Dramat na rynku świń trwa! Koligot: „stada loch się ewidentnie starzeją”
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dramat na rynku świń trwa! Koligot: „stada loch się ewidentnie starzeją”

05.03.2022autor: Anna Kurek

Dramat na rynku wieprzowiny trwa. Kryzys dotyka całą branżę. Z tygodnia na tydzień kurczy się pogłowie trzody i ubywa stad. O to, jak tę sytuację odczuwają firmy związane z produkcją świń zapytaliśmy Arkadiusza Koligota z BestGen.

Jeszcze pod koniec zeszłego roku tlił się w hodowcach optymizm. Dziś raczej zamilkli, nie ma śladu entuzjazmu. Młodzi, jeśli w ogóle myślą jeszcze o produkcji świń, to raczej w kontekście tuczu i to coraz częściej nakładczego. Tymczasem niezbędnym warunkiem niezależności i produkcji świń w kraju jest za wszelką cenę utrzymanie stad loch. To jest bardzo ważne. Sami rolnicy twierdzą, że jeśli gdziekolwiek był jeszcze zarobek, to właśnie przy samodzielnej produkcji prosiąt, a najlepiej w cyklu zamkniętym. Praca z tucznikami jest prostsza. Ukłon należy się tym hodowcom, którzy utrzymują lochy i produkują na coraz wyższym poziomie.

Argumenty, które kiedyś były kluczowe dla firm genetycznych dziś zostały brutalnie wytrącone z ręki. Zeszły na drugi plan. Hodowcy odpowiadają "i co z tego, że lochy dadzą więcej prosiąt, a świnie szybciej urosną, skoro ja nie mogę ich potem sprzedać, a jak sprzedam to nie zarobię." Wszyscy pytają co dalej zrobić ze stadami i jak się odnaleźć w tej nowej, brutalnej rzeczywistości. Przykre jest, że to czego się w ostatnich latach nauczyliśmy, czyli wykorzystanie potencjału tych zwierząt w obecnych realiach schodzi na drugi plan. I to jest błędne koło. Wszystkie genetyki starają się przeskoczyć pułap opłacalności. Nawet przy dzisiejszych problemach lepiej dzielić koszty produkcji przez 30 i więcej prosiąt niż przez 20. O tym zapominamy najczęściej w sytuacjach kryzysowych. Wspólnie z naszymi klientami szukamy rozwiązań. Jedno jest pewne – zaprzestanie pracy i uczenia się na rzecz poprawy wyników produkcyjnych sprawi, że cofniemy się o krok w stosunku do tego co mamy dziś.

r e k l a m a
Od kilku miesięcy obserwujemy, że stada loch się ewidentnie starzeją ze względu na to, że rolnicy mniej chętnie je remontują. Trudno się dziwić, że wstrzymują się z zakupem loszek hodowlanych, kiedy każda kolejna dostawa wszystkich środków do produkcji świń jest droższa od poprzedniej. Ci którzy remontują, robią to tylko w minimalnej skali. Miejmy nadzieję, że stada te będą produkowały nadal na zadowalającym poziomie. Największy dramat w tym, że chlewnie liczące po kilkadziesiąt macior już się poddały i najczęściej albo wcale nie kupują materiału hodowlanego, albo też zupełnie wycinają lochy. Bolejemy nad tym, tym bardziej, że to nasi najlepsi klienci, bo jako polska firma obsługujemy głównie rodzinne gospodarstwa, które są graczami na wolnym rynku. W nieco lepszej sytuacji są ci, którzy mają tzw. drugą nogę, czyli np. produkcję mleka, czy większą produkcję roślinną. Fermy 300+ "jadą" na hamulcu i usiłują przetrwać kryzys. Cena sprzedawanych przez nas loszek Danish Genetics jest uzależniona od cen mięsa duńskiego. W związku z europejskim kryzysem loszki hodowlane są tańsze o ok. 200 zł. Chciałbym żeby ten impas nas czegoś nauczył, bo od lat wygląda to tak, że jest pożar, pali się, a my kopiemy studnię i biegamy z pustymi wiadrami. Pora wyciągać wnioski. Nie wierzę, że jest za późno. 40-mln państwo nie zostanie bez produkcji świń.

autor Anna Kurek

Anna Kurek

<p>redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Ceny tuczników rosną - z czego wynika wzrost? Jakie dalsze prognozy?

Ceny skupu świń od początku lutego na niemieckiej giełdzie VEZG wzrosły o ponad połowę. W ślad za tym rosną ceny w Polsce. Zdaniem analityków Credit Agricole kolejne kwartały przyniosą kontynuację wzrostu cen skupu trzody chlewnej. Z kolei ceny skupu bydła wyhamują, ale utrzymają się na wysokich poziomach.

czytaj więcej
Dopłaty

Polska stara się wywalczyć interwencję na rynku wieprzowiny

Polska będzie starała się przekonać unijnych ministrów rolnictwa do zgody na przeprowadzenie interwencji na rynku wieprzowiny. Naszym zdaniem obecna trudna sytuacji może doprowadzić do koncentracji produkcji, a to jest sprzeczne z celami Europejskiego Zielonego Ładu.

czytaj więcej

Drgnęło na rynku wieprzowiny. Ubojnie podniosły ceny nawet o 40 gr/kg. Ile płacą za świnie?

W ostatnich dniach drgnęły ceny trzody chlewnej. Ale oczywiście do opłacalności produkcji jeszcze droga daleka. Jakie są obecnie ceny żywca w Polsce? Czy podwyżki zwiastują dalszy wzrost cen skupu świń? Sprawdź w naszej cotygodniowej SONDZIE!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)