Jak rolnikom idą sianokosy? Jak oceniają pierwszy pokos?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak rolnikom idą sianokosy? Jak oceniają pierwszy pokos?

27.05.2023

  W całym kraju rozpoczęły się zbiory traw i mieszanek z przeznaczeniem na sianokiszonkę. Rolnicy niezależnie od metody zbioru i konserwacji są zadowoleni z plonu w pierwszym pokosie, mimo chłodnej wiosny. 

- Plon będzie niezły. Także liczymy na dobry zbiór w pierwszym pokosie. Zaczynamy od trawy, przechodzimy do lucerny. Także jedziemy już wszystko. Nasze gospodarstwo zajmuje się produkcją mleka, także rośliny pastewne, trawy i kukurydza na kiszonkę to jest nasza najważniejsza działka. My się cieszymy, współczujemy tym którzy sprzedają plony, bo jest nieciekawie na rynku. Ceny mleka też trochę spadły, ale musimy zaopatrzyć bydło w paszę. Patrząc na dzisiejszy pokos, to wszystko powinno być ok. Oby tak dalej, oby później popadało. Pierwsze dwa pokosy robimy na silos sieczkarnią, a trzeci zwykle mniejszy idzie w baloty – mówi Mateusz Barton, rolnik z Wróblina.

Niektórzy rolnicy mogli wjechać na łąki wcześniej, bo trawa była już gotowa do zbioru, ale plany pokrzyżował deszcz.

Rewelacyjne plony w pierwszym pokosie

- Troszkę pogoda nas opóźniła. Opady deszczu i mokra wiosna. Chcieliśmy rozpocząć wcześniej, ale trzeba było się dostosować do pogody. Trawom to służyło, plony są rewelacyjne. Takich zbiorów nie mieliśmy od lat. Sianokiszonkę z lepszych łąk, czy z międzyplonów, gdzie była posiana mieszanka gorzowska, czy życica zbieramy sieczkarnią, ponieważ jest tego tak dużo, że wychodzi to najtaniej i najszybciej. Dzisiaj na pierwszy strzał mamy 12 ha. Przy dobrych warunkach chłopcy są w stanie to skosić, zwieźć i nawet przykryć. Przy innych technologiach, jest to dużo wolniej i mniej wydajnie, ale przede wszystkim znacznie droższe. Pole mamy oddalone o 5 km, to trzy duże przyczepy są to wstanie zwieźć – zaznacza Sebastian Ledwoch, ze Zwiastowic.

r e k l a m a

Bele czy pryzma?

Odwieczne pytanie – baloty czy pryzma. Wszystko zależy od wielkości gospodarstwa i posiadanych urządzeń. Nie zawsze pryzma jest dobrym rozwiązaniem, szczególnie jeśli areał traw jest niewielki, a rolnik musiałby wynajmować sieczkarnię.

- Już część mam zrobioną, dzisiaj koszę drugą część łąk. Po niedzieli będę kosił lucernę, bo jeszcze nie jest w odpowiedniej fazie dojrzałości. Z plonu w tym roku jestem bardzo zadowolony, mimo, że było chłodno, ale jednocześnie dosyć wilgotno – mówi Gerard Grohlich, rolnik z Olbrachcic. Zbiór drugiego pokosu będzie również zależał od przebiegu pogody, ale może uda się zebrać za kolejne sześć tygodni, tuż przed rozpoczęciem żniw. Grohlich sianokiszonkę przygotowuje w balotach, gdyż nie ma jej zbyt wiele i silos nie miałby sensu. Pryzma ma swoje plusy (jednorodność paszy, mniejsze zużycie folii, brak konieczności zakupu siatek, krążenia ciągnikiem w celu transportu bel), jednak w jego gospodarstwie trzeba wynajmować maszyny do przygotowania zielonki na pryzmę i rolnik woli samodzielnie zbelować i owinąć bele.

- Dla mnie to jest wygodniejsze. Droższe, ale wygodniejsze – dodał rolnik z Olbrachcic.

Wczesny zbiór traw?

Niektórzy zbiór trawy rozpoczęli znacznie wcześniej, bo już 4 maja. Tak było w gospodarstwie Zdzisława Kary z Mochowa, który zajmuje się produkcją mleka.

- Plon na dzisiaj zapowiada się bardzo dobry. Jednak wilgotna wiosna dała rezultat, razem z dobrym nawożeniem i pokosy są duże. Myślę, że będziemy zadowoleni z pierwszego pokosu. Jest to najważniejszy pokos, jest go najwięcej i jest najlepszą paszą dla bydła. Zawiera najwięcej białka i składników, które krowa potrzebuje, żeby dawać dużo mleka. Patrząc na ceny, spadają ceny zbóż, ceny mleka poszły w dół o 80 gr/l i komponenty paszowe, które kupujemy nadal są w tych samych cenach. Dlatego musimy dobrze wykorzystać ten pierwszy pokos, żeby była to pasza mlekopędna dla naszych krów. W dobie tych wysokich cen, próbujemy najbardziej jak się da obniżyć koszty. Dlatego kiszonka musi być zrobiona szybko i dobrej jakości. Wykorzystujemy prasę samozbierającą, dlatego, że wychodzi to najtaniej. Nie trzeba owijać, folii i siatki kupować na baloty, tylko ugniata się, przykrywa i jest bardzo dobra pasza – dodaje Zdzisław Kara.

Film i montaż: Mariusz Drożdż

Tekst: Dorota Kolasińska

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Co do podsiewu łąki przy ryzyku suszy?

Pytanie Czytelnika: Jakie trawy najlepiej nadają się do podsiewu łąki przy problemach z suszą?

czytaj więcej
Użytki zielone

Jak założyć lucernik, aby dawał wysokie plony przez wiele lat?

Lucerna, pomimo dużego zapotrzebowania na wodę, toleruje suszę lepiej niż inne gatunki roślin uprawnych. Jak jednak dobrze założyć lucernik, aby wysoko plonował przez kilka lat?

czytaj więcej
Maszyny rolnicze

Kosiarka Samasz: zestaw motyl do koszenia użytków zielonych [TEST]

Jeśli zamierzasz kupić wydajny zestaw do koszenia użytków zielonych, z pewnością zwrócisz uwagę na maszynę Samasz. Oto test zestawu "motyl" składającego się z trzech kosiarek, które były użytkowane przez cały ubiegłoroczny sezon w dużym gospodarstwie mlecznym.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)