Brazylia: Frimesa otwiera największą rzeźnię w Ameryce Południowej
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Brazylia: Frimesa otwiera największą rzeźnię w Ameryce Południowej

28.01.2023autor: Aneta Lewandowska

Brazylijska spółka Frimesa otwiera największą w Ameryce Południowej rzeźnię, o dziennej wydajności uboju 550 świń na godzinę. Inwestycja pochłonęła 250 milionów dolarów i ma przynieść gigantyczne zyski.

Gigantyczna inwestycja spółki Frimesa

Brazylijska spółka Frimesa zainaugurowała w grudniu 2022 r. otwarcie największego zakładu produkcji wieprzowiny w Ameryce Łacińskiej. Kompleks produkcyjny położony jest w Assis Chateaubriand, w brazylijskim stanie Parana (na południu kraju).

Inwestycja pochłonęła 250 milionów dolarów i daje szansę na stworzenie 8 500 bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy. Przewidywane uruchomienie linii produkcyjnej nastąpi w marcu tego roku i według spółki przyniesie rocznie 1, 08 mld dolarów

W planach potrojenie wielkości produkcji

Według przedstawicieli Frimesy, nowy zakład potroi produkcję wieprzowiny w ciągu najbliższej dekady. Zakład zaprojektowany jest w taki sposób, żeby powstała infrastruktura zmniejszyła odległości i koszty transportu świń i mięsa. Plan przewiduje trzy etapy zwiększenia produkcji. 

Początkowa, a więc niepełna dzienną wydajność ubojowa szacowana jest na poziomie 3 700 świń dziennie przez pierwsze dwa lata działania rzeźni. W kolejnym etapie, zaplanowanym na lata 2026-2028 wydajność powinna wzrosnąć do 7 880 świń, co przekłada się na 550 ubitych świń w ciągu godziny albo 1 800 ton wieprzowiny dziennie.

W trzecim etapie, w latach 2029-2031, celem spółki jest przekroczenie wydajności ubojowej 11 000 zwierząt dziennie po kolejnych zmianach strukturalnych. Od 2032 roku docelowo liczba ubijanych dziennie świń ma wzrosnąć do 15 000 sztuk.

r e k l a m a

Spółka opiera się na dostawach od zrzeszonych hodowców

Frimesa opiera swoją produkcję na dostawach od zrzeszonych w spółce hodowców, dlatego projekt jest kluczowym elementem dla przyszłości łańcucha dostaw. Wybór lokalizacji dla nowej rzeźni także nie był przypadkowy – koncentracja gospodarstw w regionie jest spora, a Assis Chateaubriand znajduje się około 150 kilometrów od głównej siedziby firmy w mieście Medianeira. Dyrekcja Frimesy ma nadzieję stworzyć warunki do pracy i rozwoju, a także bogacenia się miejscowej społeczności. 

Ćwierć produkcji na eksport

Mimo, że Frimesa koncentruje się głównie na rynku krajowym, od kilku lat eksport spółki wzrósł z 5% do 25% całości produkowanego asortymentu.

– Nasz łańcuch produkcyjny jest dobrze zorganizowany, mamy systemy śledzenia i mamy plany rozwoju. Nowy zakład agro zawiera rozwiązania 200 różnych firm. Prace nad nim trwały trzy lata i teraz osiągnęliśmy zadowalający rezultat dla wszystkich zainteresowanych – mówił o nowej rzeźni prezes Frimesy,  Valter Vanzella.

oprac. al na podst. PigProgress, Frimesa
fot. YouTube/Frimesa

autor Aneta Lewandowska

Aneta Lewandowska

<p>redaktor portalu topagrar.pl, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Umowa handlowa EU i Mercosur: stanowcze „nie” Austrii i wahanie KE

Na ostatnim spotkaniu ministrów rolnictwa w Brukseli wiele państw członkowskich wypowiedziało się przeciwko umowie handlowej między UE a Mercosurem. Stanowczy sprzeciw ze strony Austrii poparło kilku ministrów, ale stanowisko Komisji Europejskiej budzi obawy. 

czytaj więcej
Wypadki rolnicze

Płoną Zakłady Przemysłu Mięsnego "Biernacki" w Golinie. Na miejscu 14 zastępów straży pożarnej

Wczesnym rankiem we wtorek 27. grudnia Państwowa Straż Pożarna w Jarocinie została poinformowana o zauważeniu ognia w Zakładach Przemysłu Mięsnego "Biernacki" w Golinie k. Jarocina (woj. wielkopolskie). Ma miejsce natychmiast zadysponowano pięć zastępów strażaków z JRG w Jarocinie.

czytaj więcej

Brazylijscy farmerzy zwracają najwięcej opakowań

Zwrot opakowań po środkach ochrony jest obowiązkowy, więc najlepiej puste opakowania oddawać w punkcie, w którym preparaty  się kupiło.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)