UOKiK sprawdza Farmę Mleka: spółka zamiast 10 tys. krów kupiła 11, a połowa padła
r e k l a m a
Partnerzy portalu

UOKiK sprawdza Farmę Mleka: spółka zamiast 10 tys. krów kupiła 11, a połowa padła

15.04.2022autor: Aneta Lewandowska

Rolnicy mieli pożyczać Farmie Mleka pieniądze na zakup bydła mlecznego i zarabiać na tym 16% rocznie. Spółka miała powiększyć stado do 10 tys. sztuk, podczas gdy kupiła ich tylko 11. UOKiK bada sprawę, zawiadomiono prokuraturę.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ostrzega przed tzw. inwestycjami alternatywnymi, które mogą okazać się oszustwem. Jak przykład UOKiK podaje inwestycję, która polegać miała na pożyczce funduszy na zakup stada krów.

Dynamiczne plany rozwoju i świetlana przyszłość

Spółka Farma Mleka z Poznania przekonywała klientów do zainwestowania w stado krów mlecznych. Pożyczka miała wynosić co najmniej 7,5 tys. zł, a obiecany zysk nawet do 16% rocznie.

– Farma Mleka chwaliła się w materiałach reklamowych i podczas webinarów liczebnością już posiadanych stad, współpracą z rolnikami i mleczarniami oraz dynamicznymi planami rozwoju. Z naszych ustaleń wynika, że te informacje mocno odbiegały od prawdy. W efekcie wprowadzenia w błąd konsumenci mogli podejmować niekorzystne dla siebie decyzje finansowe – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

UOKiK w czerwcu 2021 r. zlecił kontrolę w spółce tajemniczemu klientowi – czyli pracownikowi, podającego się za potencjalnego klienta. Pracownik wziął m.in. udział w webinarium, które prowadził prezes firmy, który zapewnił, że spółka współpracuje już z 7 gospodarstwami rolnymi i posiada ok. 300 krów.

r e k l a m a
Według prezesa, w ciągu 3-4 lat Farma Mleka chciałaby rozszerzyć współpracę z 50 gospodarstwami i powiększyć stada do 10 tys. sztuk bydła. Mowa była również o zakupie własnej mleczarni, a także bezpieczeństwie inwestycji ze względu na ubezpieczenie i umowy z mleczarniami.

Na stronie internetowej Farmy Mleka, w zakładce „Przedsięwzięcie”, widzimy słowa „Decyzje – zarówno życiowe, jak i biznesowe – oparte na niesprawdzonych informacjach są czystymi spekulacjami, które kończą się kryzysem. Sprawdzona informacja jest najcenniejszą walutą.”

Jedno wielkie kłamstwo?

Tymczasem Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa posiada zupełnie inne informacje na temat rejestru zwierząt, posiadanych przez spółkę. Wynika z nich, że Farma Mleka kupiła tylko 11 krów, których do lutego 2022 r. ubyło o ponad połowę: 6 zwierząt padło.

UOKiK przyjrzał się także jedynemu gospodarstwu, z którym firma nawiązała współpracę i szybko rozwiązała - w kwietniu 2021 r. rolnik zerwał umowę, bo Farma Mleka nie tylko nie wywiązała się ze zobowiązania do zakupu ustalonej liczby krów, ale nawet nie ubezpieczyła zwierząt i nie miała umowy z mleczarnią. Mleko do mleczarni sprzedawał bezpośrednio hodowca.

Na stronie internetowej spółki czytamy: „Spółka kupuje wysoko wydajne krowy mleczne rasy HF. W ramach konsorcjum z rolnikami, krowy są karmione i dojone, a mleko odbierane jest przez Spółdzielnię Mleczarską, która rozlicza się miesięcznie z Farmą Mleka S.A.”

Sprawa w prokuraturze

Zarzuty naruszenia zbiorowych interesów konsumentów poprzez wprowadzenie ich w błąd mogą skutkować karą do 10% rocznego obrotu spółki, ale pojawiają się dodatkowe kary dla prezesa. Jeśli potwierdzi się, że umyślnie dopuścił do naruszeń, grozi mu kara do 2 mln zł.

Poza tym prezes UOKiK wszczął postępowanie w związku z nieudzieleniem przez Farmę Mleka żądanych informacji, podczas gdy przedsiębiorca ma obowiązek współpracować, inaczej grozi mu kara do 50 mln euro. Kolejnym krokiem jest zawiadomienie prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa oszustwa przez prezesa Farmy Mleka.

oprac. al na podst. UOKiK, farmamleka.pl
fot. envatoelements

autor Aneta Lewandowska

Aneta Lewandowska

<p>redaktor portalu topagrar.pl, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

UOKiK nałożył gigantyczną karę na spółkę zbożową Cefetra Polska

UOKiK uznał, że spółka Cefetra Polska nieuczciwie wykorzystuje przewagę kontraktową w stosunku do dostawców zboża. Na czym miało polegać naruszenie przepisów?

czytaj więcej
Rynek mleka

Ceny skupu mleka rosną wolniej niż koszty

Wojna na Ukrainie ma na razie ograniczony wpływ na światowy handel artykułami mleczarskimi. Z kolei producenci mleka narzekają, że ceny skupu mleka rosną wolniej od kosztów produkcji.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Skradziono ser za 21 tys. euro. To najczęściej kradziony produkt spożywczy na świecie!

Holenderski producent serów dojrzewających został okradziony z 60 kręgów sera, wartych ok. 21 tysięcy euro. To niestety nie odosobniony przypadek: ser to najczęściej kradziony produkt spożywczy na świecie. Dlaczego?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)