Jak najszybszym sposobem poprawić jakość gleby i środowiska?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak najszybszym sposobem poprawić jakość gleby i środowiska?

04.10.2022

  Gleba i środowisko to swoisty warsztat pracy każdego rolnika. Nic zatem dziwnego, że wbrew opinii różnych środowisk niemających pojęcia o rolnictwie, to rolnicy, jak żadna inna grupa zawodowa, dbają o środowisko. Bez rolników otaczałaby nas w naszym klimacie pustynia lub kwaśne bory, a jedynie małe enklawy pełne byłyby życia i tak pożądanej bioróżnorodności. Mamy na szczęście sposób na poprawę środowiska i ulepszenie warsztatu pracy. Jest nim regulacja pH gleby przez wapnowanie.

Zacznę od tego, że gdy dzwoni do mnie Czytelnik z różnorakim problemem, w postaci słabo rozwijających się roślin, suszy, przebarwień liści, ale także z objawami prawdopodobnej fitotoksyczności, a nawet erozji pierwszymi moimi pytaniami do niego są sprawy kondycji gleby, wyników analizy próbek glebowych i odczynu (bieżących i tych sprzed kilku lat). Dotyczy to także znajomych, których pola znam i często na nich bywam. Dużo łatwiej wymienić sytuacje, kiedy nie pytam o pH.


Świadczy to o jednym – odczyn gleby, czyli miejsca, gdzie roślina wiedzie swój cały żywot wpływa praktycznie na wszystko. Roślina nie jest w stanie przespacerować się w inne miejsce i zmienić niekorzystnych dla siebie warunków. Ale my, jako rolnicy, możemy te warunki dla roślin przygotować czy nawet zmienić w trakcie wegetacji. Jak to zrobić?


Gleba o uregulowanym pH (nie zawsze oznacza to wysokie pH) ma kilka istotnych dla roślin (ich korzeni i nie tylko) właściwości. Najważniejsze z nich z rolniczego i środowiskowego puntu widzenia to:

  • Ułatwienie tworzenia struktury gruzełkowatej dzięki wprowadzeniu jonów wapnia o podwójnym wiązaniu chemicznym. Jony te, dzięki temu, że maja jakby dwie ręce przytrzymują i sklejają w większe agregaty najdrobniejsze części gleby. Te przyciągają kolejne i tworzy się gruzełka odporna na rozsypanie.
  • Gleba o strukturze gruzełkowatej pozwala na łatwiejsze przerastanie korzeni roślin. Te po obumarciu tworzą w niej pory, przez które wnika do niej powietrze niezbędne do pobudzenia korzystnej z rolniczego punktu widzenia mikrobiologii. Ponadto korzenie pozostawiają w glebie lepiszcze w postaci pektyn, a to jeszcze więcej sprzyja gruzełkowatości gleby.
  • Pobudzone życie mikrobiologiczne to zatrzymanie składników pokarmowych na czas zimy i wczesnej wiosny. Zwłaszcza azot związany w białku bakterii glebowych nie podlega wypłukaniu. Nie trzeba się jednak przejmować jego fiksacją na okres wegetacji. Gdy tylko robi się ciepło, a korzenie intensywnie pobierają składniki zostaje on uwolniony a bakterie mobilizują kolejne ilości składnika.
  • Gleba o dobrej strukturze gromadzi więcej i w krótszym czasie wody z opadów. Dzięki temu w przypadku mocniejszych deszczy i po roztopach nie spływa ona po powierzchni, ograniczona zostaje erozja wodna, a w podglebiu tworzy się jej rezerwuar, który pozwala utrzymać kondycję roślin nawet przez kilka tygodni bez opadów.
  • W glebie o uregulowanym odczynie, w przedziale od lekko kwaśnego do obojętnego, większość składników pokarmowych ma swoje optimum pobierania przez rośliny. Zatem podane w nawozie nie zostają wypłukane ani ulotnione.
  • Na glebach zawierających glin, a zatem praktycznie wszystkich glebach mineralnych w naszym klimacie, przy niskim pH jony tego metalu przechodzą w nadmiernej ilości w formę trójwartościową – toksyczną dla korzeni roślin. Stąd potem problemy z uprawami. Podniesienie pH to jedyne lekarstwo na te kłopoty.
  • W końcu na regulowanie pH można spojrzeć przez pryzmat dostarczenia z wapnem wapnia i magnezu. Ten pierwszy składnik odpowiada na sklejanie komórek i sztywność roślin oraz ich odporność na choroby i szkodniki. Magnez, cóż… to fotosynteza, czyli cukier, czyli plon.

Wszystkie wyżej wymienione właściwości to jednocześnie ochrona środowiska. Dodać warto, że wapno pochodzi bezpośrednio lub pośrednio z naturalnych kopalin. Nie jest zatem niczym sztucznym wprowadzanym go gleby. Prawie każda cząsteczka wapnia była niegdyś częścią szkieletu żywego organizmu. To kolejny dowód na pro środowiskowe znaczenie wapnowania.

Zbigniew Wodecki śpiewał „Zacznij od Bacha”, a rolnik zacząć powinien "zacznij od Ca-cha", czyli wapnowania (po poznaniu jego potrzeb).


W jaki sposób wapnować, aby chronić warsztat pracy będziemy mówić na webinarium 12 października 2022 r. (środa) o godz. 11.00. Zapisz się już dziś.

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W www.topagrar.pl
r e k l a m a

Kto zarobił na wzroście cen nawozów i gdzie trafia ukraińskie zboże? NIK to sprawdzi

23.10.2022

Na podstawie wniosku KRIR - Najwyższa Izba Kontroli będzie kontrolować polski rynek rolny. NIK ma sprawdzić czy wysokie ceny nawozów mają swoje odzwierciedlenie w kosztach produkcji, czy ktoś zarobił na rolnikach oraz co się dzieje ze zbożem i rzepakiem z Ukrainy, który trafia do Polski.

Prezes Najwyższej Izby Kontroli uwzględnił wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych i zajmie się dwoma tematami, które w ostatnim czasie mają ogromny wpływ na rynki rolne w Polsce: wysokie ceny nawozów oraz to jak ceny ziarna importowanego z Ukrainy wpływają na ceny zbóż w Polsce. 

Import zboża z Ukrainy wpływa na ceny zboża w Polsce - w jaki sposób?

Wiktor Szmulewicz, prezes samorządu rolniczego w swoim piśmie do szefa NIK zwraca uwagę na spadek cen zbóż w Polsce w ostatnim czasie, co znacznie pogarsza sytuację polskich rolników, ponieważ w tym roku znacznie wzrosły im koszty produkcji zbóż. Izby rolnicze chcą, aby kontrolerzy NIK sprawdzili w jakim stopniu wpływ na to miało otwarcie polskiej i unijnej granicy na ziarno z Ukrainy. 

– Rozumiemy trudną sytuację rolników ukraińskich, ale pomoc dla tych producentów nie może odbywać się kosztem polskich rolników, którzy z powodu niskich cen i braku możliwości sprzedaży zapasów mogą być zagrożeni upadkiem gospodarstw, tym bardziej, że wkrótce będą żniwa – napisał Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.

Obawom szefa samorządu rolniczego wtórują także przedstawiciele Lubelskiej Izby Rolniczej. W ich opinii, to głównie rolnicy z Lubelszczyzny i Podkarpacia w największym stopniu ponoszą konsekwencję napływu zbóż, kukurydzy i rzepaku z Ukrainy. Z tego powodu zarząd LIR chciałby dowiedzieć się jaka jest rzeczywista skala importu ziarna z Ukrainy i ile tego zboża zostaje w Polsce. Lubelscy rolnicy chcą także poznać listę podmiotów gospodarczych importujących te surowce na terytorium Polski. Według przedstawiciele LIR pozwoli, to lepiej zarządzać tym ryzykiem oraz podjąć odpowiednie kroki w przyszłości.

Przedstawiciele Krajowej Rady Izb rolniczych poprosili Mariana Banasia, prezesa NIK, aby ta instytucja zbadała:

  • czy zboże importowane z Ukrainy jest w Polsce tylko tranzytem i trafia ostatecznie do kolejnych państw czy część z tego ziarna zostaje w polskich magazynach? 
  • które zboże w polskich portach jest ładowane w pierwszej kolejności: ukraińskie czy polskie, a jeżeli to ziarno zza wschodniej granicy ma priorytet, to czy przez to polskie zboże nie może być eksportowane ze względu na ograniczone możliwości przeładunkowe?
  • czy ziarno ukraińskie spełnia polskie i unijne wymogi fitosanitarne?
CZYTAJ ARTYKUŁ
r e k l a m a

Czy działka nabyta po ślubie wlicza się do wspólnoty majątkowej małżeńskiej?

21.10.2022

Chciałabym zakupić działkę do majątku odrębnego, a potem przekazać ją synowi z pierwszego małżeństwa. Czy jest to możliwe, skoro mam wspólność majątkową małżeńską od ponad 20 lat? Jakie składniki wchodzą w skład majątku odrębnego małżonków?

Czym jest małżeńska wspólność majątkowa?

Artykuł 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego określa, że z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Majątek osobisty każdego z małżonków - czyli jaki?

Z kolei według art. 33 k.r.o., do majątku osobistego każdego z małżonków należą m.in.: przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej oraz nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę (chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił). Należą do niego też te służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków. Majątkiem osobistym są również prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie, oraz przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków. Do majątku osobistego wlicza się ponadto przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Istotne jest źródło finansowania

W skład majątku odrębnego wchodzą także przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Przykładowo, gdyby przed wstąpieniem w związek małżeński była Pani właścicielką lokalu, a potem go sprzedała i z tych pieniędzy zakupiła działkę budowlaną, wtedy należy podać te informacje w akcie notarialnym, że pieniądze na zakup działki pochodzą ze sprzedaży lokalu, który był własnością osobistą.

Reasumując: to, czy może Pani nabyć działkę budowlaną do majątku osobistego, zależy głównie od źródła jej finansowania.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. M. Czubak

CZYTAJ ARTYKUŁ

Poddzierżawy - dla kogo? Ilu rolników korzysta?

20.10.2022

Od 2017 roku Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa poddzierżawił jedynie 5 tys. ha gruntów W jakich sytuacjach rolnik może liczyć na zgodę KOWR na poddzierżawienie gruntów od dzierżawcy?

Poddzierżawianie gruntów wzbudza w ostatnim czasie wiele emocji. O wyjaśnienia w tej sprawie poprosiła resort rolnictwa opozycja. - Od początku września biura poselskie są wręcz zasypywane informacjami i pytaniami od małopolskich (ale nie tylko) rolników odnośnie do bulwersującej sprawy poddzierżawy 141 ha gruntów rolnych we wsi Kępie pod Miechowem w Małopolsce przez rodzinę (brata) Norberta Kaczmarczyka, sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Oburzenie rolników wzbudza zarówno opisany przez portal WP.pl tryb przystąpienia do umowy poddzierżawy członków rodziny wiceministra, jej podpisanie (zatwierdzenie wniosku przez samego ówczesnego dyrektora generalnego KOWR), wysokość czynszu dzierżawnego poddzierżawy, a w szczególności fakt, że powierzchnia całkowita poddzierżawionych nieruchomości dla jednego użytkownika (rolnikowi niespokrewnionemu z dotychczasowym dzierżawcą, prowadzącemu gospodarstwo na odległość, spoza danej gminy/gmin graniczących – nieposiadającemu gruntów rolnych w gminie, gdzie znajduje się nieruchomość, lub w gminie sąsiedniej, o powierzchni powyżej 100 ha) to aż 141 ha – napisała w interpelacji Dorota Niedziela oraz Kazimierz Plocke z Platformy Obywatelskiej, którzy zadali szereg pytań dotyczących praktyki związanej z poddzierżawianiem gruntów.

CZYTAJ ARTYKUŁ

Przeczytaj także

Aktualności

Wysokie kary za niszczenie środowiska. Poznaj treść ustawy.

Podwyższenie dolnych i górnych granic kar za wykroczenia i przestępstwa przeciwko środowisku wprowadza nowelizacja ustawy „w celu przeciwdziałania przestępczości środowiskowej”. Czy powstrzyma to potencjalnych sprawców?

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Dbanie o glebę, plony i środowisko zacznij od wapnowania. Rolniczy temat, odc. 24

Kiedy najlepiej stosować wapno na polu? Jakie wapno wybrać? Czym najlepiej wymieszać wapno z glebą? Czy wapno można stosować razem z obornikiem? Wapnowanie ścierniska po kukurydzy - to dobry czy zły pomysł? To tylko niektóre z zagadnień, które poruszamy w kolejnym odcinku programu "Rolniczy temat".

czytaj więcej

SONDA NAWOZOWA: kolejne podwyżki cen nawozów, mimo światowego słabego popytu. Jakie są aktualne cenniki?

Na rynku światowym widać obniżki cen w przypadku mocznika, w Polsce jednak odczuwalne są kolejne cotygodniowe podwyżki cen nawozów. Przetarg na mocznik w Indiach rozstrzygnięty. Jakie są aktualne ceny nawozów w Polsce i na świecie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)