Lubuskie: Krów wypuszczanych samopas jest więcej
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Lubuskie: Krów wypuszczanych samopas jest więcej

09.05.2019autor: Dorota Kolasińska

Jak się okazuje Województwo Lubuskie jest zagłębiem pasożytniczo funkcjonujących stad bydła. Krowy wyrządzają szkody, niszczą uprawy, ogrodzenia pastwisk, generalnie sieją zamęt w okolicy, a na właścicieli tych zwierząt nie ma przysłowiowego bata…  

Ostatnia nasz informacja dotycząca 350 tysięcy złotych przeznaczonych przez Wojewodę Świętokrzyskiego na likwidację stada 170 krów obiegła Polskę i wywołała spore poruszenie. Rolnicy komentują sprawę rzucając silne argumenty przemawiające za tym, że bydło powinno być przebadane, oddane do innych stad, albo przeznaczone na ubój i sprzedaż mięsa, a nie poddane utylizacji. Wielu uważa, że jest to wręcz marnotrawstwo żywności.

To przecież około 51 ton mięsa (uznając, że są to krowy o średniej masie np. 600 kg i wybojowości powiedzmy HF-a). Tym bardziej, że za 2 058 zł można wykonać szereg badań weterynaryjnych… Akurat w tym przypadku, sytuacja była trudna dla rolnika, był schorowany, starszy i po prostu sobie ze stadem nie radził, nie było w tym złośliwości i łatwiej go zrozumieć, a teraz mamy zupełnie inny przykład....
r e k l a m a

Pasożyt na polu

– Tego człowieka jestem w stanie zrozumieć, ale w naszej wsi jest taki, który takie rzeczy robi z premedytacją i to jest obrzydliwe – komentuje rolnik spod Zielonej Góry.

Otóż dostaliśmy wczoraj sygnał od rolnika z woj. lubuskiego, że takich stad wypuszczanych samopas na okoliczne pola jest znacznie więcej. Jest to dość popularne w tamtym rejonie, a my dzisiaj nazwiemy rzeczy po imieniu – jest na to przyrodnicze określenie – PASOŻYTNICTWO… 

– Jest taki jeden zresztą z naszej wsi, podobno wykładowca na uniwersytecie, który po prostu jak mu się skończy pasza dla bydła, otwiera oborę i wypuszcza 50 krów samopas. Czasem grodzi, czasem nie – mówi rolnik. Były skargi do gminy, donosy na Policję, ale nikt nie reaguje. 

– Mam duże gospodarstwo, własnego bydła 400 szt. Zdarza się tak, że przyłapię to stado u siebie, jak wyjada prosto z pryzmy, albo z pola moje zasiewy, rozwala i podjada bele słomy, które mam zmagazynowane na polu. Nie raz było tak, że jego krowy zdemolowały moje ogrodzenie, ale to pół biedy, one się dołączyły do mojego stada. Cały dzień mi zajęło wyganianie ich z pastwiska – tłumaczy rolnik.

Hodowca bydła mówi także, że jemu stado dużych strat i szkód nie wyrządza, przychodzi 7-8 razy w roku i rolnik zazwyczaj zdąży je szybko wygonić, ale inni rolnicy, którzy mają mniej pól i łąk mają ogromne straty. 

Bydło szkodzi nie tylko rolnikom, bo mieszkańcom wsi Jany (niedawno dołączonego do miasta Zielonej Góry) demoluje też przydomowe ogródki. 

– Problem polega na tym, że nikt nie przyjmuje donosów na tego człowieka. Podejrzewam, że jest to kwestia tego, że jest byłym posłem i ma znajomości w różnych instytucjach, które zamiatają problemy pod dywan – dodaje rolnik. Bydło według naszego rozmówcy nie ma kolczyków, nie jest badane, szczepione i w większości zarejestrowane... 

No i co w takiej sytuacji rolnicy mają zrobić? Mamy nadzieję, że nagłośnienie tej sprawy zmusi stosowne państwowe instytucje i organy do działania. 

Dziękujemy rolnikowi za informację i czekamy na więcej takich sygnałów!

dkol
autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Lubuskie: Stado 170 wolnożyjących krów zostanie zlikwidowane

Główny Lekarz Weterynarii zdecydował, że stado wolnożyjących 170 krów z województwa lubuskiego zostanie zabite. Zdaniem szefa weterynarii „nie występują merytoryczne przesłanki” do tego, aby zmienić dotychczasową decyzję powiatowego lekarza weterynarii. Ekolodzy zapowiadają kontynuację walki o uratowanie zwierząt.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Lubuskie: Co stanie się ze stadem krów w Deszcznie?

Dzikie stado krów żyjące przez ostatnie 20 lat na polach w województwie lubuskim stało się przedmiotem ogromnego zainteresowanie, gdy powiatowa lekarz weterynarii wydała decyzję o ich zabiciu.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Ceny bydła – małe, lokalne podwyżki

Na rynku można zaobserwować lokalne podwyżki, ale niestety bez rewelacji. Głównie wzrosty dotyczą skupu w wadze żywej, za bitą ciepłą zakłady płacą tyle samo, co w ubiegłym tygodniu. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)