Pomoc dla amerykańskich producentów świń
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Pomoc dla amerykańskich producentów świń

20.04.2020autor: Paulina Janusz-Twardowska

Wielu hodowcom świń w USA grozi bankructwo, do czego przyczynił się COVID-19. Rząd ogłosił plan pomocy.

Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) ogłosił pakiet pomocowy dla producentów świń, którzy ponoszą straty z powodu pandemii COVID-19 w Stanach Zjednoczonych. Przewidywana pomoc ma objąć 3 miliardy USD na planowane zakupy produktów rolnych oraz 1,6 miliarda USD na płatności bezpośrednie dla hodowców świń. Przewidywane ograniczenia w płatnościach to 125 000 USD na towar i 250 000 USD na osobę. Ekonomiści branżowi zachowawczo szacują, że hodowcy świń stracą 37 dolarów na tuczniku lub łącznie 5 mld USD do końca roku.

– Obawiamy się, że przewidywana pomoc nie wystarczy. Chociaż płatności bezpośrednie dla hodowców trzody chlewnej zrekompensują część strat niektórym hodowcom, nie są wystarczające, aby utrzymać zróżnicowanych uczestników rynku, w tym również tych, którzy hodują lochy oraz tysięcy producentów kontraktowych. Wszyscy oni dokonali znacznych inwestycji w amerykański system produkcji wieprzowiny, którego zazdrości świat. Wiele pokoleniowych, rodzinnych gospodarstw zbankrutuje bez natychmiastowej pomocy finansowej – twierdzi Howard „A.V.” Roth, przewodniczący Krajowej Rady Producentów Wieprzowiny i hodowca świń z Wauzeka, Wisconsin.

– Jesteśmy wdzięczni USDA za zakupy produktów wieprzowych, co, miejmy nadzieję, pomoże w przesunięciu zapasów dla tych, którzy jej najbardziej potrzebują, a jednocześnie stworzy miejsce w chłodniach, umożliwiając odbiór gotowych do sprzedaży świń, które straciły na wartości, ponieważ zostały uwięzione w gospodarstwach z powodu COVID-1 – dodaje Roth.

Zdaniem przewodniczącego, amerykański sektor rolny składa się z różnych uczestników rynku, którzy są zależni od siebie. W przeciwieństwie do innych branż, które otrzymały pomoc na COVID-19 bez ograniczeń, wielu tamtejszych hodowców świń pozostało bez żadnego koła ratunkowego.

– Bez szybkich działań w celu rozszerzenia wsparcia tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne, będziemy obserwowali konsolidację branży wieprzowej, spadek zdrowej konkurencji, która napędza innowacje i utratę wyśmienitego wiejskiego stylu życia dla wielu rodzin rolniczych – podkreśla.
autor Paulina Janusz-Twardowska

Paulina Janusz-Twardowska

<p>redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Koronakryzys dotyka branżę mięsną

Załamanie cen w USA, trudności w eksporcie w Unii i do Chin, przeceny żywności. COVID-19 nie oszczędza nikogo.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

COVID-19 rujnuje farmy w USA

COVID-19 spowodował gwałtowny spadek wartości żywca wieprzowego w USA. To katastrofa dla tamtejszych producentów świń, którzy do końca roku stracą blisko 5 miliardów dolarów.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Hodowcy i pracownicy branży komentują sytuację na rynku trzody chlewnej. Co mówią o cenach świń?

Stabilizacja na rynku wieprzowiny i utrzymujące się od miesięcy stosunkowo wysokie ceny żywca wieprzowego pozwalają odrabiać straty rolnikom. Na rynku od lat nie było takiego ożywienia. Sprawdzamy, jak obecną sytuację komentują uczestnicy rynku.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)