Odpowiedź MRiRW na stanowisko w sprawie niskich cen mleka
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Odpowiedź MRiRW na stanowisko w sprawie niskich cen mleka

02.07.2020autor: Andrzej Sawa

Lubelska Izba Rolnicza otrzymała od resortu rolnictwa odpowiedź na swoje stanowisko w sprawie wdrożenia mechanizmów łagodzących negatywne skutki pandemii koronawirusa na rynku mleka i produktów mlecznych.

Zaapelowała w nim o uruchomienie interwencyjnego skupu mleka w proszku i wsparcia finansowego na przechowywanie mleka w proszku, masła i serów. Stanowisko uzasadniała, że przedłużający się spadek cen mleka w skupie uderza w rolników, zaś nadprodukcja nabiału – przy załamaniu się eksportu – bije w najmniejsze, lokalne mleczarnie.

Zarząd LIR zaapelował też o wprowadzenie uregulowań zabezpieczających odpowiednią ekspozycję polskich produktów na półkach sklepów wielkopowierzchniowych.
MRiRW przyznało, że wybuch pandemii nałożył się z rozpoczętym sezonowym wzrostem produkcji mleka i ograniczonym popytem na nabiał w wielu krajach, w efekcie czego spadły ceny surowca. Podkreśliło, że na skutek m.in. swoich działań na 21 czerwca br. dopłatami do przechowywania w ramach UE objęto dopłatami 55 tys. t masła, 43,8 tys. t serów i 13,2 tys. t odtłuszczonego mleka w proszku (OMP). Polskie zakłady mleczarskie skorzystały z tego mechanizmu odpowiednio: 431 t masła, 39 t sera i 24 t OMP.

Zdaniem resortu, od II połowy maja br. średnia cena zbytu masła na rynkach UE po 25 tygodniach od wdrożenia tego mechanizmu wzrosła o prawie 13%. I podobne tendencje daje się zauważyć na rynku polskim. Jednocześnie podkreśla, że będzie kontynuowało szczegółowy monitoring naszych rynków rolnych podczas pandemii i zwracało uwagę Komisji Europejskiej na konieczność podwyższenia niezmienianych od wielu lat cen interwencyjnego zakupu masła i OMP, by ich wysokość odpowiadała rosnącym kosztom produkcji.

– Ceny mleka w skupie na Lubelszczyźnie w związku z pandemią spadły średnio o około 20%. Ten bardzo niekorzystny trend się utrzymuje, tylko niektóre mleczarnie ostatnio nieco podwyższyły stawki – deklaruje Gustaw Jędrejek, prezes LIR.
as

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bydło mleczne

Po Brexicie unijni eksporterzy mleka będą mieli problem

Wielka Brytania szuka po świecie mleka i rozpoczęła negocjacje z Australią i Nową Zelandią dotyczącą wolnego handlu. Brytyjczyków rząd przekonuje, że będą mieli dostęp do tańszych produktów i podwyższone będą płace.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Niewielki spadek eksportu produktów mleczarskich w I kwartale

Jak wynika z analizy za I kwartał 2020 r. dotyczącej eksportu produktów mleczarskich Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa przychody z eksportu były niższe niż rok temu. 

czytaj więcej
Aktualności

Eksport polskiej żywności w II kw. 2020 r. może być niższy o 20 proc.

Osłabienie eksportu polskiej żywności odbiło się negatywnie głównie na producentach mięsa wołowego, drobiowego i wieprzowego oraz przemyśle mleczarskim. Wartość wszystkich produktów spożywczych wyniesie w tym roku 28,9 mld euro, co oznacza spadek o 8 proc. w ujęciu rocznym.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)