Czy odstępstwo od zakazu produkcji na ugorach i zmianowania pól będzie przedłużone?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy odstępstwo od zakazu produkcji na ugorach i zmianowania pól będzie przedłużone?

20.06.2023autor: wk

Producenci zbóż apelują o przedłużenie odstępstwa od zakazu produkcji na ugorach oraz od obowiązku zmianowania upraw na 2024 rok. Ich zdaniem Komisja Europejska powinna szybko podjąć decyzję, aby rolnicy wiedzieli, jak planować zasiewy pod przyszłoroczne zbiory.  

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych zwrócił się do MRiRW z prośbą o wystąpienie do Komisji Europejskiej z wnioskiem o przedłużenie wprowadzonej na lata 2022/ 2023 derogacji na:

-  Uważamy bowiem, że odstępstwa, o których mowa powyżej, są bardzo ważne po pierwsze z powodu aktualnej sytuacji geopolitycznej (jak wiadomo, głównym powodem wprowadzenia przez KE omawianego odstępstwa było zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego w obliczu konfliktu zbrojnego na Ukrainie, a ta sytuacja nadal niestety ma miejsce), a po drugie z powodu obserwowanej obecnie, trudnej sytuacji ekonomicznej polskich rolników – napisali w piśmie Przemysław Bochat prezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych oraz Wiceprezes Związku, Marcin Gryn.

Możliwość produkcji żywności na ugorach w ramach GAEC 8 oraz odstępstwo od zmianowania w ramach GAEC 7 to szansa na poprawienie dochodów rolniczych, mocno zubożałych ostatnio przez wysokie koszty produkcji oraz dramatycznie małe zyski ze sprzedanej produkcji.

r e k l a m a

Rozchwiany rynek zbóż

Zdaniem PZPRZ obecna sytuacja geopolityczna, nadwyżka niektórych produktów rolnych na polskim rynku oraz trudności w ich wyeksportowaniu, a także gwałtowne spadki cen produktów rolnych na rynkach światowych, zachwiały w znaczny sposób funkcjonowanie polskich gospodarstw rolnych, a dla niektórych przyczyniły się do zerowego zysku z tegorocznej produkcji, bądź też wymusiły poniesienie dodatkowych nakładów na produkcję. Sytuacji nie poprawiają bardzo niekorzystne warunki atmosferyczne, panujące obecnie na terenie Polski m.in. zaawansowana i dotkliwa susza oraz chłodna i późna wiosna przyczyniły się do znacznego uszczerbku na plantacjach roślin zbożowych, które są obecnie nie do nadrobienia.

Potrzebna szybka decyzja KE

- Z uwagi na powyższe fakty, zwracamy się z uprzejmą prośbą o przedłożenie wniosku o przedłużenie odstępstwa od zakazu produkcji na ugorach oraz obowiązku zmianowania upraw na kolejny okres, celem ustabilizowania sytuacji ekonomicznej Polskich gospodarstw oraz uniknięcia wzrostu napięcia mocno zachwianego sektora rolniczego. Wyżej wymienione rozwiązanie przyczyniło by się również do częściowych redukcji poniesionych przez rolników strat w bieżącym sezonie 2022/2023 – napisali szefowie Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych, którzy podkreślili, że wniosek powinien być wysłany jak najszybciej tak, aby rolnicy wiedzieli wcześniej, jak planować zasiewy pod przyszłoroczne zbiory.

wk

Fot. archiwum

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Rolnictwo ekologiczne a obowiązek spełnienia norm warunkowości GAEC

Podczas naszego ostatniego webinarium "Ekoschematy i dopłaty do ekologii" padło wiele pytań od widzów do naszego eksperta Marka Krysztoforskiego z CDR w Radomiu. Pytania zadane podczas rejestracji lub na czacie zadawali: Karol Bujoczek, redaktor naczelny top agrar Polska i Grzegorz Ignaczewski, redaktor, ekspert ds. funduszy unijnych i polityki rolnej.  Pytania dotyczyły m.in. rolnictwa ekologicznego i obowiązku spełnienia norm warunkowości, szczególnie w zakresie normy GAEC

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Ważne zmiany w zakresie zmianowania upraw (GAEC 7) - sprawdź czy Ciebie dotyczą!

O nowych zasadach przyznawania dopłat bezpośrednich, ekoschematach oraz normach GAEC, które są podstawą przyznawania wszystkich płatności piszemy na naszym portalu na bieżąco. A to dlatego, że te nowe zasady ulegają jeszcze zmianom i modyfikacjom. Kolejną z nich właśnie ogłosił resort rolnictwa i dotyczy ona normy GAEC 7 w zakresie konieczności zmianowania upraw na gruntach ornych.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Ekoschematy: Obszary nieprodukcyjne i z roślinami miododajnymi a norma GAEC 8

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 13 marca br. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o objęcie płatnością w ramach ekoschematu obszary z roślinami miododajnymi także upraw jednogatunkowych. Przedstawiony do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia przewiduje, że rolnik może otrzymać wsparcie, jeżeli utworzył obszar z roślinami miododajnymi poprzez wysianie mieszanki składającej się co najmniej z dwóch gatunków roślin miododajnych szczegółowo określonych w załączniku do rozporządzenia. Zdaniem KRIR  dopłaty do upraw roślin miododajnych powinny być przyznawane również do upraw jednogatunkowych.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)