Ceny skupu mleka rosną wolniej niż koszty
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny skupu mleka rosną wolniej niż koszty

18.05.2022autor: wk

Wojna na Ukrainie ma na razie ograniczony wpływ na światowy handel artykułami mleczarskimi. Z kolei producenci mleka narzekają, że ceny skupu mleka rosną wolniej od kosztów produkcji.

Na ostatnim posiedzeniu Obserwatorium Rynku Mleka udział wzięli eksperci reprezentujący wszystkie ogniwa łańcucha dostaw, zaczynając od producentów mleka, a kończąc na handlu. Polskę reprezentowała ekspert Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych Dorota Śmigielska z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Bieżąca sytuacja rynkowa

Spotkanie rozpoczęto od omówienia bieżącej sytuacji rynkowej. Skup mleka krowiego w Unii Europejskiej w styczniu 2022 r. był nieco poniżej poziomów ze stycznia 2021 r. (-0,7%). W czternastu państwach  członkowskich w styczniu 2022 roku odnotowano zmniejszenie dostaw, w tym Irlandii (-4,1%), Niemczech (-2,2%), Francji (-2,2%) i Holandii (-2,7%). W całym roku 2021 w porównaniu z rokiem 2020 skup mleka największy spadek odnotował w Finlandii o 3,5%, Holandii o 2,5% oraz w Bułgarii o 1,9%. W styczniu bieżącego roku globalna produkcja mleka była niższa o 1,8% niż w styczniu 2021 roku. Spadek produkcji odnotowano u wszystkich największych producentów: w Australii o 6,3%, w Nowej Zelandii o 6,1%, w Stanach Zjednoczonych o 1,6%, w Unii Europejskiej o 0,7%, a w Wielkiej Brytanii o 1,9%. Ograniczona podaż surowca przyczyniła się do ograniczenia produkcji głównych produktów mlecznych. W 2021 roku produkcja mleka była o 0,3% niższa, mleka fermentowanego o 2,1%, pełnego mleka w proszku o 12,1%, odtłuszczonego mleka w proszku o 6,2%, masła o 2,7%. Jedynym produktem w przypadku którego zwiększono produkcje były sery, wzrost ten wyniósł 1,9%.

r e k l a m a

Ceny skupu w UE

 Średnie ceny mleka w Unii Europejskiej rosły przez cały 2021 r. i nadal rosną w
2022 r. Ceny są znacznie wyższe niż w ostatnich latach. W styczniu bieżącego roku średnia cena surowca wynosiła 42 EUR/100 kg.  Szacunki na luty 2022 wskazują na dalszy wzrost do 42,3 EUR/100 kg (+0,7% w porównaniu ze styczniem). Ceny w styczniu 2022 r. we wszystkich państwach członkowskich były wyższe niż rok temu (z wyjątkiem Cypru -0,8%), przy czym największy wzrost odnotowano na Łotwie (+43%), Litwie (+40,8%), w Belgii (+39,1%) i Irlandii (+37,6%). - Ceny są znacznie wyższe niż w ostatnich latach, ale producenci mleka borykają się z wysokimi kosztami produkcji, głównie pasz, które w ostatnim czasie wzrosły o ponad 16% oraz energii elektrycznej, wzrost o ponad 25% - powiedziała Dorota Śmigielska z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Ograniczony wpływ wojny na rynek

Pomimo pandemii spowodowanej wirusem Covid i wyzwań logistycznych, rok 2021 był kolejnym rekordowym rokiem dla światowego handlu. Delikatne spowolnienie odnotowano jedynie w ostatnich miesiącach. W okresie styczeń-grudzień 2021 r. UE, Nowa Zelandia i USA miały 76% udział w światowym eksporcie produktów mleczarskich. Eksport produktów mleczarskich z UE i świata prawdopodobnie spadnie w tym roku z powodu deficytu podaży i wysokich cen. - Analitycy w najbliższym czasie nie przewidują bezpośredniego wpływu wojny w Ukrainie na światowy handel produktami mleczarskimi.  Reperkusje mogą pojawić się później. Głównym produktem mleczarskim eksportowanym na Ukrainę jest ser, ale oczekuje się, że konsumpcja krajowa w UE wzrośnie, z powodu rosnącej liczby uchodźców – podsumowuje D. Śmigielska z PFHBiPM.
wk

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ile unijnym rolnikom płaci się za mleko?

Cena za mleko dostarczone do skupu we wszystkich państwach członkowskich UE była w kwietniu wyższa o 2,3% niż w marcu bieżącego roku oraz o ponad 20% wyższa niż w kwietniu ubiegłego roku. Niestety, nie oznacza to wcale większego zysku dla rolników, bo zjadają je rosnące koszty produkcji, co powoduje, że surowca na rynku jest coraz mniej. Ponadto nad producentami mleka ciągle wisi ryzyko suszy, które może tylko spotęgować ograniczenie produkcji.  

czytaj więcej

Drożyzna nie odpuszcza. W czerwcu ceny w górę o 18%!

Drożyna w sklepach nie odpuszcza, a konsumenci mogą zapomnieć o taniej żywności. Eksperci mówią, że z inflacją będziemy żyć jeszcze przez wiele miesięcy, a szczyt podwyżek wciąż jeszcze mamy przed sobą.

czytaj więcej

Doraźne podmioty skupujące mleko nie zachowują standardów?

Większość producentów mówiąc o rynku mleka kojarzy go z kilkunastoma spółdzielniami mleczarskimi. W rzeczywistości skupem i przetwórstwem mleka w Polsce zajmuje się znacznie większa ilość przedsiębiorstw. Biorąc pod uwagę samą liczbę podmiotów skupowych czy zajmujących skup się przetwórstwem mleka, ilość firm działających w tym obszarze wydaje się rosnąć.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)