OSM Sierpc: Nasze kanały dystrybucyjne działają
r e k l a m a
Partnerzy portalu

OSM Sierpc: Nasze kanały dystrybucyjne działają

10.05.2020autor: Marcin Jajor

– Mechanizm dopłat do przechowalnictwa w pewien sposób pomoże sektorowi. Z drugiej strony jego zapowiedź, a potem wprowadzenie wywołało istotną presję na spadek cen – mówi Grzegorz Gańko, prezes OSM Sierpc w rozmowie z top agrar Polska.

Jak zaznacza Gańko, wprowadzone dopłaty do przechowywania OMP, masła i sera pokrywają jedynie koszty magazynowania. Na tej interwencji zarabia się tylko wówczas, kiedy powstanie różnica między ceną produktów, która obowiązuje w momencie zapełniania magazynu a ceną podczas jego opróżniania. To zdaniem Gańko, może być jedną z przyczyn utrzymywania się na bardzo niskim poziomie tzw. mleka przerzutowego oraz spadku cen masła. Mogą być utrzymywane na niskim poziomie, tylko po to żeby do przechowalnictwa trafiły wyroby z bardzo taniego surowca.

– Obserwując rozwój sytuacji w skali globalnej i faktu, że na rynku nie ma jakiejś istotnej zwyżki skupu surowca, ciężko jest zrozumieć dlaczego w Europie mamy do czynienia z bardzo niskimi cenami wszystkich produktów mleczarskich. Rozumiem załamanie kanałów dystrybucyjnych i inne trudności, ale najwyższy czas żeby wszystko wracało do normy! – mówi Gańko.

Jak dodaje nasz rozmówca, w przypadku OSM Sierpc w czasie trwającej obecnie epidemii pojawiają się co prawda różne opóźnienia czy przesunięcia dostaw, ale generalnie nie jest tak, że ktoś się całkowicie zatrzymał i nie ponawia zamówień od kilku tygodni.

– Kanały, które zostały najbardziej dotknięte przez epidemię nie stanowiły istotnego udziału w naszej sprzedaży. Z kolei główne rynki zbytu, a więc hurtowy, detaliczny i sieci handlowe cały czas działają. Nie ma istotnych różnic! Oczywiście są pojedyncze sytuacje, że dane hurtownie ograniczają zamówienia ze względu na zamarcie sektora HORECA, ale widać, że z tygodnia na tydzień próbują się przeprofilować, żeby ich obroty się nie pogarszały – mówi Gańko.

Niestety, sytuacja na rynkach jest bardzo dynamiczna i o ile za mleko skupione w kwietniu nie było żadnej korekty stawek o tyle – jak zaznacza Gańko – każdy tydzień przynosi nowe informacje. A zatem taka możliwość będzie zapewne brana pod uwagę w kolejnych miesiącach. – Martwią nas przede wszystkim spadające ceny przerzutów, które wśród odbiorców serów prowadzą do złudnego przeświadczenia, że jego wytworzenie również jest tańsze – mówi Gańko.

mj
autor Marcin Jajor

Marcin Jajor

<p>redaktor działu top bydło i topagrar.pl, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Eksport z Nowej Zelandii – nie ma większych problemów

Nowozelandczycy nie mają powodów do zmartwień. Eksport funkcjonuje normalnie, niektóre sektory nawet notują wzrost w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Holenderski program likwidacji gospodarstw: 644 rolników chce wycofać się z hodowli zwierząt

Faza rejestracji do holenderskiego programu likwidacji gospodarstw hodowlanych, a tym samym całkowitego odejścia od utrzymywania zwierząt, trwa już od kilku dobrych miesięcy. Jak dotąd chęć wycofania się z hodowli zgłosiło 644 rolników. A jak to wygląda w poszczególnych grupach zwierząt?

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Niemcy: podejrzenie choroby niebieskiego języka w stadzie owiec w Dolnej Saksonii

Najpierw Nadrenia Północna-Westfalia, teraz Dolna Saksonia. W powiecie Ammerland oficjalnie podejrzewa się wystąpienie choroby niebieskiego języka w stadzie owiec. Trwa oczekiwanie na potwierdzenie przypadku przez instytut wirusologiczny Friedrich-Loeffler-Institut.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)