Koronakryzys dotyka branżę mięsną
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Koronakryzys dotyka branżę mięsną

17.04.2020autor: Paulina Janusz-Twardowska

Załamanie cen w USA, trudności w eksporcie w Unii i do Chin, przeceny żywności. COVID-19 nie oszczędza nikogo.

Od pierwszych przypadków koronawirusa w naszym kraju minęło już półtora miesiąca. Pandemia i związane z nią obostrzenia wpłynęły negatywnie na wszystkie sektory gospodarki. Ujemne skutki zaczęła też odczuwać branża mięsna.

– Okres przedświąteczny nieco pobudził rynek, niestety ożywienie szybko się skończyło. Niestety, z różnych powodów nie zostały zrealizowane wszystkie zamówienia, na które liczyła branża mięsna. Przede wszystkim wynikało to z ograniczeń nałożonych przez GIS i inne jednostki. Chodzi głównie o zasady zachowania w sklepach, jak liczba osób w przeliczeniu na kasę, co ograniczyło sprzedaż – mówi o sytuacji na rynku Witold Choiński, prezes związku Polskie Mięso.

Do ograniczeń w handlu dochodzą wszelkie inne obostrzenia, jak zamknięcie całego sektora gastronomicznego oraz zakaz przemieszczania się i izolacja.
– Sprzedaż poświąteczna siadła całkowicie. Firmy próbują się ratować przecenami, które pozwolą pozbyć się towaru nawet poniżej kosztów produktów, byle tylko uniknąć utylizacji – twierdzi Choiński – Nie ratuje nas również eksport. Padła sprzedaż do Włoch, które są ogarnięte koronawirusem, gdzie z Europy sprzedawały się głównie szynki. Eksport z Unii do Chin jest również znacznie mniejszy. Pojawiły się problemy z brakiem kontenerów, reklamacje – Chińczycy zaczęli grać na zbicie ceny.

Ponadto pojawiła się duża konkurencja ze strony USA – dodaje.

W całej Europie spadły ceny żywca, nawet w Niemczech, które do tej pory były krajem stabilizującym, jeśli chodzi o stawki płacone za tuczniki. Dziś za naszą zachodnią granicą zakłady mięsne dają mniej niż jest to wyznaczone przez giełdę VEZG.

Rynek w USA przeżywa kompletny dramat, bo ceny tam załamały się kompletnie. W ostatnim tygodniu spadły z 1,22 euro/kg do 0,71 euro/kg wbc – to tylko 3,5 zł/kg wbc. To najniższy poziom cen od 2002 roku. To załamanie wynika z zamknięcia wiodących ubojni i przetwórni (Smithfield, Tyson Foods) z powodu zakażenia koronawirusem wśród pracowników. Obniżyło to możliwość ubojową branży o 7-10%.
 
Jeśli chcesz wiedzieć więcej o sytuacji branży w USA oraz poznać scenariusz dla polskiej branży mięsnej, obejrzyj cały wywiad z prezesem Witoldem Choińskim ze Związku Polskie Mięso.
autor Paulina Janusz-Twardowska

Paulina Janusz-Twardowska

<p>redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Walka z koronawirusem: Minister przeznaczył 1 mld euro, ale mógł więcej...

Kraje unijne dostały od Komisji Europejskiej zielone światło, by przeznaczyć niewykorzystane środki PROW na bezpośrednie wsparcie rolników poszkodowanych w wyniku epidemii koronawirusa. Polska też chce skorzystać z tej możliwości, ale zabiega o przesunięcie 1 mld euro, mimo że niewykorzystanych funduszy ma prawie dwa razy tyle. Zapytaliśmy resort rolnictwa, skąd ta rozbieżność.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Pomoc dla amerykańskich producentów świń

Wielu hodowcom świń w USA grozi bankructwo, do czego przyczynił się COVID-19. Rząd ogłosił plan pomocy.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Hodowcy i pracownicy branży komentują sytuację na rynku trzody chlewnej. Co mówią o cenach świń?

Stabilizacja na rynku wieprzowiny i utrzymujące się od miesięcy stosunkowo wysokie ceny żywca wieprzowego pozwalają odrabiać straty rolnikom. Na rynku od lat nie było takiego ożywienia. Sprawdzamy, jak obecną sytuację komentują uczestnicy rynku.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)