Zmiana wzoru Notatnika Integrowanej Produkcji Rolnej
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zmiana wzoru Notatnika Integrowanej Produkcji Rolnej

14.03.2022autor: wk

Od pierwszego sierpnia będzie obowiązywał nowy ujednolicony Notatnik Integrowanej Produkcji Rolnej. Wszystko przez chęć osiągnięcia jednego z celów Zielonego Ładu jakim jest ograniczenia zużycia chemicznych środków ochrony roślin.

Do konsultacji społecznych został wysłany projekt rozporządzenia MRiRW w sprawie dokumentowania działań związanych z integrowaną produkcją roślin.

Po co Integrowana Produkcja ?

Integrowana produkcja roślin (IP) jest nowoczesnym system jakości żywności, wykorzystującym w sposób zrównoważony postęp techniczny i biologiczny w uprawie, ochronie roślin i nawożeniu oraz zwracającym szczególną uwagę na ochronę środowiska i zdrowie ludzi. Uczestnictwo w systemie IP pozwala na otrzymanie zdrowej żywności pochodzenia roślinnego, w której nie zanotowano przekroczeń dopuszczalnych poziomów pozostałości środków ochrony roślin, metali ciężkich, azotanów i innych pierwiastków oraz substancji szkodliwych. Potwierdzeniem wysokiej jakości plonów pochodzących z IP jest certyfikat i zastrzeżony znak IP.

Osiągnąć cele Zielonego Ładu

W rozporządzeniu proponuje się zmianę wzoru Notatnika Integrowanej Produkcji Roślin. Taka potrzeba wynika z chęci osiągnięcie przez Polskę celów unijnej strategii „Od pola do stołu” a w szczególności ograniczenia zużycia chemicznych środków ochrony roślin. Dlatego czynności prowadzone przez podmioty uczestniczące w systemie IP muszą znacznie wykraczać poza powszechnie obowiązujące praktyki uprawowe (w zakresie ochrony nie chemicznej, w tym w szczególności biologicznej, monitorowania agrofagów, dbałości o bioróżnorodność w otoczeniu upraw, stwarzania warunków dla rozwoju organizmów pożytecznych, itd.).

- Weryfikowanie prawidłowości realizacji zmodyfikowanych działań prowadzonych przez rolników wymaga dostosowania wzoru Notatnika Integrowanej Produkcji Roślin. Z tego powodu w projektowanym rozporządzeniu określono nowy wzór takiego Notatnika. Jednocześnie ze względu na większą ilość informacji niespecyficznych dla rodzaju upraw, które powinny zostać zawarte w Notatniku Integrowanej Produkcji Roślin, zdecydowano o zunifikowaniu jego formy i stworzeniu jednego wzoru zamiast trzech odrębnych, dla roślin rolniczych, sadowniczych, warzywniczych – czytamy w uzasadnieniu projektu rozporządzenia. 

Jakie nowe informacje w Notatniku?

W notatniku rozszerzono zakres możliwych do wprowadzenia informacji o dane dotyczące np.:

  • identyfikacji pola/kwatery poprzez wskazanie numeru ewidencyjnego działki;
  • elementów zwiększających bioróżnorodność;
  • instalacji nawodnieniowej;
  • przyrządów służących monitorowaniu warunków pogodowych;
  • przyrządów służących monitorowaniu agrofagów;
  • introdukcji drapieżców lub parazytoidów;
  • płodozmianu (dokładniejsze niż obecnie dane).

IP jako ekoschemat

W ramach projektu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 zaproponowano wdrożenie ekoschematu poświęconego systemowi IP, dzięki któremu do powierzchni upraw prowadzonych w danym roku zgodnie z metodykami integrowanej produkcji roślin będzie udzielone wsparcie finansowe. Potwierdzeniem prowadzenia upraw zgodnie z określonymi metodami, będzie certyfikat wydany przez podmiot certyfikujący.

Od kiedy nowe zasady?

W związku z charakterem systemu IP – uczestnik zobowiązuje się do przestrzegania określonych obowiązków w ciągu jednego sezonu uprawowego – proponuje się, aby projektowane rozporządzenie weszło w życie 1 sierpnia 2022 r. Umożliwi to przystąpienie do systemu już przed rozpoczęciem siewu upraw ozimych. Jednocześnie przewidziano przepis przejściowy, dotyczący upraw zgłoszonych do systemu IP przed wejściem w życie projektowanego rozporządzenia. Dla upraw tych stosowane będą dotychczasowe wzory Notatnika Integrowanej Produkcji Roślin.

opr. wk

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Ceny nawozów dramatycznie rosną: saletra ostro w górę!

Ceny nawozów na światowych giełdach poszybowały w górę, w Polsce niestety również. Jakie podwyżki czekają rolników od piątku?

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej
Aktualności

Szykuje się protest na granicy ukraińskiej – polscy przewoźnicy ze zgodą na blokadę

Polscy przewoźnicy 6 listopada br. rozpoczną protest na granicy z Ukrainą. Organizatorzy otrzymali oficjalną zgodę na blokadę, która może potrwać nawet dwa miesiące. Skoncentrowana będzie ona na trzech głównych przejściach granicznych. Jakie postulaty postawili?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)