Brazylijscy farmerzy zwracają najwięcej opakowań
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Brazylijscy farmerzy zwracają najwięcej opakowań

22.11.2022autor: Jacek Daleszyński

Zwrot opakowań po środkach ochrony jest obowiązkowy, więc najlepiej puste opakowania oddawać w punkcie, w którym preparaty  się kupiło.

Całe światowe rolnictwo może się uczyć od Brazylii, przynajmniej jeśli chodzi o obrót opakowaniami po środkach ochrony roślin. Tamtejsi rolnicy oddają ich do recyklingu aż 94%. Są one przetwarzane m.in. na opakowania przeznaczane ponownie do pestycydów. Nie od razu było jednak tak różowo. Jak mówi tamtejszy minister środowiska, Joaquim Leite w 1999 r. połowa pustych opakowań po środkach ochrony roślin została oddana lub sprzedana bez kontroli, 25% trafiło do spalenia na wolnym powietrzu, 10% było przechowywanych pod gołym niebem, a 15% zostało porzuconych.

Od 2002 r. w Brazylii działa system podobny do naszego, czyli puste opakowania oddawane są do punktu zakupu środków ochrony roślin. Dzięki temu udało się tam w czasie działania systemu zebrać 650 tys. ton opakowań. Taka gospodarka odpadami zredukowała emisję dwutlenku węgla o 899 tys. ton. Gdyby do niej doszło np. w wyniku spalania, to dla jej zniwelowania trzeba by posadzić 6,5 mln nowych drzew.

Dla porównania w Polsce system zbioru opakowań Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin działa od 2004 r. Do 2020 r. udało się zebrać 24 tys. ton opakowań. Poziom zbiórki w naszym kraju w 2020 r. wyniósł 67% wprowadzonych do obrotu opakowań. Warto zwracać opakowania i pamiętać o odebraniu potwierdzenia zwrotu. Przyda się w przypadku kontroli WIORiNu.


jd, fot. Sierszeńska
autor Jacek Daleszyński

Jacek Daleszyński

<p>redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Brazylia: Frimesa otwiera największą rzeźnię w Ameryce Południowej

Brazylijska spółka Frimesa otwiera największą w Ameryce Południowej rzeźnię, o dziennej wydajności uboju 550 świń na godzinę. Inwestycja pochłonęła 250 milionów dolarów i ma przynieść gigantyczne zyski.

czytaj więcej

SONDA NAWOZOWA: kolejne podwyżki cen nawozów, mimo światowego słabego popytu. Jakie są aktualne cenniki?

Na rynku światowym widać obniżki cen w przypadku mocznika, w Polsce jednak odczuwalne są kolejne cotygodniowe podwyżki cen nawozów. Przetarg na mocznik w Indiach rozstrzygnięty. Jakie są aktualne ceny nawozów w Polsce i na świecie?

czytaj więcej

Jesienne i późne odchwaszczanie zbóż. Lista herbicydów i zasady stosowania

Pod koniec października wiele pól obsiewanych było jeszcze zbożami ozimymi, głównie pszenicą. Dobrze byłoby je jeszcze tej jesieni odchwaścić, ale nie zawsze jest to możliwe. Podajemy przykładowe herbicydy jesienne w zbożach. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)