Ceny nawozów dramatycznie rosną: saletra ostro w górę!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny nawozów dramatycznie rosną: saletra ostro w górę!

08.03.2022autor: Dorota Kolasińska

Ceny nawozów na światowych giełdach poszybowały w górę, w Polsce niestety również. Jakie podwyżki czekają rolników od piątku?

Światowy rynek zbóż, paliw i nawozów zareagował bardzo nerwowo na sytuację związaną z wojną na Ukrainie. Ceny nawozów na światowych giełdach poszybowały w górę, jednak nie sposób się temu nie dziwić, bowiem Białoruś i Rosja odpowiadała za 20% światowych dostaw nawozów i komponentów do ich wytwarzania. Warto zdawać sobie sprawę, z tego, że na polski rynek z Białorusi przyjeżdżało 14% nawozów, a z Rosji 27%! To w sumie ponad 40% polskich dostaw tych surowców produkcyjnych. 

Wiadomo, że ceny nawozów (już i tak koszmarnie wysokie) wraz z podwyżką cen paliw, energii i gazu pójdą w górę. Ale dzisiejszego poranka krążący w mediach społecznościowych cennik Anwilu przyprawił niejednego rolnika o ból głowy. Mocznik w ostatnich dniach na giełdzie amerykańskiej wzrósł o 200 dolarów za tonę!

Anwil podał cennik, który ma obowiązywać od 11 marca, a z kolei na stronie AgroChem Puławy pojawił się komunikat "Uprzejmie informujemy, że cenniki umieszczone zostaną na stronie w terminie 11-14.03.2022. Do tego czasu zapraszamy do kontaktu z działem Telesprzedaż, który udzieli Państwu odpowiedzi na temat aktualnych cen nawozów." Niestety nie zwiastuje to nic dobrego... 

r e k l a m a
Z najnowszego cennika rozesłanego przez producenta nawozów z Włocławka do punktów sprzedaży wynika, że od 11 marca bardzo mocno wzrosną stawki za nawozy. Saletra amonowa ma kosztować aż 6100 zł/t, Canwil – z siarką i magnezem ponad 5100 zł/t. Niestety problem nie będzie dotyczył jedynie wysokiej ceny, bowiem Anwil ostrzega, że będą problemy w płynności dostaw. Saletra amonowa kosztowała jeszcze kilka dni temu 3 tys. zł. Niestety już zaczyna drożeć, a na grupach rolniczych pojawiła się panika. Ci, którzy kupili nawozy drogo parę tygodni temu, uniknęli gigantycznych podwyżek, jakie dopiero nadejdą. Daria Studzinska, rzecznik Anwilu, podała, że na wzrosty cen nawozów wpływają rosnące ceny gazu. 

Dopłaty do nawozów - dzisiaj zapadnie decyzja!

Dzisiaj KE poda komunikat w sprawie narzędzi łagodzących kryzys w branży rolniczej. W Polsce przygotowano już rozporządzenie i budżet na dopłaty do nawozów. Jednak warto zwrócić uwagę na proporcje - dopłaty do nawozów miałyby wynieść 500 zł/ha przy gruntach ornych i 250 zł/ha przy użytkach trwałych zielonych (częściową refundacją kosztów zakupu objęte byłyby nawozy kupione od 1 września do 15 maja). Tymczasem saletra amonowa zdrożała o bagatela 3 tys. zł w ciągu kilku dni. To jest kropla w morzu potrzeb.

Janusz Wojciechowski wczoraj wieczorem na TT poinformował, że "jutro KE przyjmie komunikat w sprawie wspólnych działań europejskich na rzecz bardziej przystępnej cenowo, bezpiecznej i zrównoważonej energii. Powinna wyraźnie przyznać, że sektor rolno-spożywczy boryka się z wyższymi kosztami produkcji, w tym nawozów, w czasie wojny na Ukrainie

It should explicitly recognize that the agri-food sector faces higher production costs, including fertilizers during the war in Ukraine 🇺🇦. pic.twitter.com/KQnJWHl0RK

— Janusz Wojciechowski (@jwojc) March 7, 2022

Drogie są nawozy, paliwo, energia i gaz - będzie to miało gigantyczne przełożenie na inflację i kieszeń samego konsumenta. Żywność mocno zdrożeje. Wczorajsze ceny pszenicy pobiły historyczny rekord, to samo dzieje się w przypadku bydła, rzepaku i soi. 

oprac. dkol na podst. AgroChem/Anwil TT

Fot. Envato Elements

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Zapaść w polskim rolnictwie? Tak źle jeszcze nie było

To największe załamanie w rolnictwie od wielu lat mówią ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej. Rolnicy negatywnie oceniają swoją przyszłość i nie chcą inwestować. W pierwszym kwartale tego roku spadły wydatki na zakup pasz, nawozów i środków ochrony roślin, a rolnicy niechętnie biorą kredyty.

czytaj więcej
Aktualności

Zmiana wzoru Notatnika Integrowanej Produkcji Rolnej

Od pierwszego sierpnia będzie obowiązywał nowy ujednolicony Notatnik Integrowanej Produkcji Rolnej. Wszystko przez chęć osiągnięcia jednego z celów Zielonego Ładu jakim jest ograniczenia zużycia chemicznych środków ochrony roślin.

czytaj więcej

Ogromne wzrosty cen świń w skupach. Tuczniki najdroższe od dwóch lat!

W Niemczech ceny świń gwałtownie rosną. Dziś, 9 marca, pobiły rekord z ubiegłego tygodnia! Czy zakłady mięsne w Polsce też podniosły ceny? Ile płacą za tucznika?  Sprawdź w naszej cotygodniowej SONDZIE!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)