Krajowy Plan Strategiczny WPR 2023 – 2027. Ile wyniesie stawka dopłat do bydła?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Krajowy Plan Strategiczny WPR 2023 – 2027. Ile wyniesie stawka dopłat do bydła?

02.09.2022autor: wk

W Planie Strategicznym Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 przewidziano 895 mln euro na pomoc dla hodowców bydła. Dopłaty będą dotyczyć najmniejszych stad, nie większych niż 20 sztuk. Ile wyniesie stawka dopłaty?

Z artykułu dowiesz się

  • dlaczego rolnicy otrzymają mniej pieniędzy niż w poprzednich latach
  • jaką pulę pieniędzy w latach 2023-2027 planuje się przeznaczyć na dopłaty do bydła
  • ile wyniesie dopłata do 1 sztuki bydła
  • jakie będzie zróżnicowanie regionalne w tych płatnościach

W Planie Strategicznym zaplanowano szereg działań zmierzających do wsparcia dochodów związanych z wielkością produkcji. Jedną z takich interwencji jest pomoc dla hodowców bydła.

Diagnoza problemu z dopłatami do bydła

MRiRW zwróciło uwagę, że na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat w grupie gospodarstw ze stadami do 20 sztuk zwierząt jako jedynej zaszły drastyczne zmiany pod względem liczby gospodarstw. Największy ubytek obserwowano w latach 2010-2017. Proces ten jednak następował również w latach 2017-2020, a więc w okresie stosowania płatności do bydła. Nadal jednak najmniejsze stada stanowią około 84% wszystkich stad w kraju.

Chów w gospodarstwach z młodym bydłem wiąże się bowiem z dodatkowymi nakładami finansowymi w związku z koniecznością m.in. zapewnienia odpowiednich urządzeń i dostosowań budynków, konieczności zapewnienia odpowiednich pasz i warunków żywienia, konieczności zapewnienia ochrony zdrowia i prawidłowego wzrostu.

r e k l a m a
Utrzymywanie młodego bydła związane jest z właściwym zarządzaniem w gospodarstwie, czyli prawidłowym postępowaniem hodowcy w okresie pierwszych 15 miesięcy życia, zapewniającym optymalne warunki do wzrostu i rozwoju zwierząt. Dotyczy ono wszystkich elementów związanych z wychowem od momentu wycielenia aż do wieku pierwszego pokrycia, tzn. dojrzałości hodowlanej. Skuteczne zarządzanie powinno zapewniać prawidłowe, racjonalne żywienie, prawidłowe leczenie w wypadku występowania chorób, odpowiedni system wychowu (warunki mikroklimatyczne i zoohigieniczne, tj. odpowiednią powierzchnię dla 1 zwierzęcia, długość żłobu, optymalną wilgotność, wymianę powietrza, oświetlenie, higienę, itp.).

Czarny scenariusz dla hodowców?

W latach 2023-2027 uwarunkowania rynkowe w chowie bydła będą odznaczały się dużą niepewnością w zakresie dochodowości. Źródłami ryzyka produkcyjnego i handlowego będą skutki inwazji Rosji na Ukrainę, strategia „Od pola do stołu”, a także skutki pandemii COVID-19. Ryzykiem handlowym staną się natomiast (prawdopodobnie większe niż zazwyczaj) wahania kursów walut, a także procesy inflacyjne w Polsce, w UE i na świecie.

Jaka stawka dopłaty do bydła?

Ogółem w latach 2023-2027 planuje się przeznaczyć na płatność ok. 894,4 mln EUR, co stanowi 5,16% puli środków na płatności bezpośrednie i ok. 34,41% puli środków na wsparcie dochodów związane z produkcją. Płatność roczna do sztuki zwierzęcia będzie wynosić ok. 74-76 EUR/szt. Podczas, gdy średnia stawka za lata 2015- 2021 wynosi 62,28 EUR. W ocenie Polski taka wysokość stawki pozwoli zmniejszyć dynamikę spadku pogłowia młodego bydła w grupie docelowej.

Zróżnicowanie regionalne pomocy

Do wsparcia będą się kwalifikować się samce i samice gatunku Bos taurus w wieku nie więcej niż 24 miesiące.

W przypadku województw, w których średnia wielkość gruntów rolnych jest wyższa od średniej krajowej, tj. dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, opolskiego, podlaskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego, do płatności kwalifikują się rolnicy, którzy posiadają co najmniej 3 szt. kwalifikujących się zwierząt.

W pozostałych województwach do płatności kwalifikują się rolnicy, którzy posiadają co najmniej 1 szt. kwalifikujących się zwierząt.

wk
Fot. Envato Elements
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Rolnik aktywny, czyli kto? Rzecznik Praw Obywatelskich pyta ministra rolnictwa o definicję

Zawarta w Planie Strategicznym definicja aktywnego rolnika nie wyklucza otrzymywania dopłat bezpośrednich przez osoby nie będące rolnikami. O wyjaśnienia w tej sprawie zwrócił się do rządu Rzecznik Praw Obywatelskich.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Sejm o KPS i WPR: Nowe przepisy będą promować małe i średnie gospodarstwa rolne?

W Sejmie trwają prace legislacyjne nad wprowadzeniem w życie Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej. Ministerstwo rolnictwa przekonuje, że nowe przepisy będą promować małe i średnie gospodarstwa. Ale posłowie dopytują dlaczego w takim razie rząd zrezygnował z tzw. cappingu, co jest korzystne dla największych gospodarstw w kraju. 

czytaj więcej
Aktualności

Na prezydenckich dożynkach apel o zwiększenie środków na rolnictwo

O podjęcie politycznych działań zmierzających do zwiększenia unijnej puli na Wspólną Politykę Rolną po 2027 roku zaapelował do gospodarza prezydenckich dożynek Janusz Wojciechowski, komisarz do spraw rolnictwa UE.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)