Jakie wapno wybrać po żniwach? Kiedy wapnowanie może zaszkodzić glebie? Rolniczy Temat, odc. 20
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakie wapno wybrać po żniwach? Kiedy wapnowanie może zaszkodzić glebie? Rolniczy Temat, odc. 20

10.08.2022autor: Bartłomiej Czekała

Dobry plon, uzyskamy tylko z zadbanej gleby o prawidłowym pH. Dlatego tak ważne jest wapnowanie. Ale czy rolnik zawsze musi wykonać te zabieg? Kiedy możemy bardziej zaszkodzić glebie niż ją wspomóc? Na te pytania odpowiada Adam Baucza, ekspert z Fundacji Terra Nostra.

Wielu rolników już zakończyło żniwa, a to bardzo dobry czas na wykonanie pierwszego zabiegu wapnowania. Tym bardziej, że część gruntów w kraju posiada niskie pH.

Z drugiej jednak strony z wapnowaniem nie można przesadzić, gdyż możemy doprowadzić do braku równowagi pomiędzy wapnem, a innymi składnikami mineralnymi oraz zaburzyć ich wchłanianie przez rośliny.

Kiedy wapnowanie gleby może pomóc, a kiedy jej zaszkodzić?

Niestety, ale regulując sobie kwasowość, poprawiając ją do tego poziomu, który byśmy chcieli, potrafimy sobie też zaszkodzić, zbyt intensywnym wapnowaniem, nieumiejętnym dobieraniem dawek do tego jaką glebą i jakim polem dysponujemy – tłumaczy Adam Baucza z Fundacji Terra Nostra.
Dlatego równie ważne są badania gleby, o których rozmawialiśmy w 17 odcinku Rolniczego Tematu.

Zapraszam do obejrzenia całego odcinka z poradami dla rolników!

autor Bartłomiej Czekała

Bartłomiej Czekała

Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, szef zespołu PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Dbanie o glebę, plony i środowisko zacznij od wapnowania. Rolniczy temat, odc. 24

Kiedy najlepiej stosować wapno na polu? Jakie wapno wybrać? Czym najlepiej wymieszać wapno z glebą? Czy wapno można stosować razem z obornikiem? Wapnowanie ścierniska po kukurydzy - to dobry czy zły pomysł? To tylko niektóre z zagadnień, które poruszamy w kolejnym odcinku programu "Rolniczy temat".

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Dlaczego warto pobierać próbki glebowe? Rolniczy temat, odc. 17

Przygotowanie pola pod nową uprawę to nie tylko rozdrobnienie resztek pożniwnych, wprowadzenie materii organicznej i wymieszanie jej z glebą, ale przede wszystkim ważne jest pobranie próbek glebowych. Gleba to fundament plonu – gdy ma wszystko to, co potrzebne, wówczas jest w stanie odwdzięczyć się rolnikowi.  

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Kolejność nawożenia - co pierwsze wapno czy obornik?

Jedno z częstszych pytań dotyczy stosowania wapna i obornika w tym samym roku. Co powinniśmy zastosować w pierwszej kolejności? Wapno czy obornik?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)