatności obszarowych za 2023 rok. Pierwszym z nich jest system warunkowości, który zawiera podstawowe wymagania umożliwiające otrzymanie płatności bezpośrednich. Drugim są  ekoschematy, czyli działania dodatkowe umożliwiające pozyskanie większych dopłat bezpośrednich. Ostatnim jest dobrostan zwierząt, który był planowany jako jeden z ekoschematów, ale już podczas szkoleń dla rolników organizowanych przez Wielkopolską Izbę Rolniczą, Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego i Wielkopolski Oddział Regionalny ARiMR pod koniec stycznia br. rolników informowano, że najprawdopodobniej będzie on wyodrębniony jako działanie dodatkowe umożliwiające pozyskanie większych dopłat bezpośrednich.

Biologiczna ochrona upraw w ramach ekoschematów


Ciekawym aspektem nowych dopłat jest ekoschemat w wariancie szóstym, który zakłada możliwość pozyskania dodatkowych dopłat w przypadku stosowania biologicznej ochrony upraw w swoim gospodarstwie. Szacunkowa wartość takiej dopłaty wynosi 90 euro do 1 ha. Aby ją uzyskać trzeba stosować zabiegi ochrony roślin z wykorzystaniem biologicznej ochrony roślin przy użyciu preparatów mikrobiologicznych zgodnie z etykietą danego środka. Taki preparat mikrobiologiczny musi być zarejestrowany jako środek ochrony roślin i posiadać zezwolenie na wprowadzenie do obrotu wydane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

r e k l a m a
Co ważne, stosowanie preparatów mikrobiologicznych w uprawach rolniczych w ramach ekoschematów nie wyklucza stosowania środków chemicznych. Musi to być jednak uzasadnione, np. tym, że preparaty biologiczne nie zlikwidowały wszystkich patogenów obecnych w roślinach. Oczywiście użycie jednych i drugich preparatów w danej uprawie musi być odnotowane w ewidencji zabiegów ochrony roślin. 

Jak chronić rośliny preparatami mikrobiologicznymi?



W związku z powyższym kluczowe jest poznanie wszystkich aspektów biologicznej ochrony roślin, by stosowanie tych preparatów było skuteczne. To stosunkowa nowość w ochronie upraw w Polsce, dlatego zainteresowanie rolników tym tematem jest duże. W Sielinku jednym z prelegentów był Marek Szymborski z firmy Flora, która jest dystrybutorem preparatów firmy Hello Nature. Zapoznał on rolników z możliwościami biologicznej ochrony roślin, które firma przetestowała w ostatnich latach.

- Flora dzięki wnikliwym poszukiwaniom na rynku wyszukuje do współpracy najlepsze ,największe firmy bio i to dzięki tym produktom oraz posiadanej wiedzy jesteśmy w stanie poprowadzić praktycznie każdą uprawę biologicznie - przekonywał Marek Szymborski, który przedstawił możliwości stosowania dwóch preparatów mikrobiologicznych oraz nawozu organicznego w formie peletu.

Jak pomóc roślinom w łagodzeniu skutków stresu? 


Ostatnie lata to dla wszystkich upraw walka ze stresem wywoływanym przez złe warunki klimatyczne (susza, ulewne deszcze, wiosenne przymrozki, itp.) oraz brak równowagi żywieniowej, czyli odpowiedniej liczby składników pokarmowych zawartych w glebie lub dostarczanych w odpowiednim momencie. Do tego kurczy się lista substancji czynnych, które można stosować w ochronie upraw.

- Ochrona roślin z roku na rok staje się coraz trudniejsza. Wraz z 2022 rokiem skończył się termin stosowania ponad 10 substancji czynnych.  Najnowszym rozwiązaniem w ochronie fungicydowej zbóż ,rzepaków i wielu innych upraw rolniczych proponowanym przez firmę Flora jest miedź, ale w formie organicznej – chelatowej, inaczej miedź systemiczna dodatkowo skompleksowana polipeptydami roślinnymi dla jej efektywniejszego działania i walki że stresem abiotycznymi - mówił Marek Szymborski prezentując skład preparatu.



Scudo zawiera 9% miedzi i dzięki innowacyjnej formule szybko się wchłania i przemieszcza do tkanek roślinnych, gdzie następnie aktywuje enzymy biorące udział w procesach fizjologicznych roślin. Zdaniem eksperta z firmy Flora atutem tego preparatu jest naturalne działanie fungistatyczne i bakteriostatyczne. 

Rośliny można chronić biologicznie także na etapie zaprawiania


Aby nalistna ochrona biologiczna roślin była skuteczniejsza warto o niej pomyśleć także na etapie zaprawiania nasion przed siewem. W tym zakresie - zdaniem Marka Szymborskiego - ciekawym rozwiązaniem jest preparat Coveron, który zawiera wyselekcjonowane, opatentowane i prawnie zastrzeżone korzystne drobnoustroje. Preparat łączy w sobie mikoryzy i trichodermy.

- Myślę, że jeszcze chwila i rozwiązania biologiczne na bazie grzybów mikoryzowych i trichodermy będzie powszechny w stosowaniu względem zapraw chemicznych. Ich zastosowanie daje równie dobre efekty dodatkowo przekładając się na zwiększoną efektywność wykorzystania substancji odżywczych z gleby ,a nawet w efekcie finalnym wzrost plonu dzięki aktywnym mikroorganizmom zawartym w preparacie. Ważne jest również wpisywanie się w możliwość wykorzystania ich  w ekoschematach, czyli aspekcie dodatkowych funduszy dla gospodarstw rolnych - podkreślał ekspert z firmy Flora.




Biologiczna ochrona także przez nawozy organiczne


Polecanym przez Marka Syzmborskiego sposobem na wzmocnienie biologicznej ochrony roślin jest stosowanie Italpolliny NPK 4-4-4, czyli nawozu organicznego w formie peletu. Zawiera on duże ilości nawilżonej i aktywnej substancji organicznej, która szybko poprawia mikrobiologiczne, fizyczne (struktura i retensja wody) oraz chemiczne (dostarczanie składników pokarmowych. Jak deklaruje ekspert, nawóz ten wspomaga także zrost zdolności buforowania) właściwości gleby, zapobiega utracie lub nieprzyswajalności azotu, fosforu i bardzo cennych mikroelementów. Italpolina NPK 4-4-4 jest dopuszczona także w produkcji ekologicznej.

fot. Tamborska
 
 
autor Bartłomiej Czekała

Bartłomiej Czekała

Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, szef zespołu PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Większa kontrola na odbiorem zwierząt. Co nowe prawo oznacza dla rolników?

W pierwszy dzień wiosny światło dzienne ujrzał projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących poprawie nadzoru nad zdrowiem i ochroną zwierząt. Co te przepisy zmieniają dla rolników utrzymujących zwierzęta oraz dla ubojni?

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Czy ekoschematy można łączyć ze sobą? Zasady dopłat 2023

Jakie są warianty, punktacja i zasady łączenia ze sobą ekoschematów? Jak je zaplanować już teraz? Ledwie kilka tygodni zostało do nowej kampanii przyjmowania wniosków na dopłaty bezpośrednie według zasad KPS, a wątpliwości i niejasności wciąż sporo.

czytaj więcej
Aktualności

Rolnicy zrezygnują ze składania wniosków o dopłaty bez odpowiedniej wiedzy. J.K. Ardanowski o wyzwaniach WPR

- Może się okazać, że rolnicy zrezygnują z ubiegania się o dopłaty bezpośrednie, jeśli nie będą uzbrojeni w szczegółową wiedzę na temat warunkowości – mówi Jan Krzysztof Ardanowski. Przewodniczący Prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich Narodowej Rady Rozwoju wskazał szereg problemów, które czekają rolników w związku z nową WPR.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)