Czy już siać buraki? Co sugeruje temperatura gleby?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy już siać buraki? Co sugeruje temperatura gleby?

30.03.2023autor: Janusz Biernacki

Koniec marca to kalendarzowo dobra pora na siewy niektórych upraw jarych. Wielu rolników sieje już np. buraki. Warto jednak wiedzieć, jaka temperatura panuje w gruncie, zwłaszcza po dwóch ostatnich mroźnych porankach.  

Dwie minione doby upłynęły pod znakiem gwałtownego ochłodzenia, nierzadko z dość obfitymi opadami śniegu, zwłaszcza wczorajsza. Także przygruntowe przymrozki objęły cały kraj, a wczorajszego poranka oscylowały od –0,5°C w Kołobrzegu do –9,7°C w Pile (patrz mapa; źródło IMGW).
Czy zatem w tych warunkach warto siać, np. buraki? W wielu miejscach kraju radzę powstrzymać się jeszcze z tymi pracami, co potwierdzają termometry glebowe, mierzące temperaturę gleby na głębokości 5 cm – patrz zestawienie i wykres.

Tabela pokazuje, ze tylko zakres temperatur maksymalnych gleby na głębokości 5 cm, tj. od 4°C do 13,2°C sugeruje możliwość siewu nasion buraka, lecz to tylko chwilowe ocieplenie w ciągu dnia, które mogło trwać zaledwie kilkadziesiąt minut. Nie wskazują tego natomiast średnie temperatury dobowe gleby, które mieszczą się w przedziale 1,6–4,8°C, a wręcz nakazują wstrzymanie takich prac wartości minimalne, tj. od –1,7°C w rejonie Lublina do –3,9°C w okolicach Warszawy (patrz wykres).
Wskazana ostrożność
Nie oznacza to, że w całym kraju nie wolno jeszcze siać buraka cukrowego. W rejonach, gdzie temperatury gleby na to pozwalają prace te trwają już od kilku dni. Zalecam jednak brać poprawki na wskazania powszechnie dostępnych w sklepach ogrodniczych termometrów glebowych, gdyż odchylenia ich odczytów mogą wynosić od 0,5°C do nawet 2–3°C od wartości rzeczywistej. Jeżeli więc ktoś korzysta z tego typu sprzętu, sugeruję jako bardziej wiarygodny odczyt z zapasem 1–2°C, w odniesieniu do termicznych wymagań buraka. Jego nasiona zaczynają bowiem kiełkować przy temperaturze gleby 5–6°C. Warto jednak mieć na uwadze, że aby uzyskać wyrównane i szybkie wschody powinna być to wartość 10–12°C, przy odpowiednim uwilgotnienu gleby, zwłaszcza na głębokości siewu nasion, tj. 2–3 cm.
[bie]
autor Janusz Biernacki

Janusz Biernacki

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rośnie atrakcyjność uprawy buraka cukrowego. Z jakimi problemami muszą mierzyć się plantatorzy?

O rosnącej rynkowej atrakcyjności uprawy buraka cukrowego, napływającym do Polski cukrze z Ukrainy i o aktualnych problemach plantatorów rozmawiamy z Rafałem Strachotą, dyrektorem Biura Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego.

czytaj więcej
Buraki cukrowe

Czy burak cukrowy opłaci się plantatorom w 2023 r.? Zjazd KZPBC

Podczas zjazdu Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego podsumowano ostatnie cztery lata na rynku i w uprawie buraka cukrowego. Jakie są największe wyzwania i problemy branży cukrowej?

czytaj więcej
Strączkowe

Agrotechnika sorgo - Jakie są główne zalecenia uprawowe?

Jakie są główne zalecenia uprawy sorga ziarnowego? Na jakich glebach najlepiej go uprawiać? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)