Eksport z Nowej Zelandii – nie ma większych problemów
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Eksport z Nowej Zelandii – nie ma większych problemów

14.05.2020autor: Dorota Kolasińska

Nowozelandczycy nie mają powodów do zmartwień. Eksport funkcjonuje normalnie, niektóre sektory nawet notują wzrost w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku.

Jak informuje topagrar.com nowozelandzcy eksporterzy rolni najprawdopodobniej przetrwali globalną pandemię jedynie z niewielką stratą. Pokazują to wstępne dane dotyczące handlu międzynarodowego zaprezentowane przez Damiena O'Connora, szefa tamtejszego resortu rolnictwa.

O 1 lutego do 22 kwietnia 2020 r. wartość eksportowa produktów rolnych, wyniosła  4,50 mld euro i było to o 6% mniej w porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim, ale o 10,4% więcej niż w 2018 r. Większość stanowiło mleko i mięso, bo aż 3,40 miliarda euro, które zdaniem ministra utrzymały tak wysoki poziom eksportu.

Eksport owoców przyniósł 490 mln euro, w porównaniu do ubiegłego roku – sprzedano więcej jabłek i kiwi. Gorzej było ze sprzedażą zagraniczną owoców morza, gdyż eksport spadło o 15% do 204 mln euro (handel homarami z Chinami spadł). Eksport produktów leśnych był również znacznie niższy niż w roku poprzednim, wyniósł 402 mln euro. 

Jak podkreślił minister rolnictwa, statystyki pokazały siłę sektora rolnego w Nowej Zelandii. Nie brakuje popytu na produkty rolne w Nowej Zelandii, a cały sektor będzie potrzebował około 50 000 dodatkowych pracowników po Covid-19. 
– W całym kraju są miejsca pracy, od praktycznej pracy w sadach, gospodarstwach rolnych, lasach i łodziach rybackich po stanowiska inżynieryjne, naukowe i kierownicze – powiedział minister. 

oprac. dkol na podst. topagrar.com
autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Eksport polskiej żywności w II kw. 2020 r. może być niższy o 20 proc.

Osłabienie eksportu polskiej żywności odbiło się negatywnie głównie na producentach mięsa wołowego, drobiowego i wieprzowego oraz przemyśle mleczarskim. Wartość wszystkich produktów spożywczych wyniesie w tym roku 28,9 mld euro, co oznacza spadek o 8 proc. w ujęciu rocznym.

czytaj więcej
Bydło mięsne

Argentyna zwiększy eksport koszernej wołowiny do Izraela

98 rabinów z Izraela odbyło wizytę w argentyńskich zakładach ubojowych. Efektem wyjazdu będzie poszerzenie współpracy względem eksportu wołowiny koszernej. 

czytaj więcej
Aktualności branżowe

OSM Sierpc: Nasze kanały dystrybucyjne działają

– Mechanizm dopłat do przechowalnictwa w pewien sposób pomoże sektorowi. Z drugiej strony jego zapowiedź, a potem wprowadzenie wywołało istotną presję na spadek cen – mówi Grzegorz Gańko, prezes OSM Sierpc w rozmowie z top agrar Polska.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)