Przypomnijmy, że Polska znalazła się w grupie 7 krajów, który jako pierwsze uzyskały akceptację Komisji Europejskiej dla swojego Planu .
– Plan Strategiczny przewiduje wzmocnienie ukierunkowania na cele środowiskowo-klimatyczne związane z Europejskim Zielonym Ładem. Wzmocnienie roli postępu technologicznego i innowacyjności oraz rosnącą rolę doradztwa i nauki – mówił podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa wiceminister Ryszard Bartosik.
Szerokie konsultacje społeczne Krajowego Planu Strategicznego
Przedstawiciel resortu rolnictwa szczegółowo opisał Plan Strategiczny Wspólnej Polityki Rolnej i podkreślił, że jego ostateczny kształt był efektem szerokich konsultacji społecznych. Dlatego na ostatniej prostej wprowadzono do Planu Strategicznego daleko idące zmiany polegające na dodaniu interwencji poprawiającej dobrostan zwierząt. Budżet na takie działania zwiększono do 1,4 mld euro. Wprowadzono także m.in. zmiany w zakresie rolnictwa węglowego i zarządzania składnikami odżywczymi.
Małe i średnie gospodarstwa rolne z priorytetem
W PS mają być kontynuowane dotychczasowe działania np. uproszczony system płatności bezpośrednich, płatność redystrybucyjna, płatności związane z produkcją, płatności ONW czy też wsparcie dla młodych rolników.