Co do podsiewu łąki przy ryzyku suszy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Co do podsiewu łąki przy ryzyku suszy?

06.08.2023

Pytanie Czytelnika: Jakie trawy najlepiej nadają się do podsiewu łąki przy problemach z suszą?

Odpowiedź eksperta: Najlepsze efekty dają rośliny łatwo kiełkujące i szybko rosnące po podsiewie.
Z traw są to:
  • życice: trwała, wielokwiatowa i mieszańcowa,
  • kostrzewa łąkowa,
  • kupkówka.

Zobacz także: Jak założyć lucernik, aby dawał wysokie plony przez wiele lat?

natomiast z bobowatych – koniczyny:

  • łąkowa,
  • biała i białoróżowa.

Ilość nasion na podsiew

Ilości wysiewu nasion w podsiewie wahają się w granicach 15–20 kg/ha dla traw i 3–5 kg/ha dla koniczyn. W mieszance na pastwiska na tereny przesuszone, oprócz życic mieszańcowej i trwałej, festulolium, czy wielokwiatowej i koniczyn, powinna znaleźć się także kupkówka, odporna na takie warunki. Natomiast mieszankę do podsiewu łąk można wzbogacić o kostrzewę łąkową czy tymotkę.

Na użytkach kośno-pastwiskowych udział traw wysokich powinien wynosić 30– 50%, niskich 30–50%, a motylkowatych 20–25%. Odnosi się on do pokrycia powierzchni. Natomiast wiele firm podaje skład gatunkowy w procentach wagowych. Dlatego pytajmy, czy skład mieszanki dotyczy pokrycia powierzchni, czy masy nasion.

Fot: dr Walerowska
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Użytki zielone

Jak założyć lucernik, aby dawał wysokie plony przez wiele lat?

Lucerna, pomimo dużego zapotrzebowania na wodę, toleruje suszę lepiej niż inne gatunki roślin uprawnych. Jak jednak dobrze założyć lucernik, aby wysoko plonował przez kilka lat?

czytaj więcej
Użytki zielone

Jak rolnikom idą sianokosy? Jak oceniają pierwszy pokos?

  W całym kraju rozpoczęły się zbiory traw i mieszanek z przeznaczeniem na sianokiszonkę. Rolnicy niezależnie od metody zbioru i konserwacji są zadowoleni z plonu w pierwszym pokosie, mimo chłodnej wiosny. 

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Kolejność nawożenia - co pierwsze wapno czy obornik?

Jedno z częstszych pytań dotyczy stosowania wapna i obornika w tym samym roku. Co powinniśmy zastosować w pierwszej kolejności? Wapno czy obornik?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)