Dbanie o glebę, plony i środowisko zacznij od wapnowania. Rolniczy temat, odc. 24
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dbanie o glebę, plony i środowisko zacznij od wapnowania. Rolniczy temat, odc. 24

07.10.2022autor: Bartłomiej Czekała

Kiedy najlepiej stosować wapno na polu? Jakie wapno wybrać? Czym najlepiej wymieszać wapno z glebą? Czy wapno można stosować razem z obornikiem? Wapnowanie ścierniska po kukurydzy - to dobry czy zły pomysł? To tylko niektóre z zagadnień, które poruszamy w kolejnym odcinku programu "Rolniczy temat".

Zielony Ład, troska o środowiska naturalne, zmiany klimatu, susze, niższe plony - to wyzwania, które stoją przed polskimi rolnikami w najbliższych latach. Ale by im sprostać trzeba się zatroszczyć o glebę. Jednym z kluczowych zabiegów w tym zakresie jest wapnowanie.

Nie wystarczy jednak kupić jakiekolwiek wapno, rozsiać je na polu i wymieszać jakąkolwiek maszyną z glebą. Aby zrobić to odpowiednio dobrze i dopasować do potrzeb naszej gleby trzeba mieć wiedzę i strategię działania. Dlatego do kolejnego odcinka programu "Rolniczy temat" zaprosiłem eksperta ds. uprawy, ochrony i nawożenia roślin - redaktora Tomasza Czubińskiego z top agrar Polska. Nasz ekspert wyjaśnia wiele podstawowych zagadnień dotyczących wapnowania - warto się zapoznać z tymi wskazówkami.

Zapraszam do obejrzenia całego programu!

Zapraszamy na webinarium o wapnowaniu!

autor Bartłomiej Czekała

Bartłomiej Czekała

Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, szef zespołu PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Użytki zielone

Akademia Trawy Agrihandler. Rolniczy temat, odc. 25

Susza czy nierównomierny rozkład opadów skutecznie niweczą wysiłki wielu hodowców bydła, dla których wysokiej jakości pasza zebrana z pól i łąk stanowi podstawę do uzyskania wydajności produkcji mleka czy mięsa. Do tego dochodzą wysokie ceny nawozów i presja wielu organizacji, które właśnie produkcję zwierząt winią na nadmierną emisję gazów cieplarnianych do atmosfery. Czy w takich warunkach można uzyskać dużo i bardzo dobrej jakości paszę? O tym rozmawiałem z gośćmi w kolejnym odcinku programu Rolniczy Temat.

czytaj więcej

Jak najszybszym sposobem poprawić jakość gleby i środowiska?

  Gleba i środowisko to swoisty warsztat pracy każdego rolnika. Nic zatem dziwnego, że wbrew opinii różnych środowisk niemających pojęcia o rolnictwie, to rolnicy, jak żadna inna grupa zawodowa, dbają o środowisko. Bez rolników otaczałaby nas w naszym klimacie pustynia lub kwaśne bory, a jedynie małe enklawy pełne byłyby życia i tak pożądanej bioróżnorodności. Mamy na szczęście sposób na poprawę środowiska i ulepszenie warsztatu pracy. Jest nim regulacja pH gleby przez wapnowanie.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Jakie wapno wybrać po żniwach? Kiedy wapnowanie może zaszkodzić glebie? Rolniczy Temat, odc. 20

Dobry plon, uzyskamy tylko z zadbanej gleby o prawidłowym pH. Dlatego tak ważne jest wapnowanie. Ale czy rolnik zawsze musi wykonać te zabieg? Kiedy możemy bardziej zaszkodzić glebie niż ją wspomóc? Na te pytania odpowiada Adam Baucza, ekspert z Fundacji Terra Nostra.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)