Ceny mleka w marcu
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny mleka w marcu

25.04.2020autor: Marcin Jajor

Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane o cenach skupu. Ile przeciętnie za biały surowiec oferowały mleczarnie w marcu 2020 roku?

W lutym 2020 roku, hodowcy bydła mlecznego otrzymywali średnio w Polsce 136,86 zł/100 l białego surowca (1,36 zł/l). Stawka w skupie w stosunku do lutego 2020 roku (137,38 zł/100 l) spadła o 0,38% (tj. 0,52 zł), a w porównaniu z analogicznym okresem rok temu – była niższa o 0,7% (tj. 0,96 zł/100 l.).

Na średnio najwyższe stawki za mleko mogli liczyć dostawcy z województw:
  • lubuskiego – 141,97 zł/100 l;
  • podlaskiego – 141,50 zł/100 l;
  • dolnośląskiego – 141,01 zł/100 l.
Z kolei najniższe stawki za mleko oferowano przeciętnie w województwach:
  • małopolskim – 126,56 zł/100 l;
  • łódzkim – 129,17 zł/100 l;
  • świętokrzyskim – 131,48 zł/100 l.


Wzrost produkcji


Warto podkreślić, że o ile pierwsze trzy miesiące 2020 r. okazały się dość stabilne pod kątem cen skupu mleka, to jednak okres ten nie uwzględnia jeszcze konsekwencji związanych z epidemią koronawirusa. Jak już pisaliśmy wcześniej, masowe zakażenia spowodowały czasowy wzrost detalicznego popytu na produkty mleczarskie, ale był on niestety obserwowany jedynie na początku wprowadzenia w naszym kraju ścisłego reżimu sanitarnego. Do tego doszły istotne ograniczenia dotyczące transportu, w tym jego kosztów, niedobory kadrowe oraz niemalże całkowity paraliż sektora HORECA.

r e k l a m a
To wszystko zbiegło się ze wzrostem produkcji mleka w Polsce. Skala dostaw zwiększyła się o ok. 7% w skali miesiąca i 1% w skali roku. Biorąc zaś pod uwagę cały pierwszy kwartał br. skup był o ok. 3% większy niż w analogicznym okresie rok temu, wyniósł ok. 3 mld litrów.

Stawki w dół

Niestety, informacje o pogłębieniu spadkowego trendu cen potwierdzają dane o stawkach za podstawowe produkty mleczarskie z połowy kwietnia br., w tym mleka w proszku i masła. Za OMP oferowano 8,13 zł/kg, a więc o 23% mniej niż przed miesiącem. Z kolei cena PMP wyniosła 12,09 zł/kg i była o 4% niższa niż w marcu. Mało optymistyczne są też ceny masła, które spadły w skali miesiąca o 6 i 8,5%  – odpowiednio masło w blokach do 13,75 zł/kg i konfekcjonowane do 15,31 zł/kg.

Zniżkową tendencję widać na rynku mleka w całej Europie Zachodniej, czego przykładem mogą być m.in. spadki cen odtłuczonego i pełnego mleka w proszku. Według USDA w porównaniu ze styczniem cena PMP w kwietniu spadła z 3076 do 2305 euro/tonę (tj. z ok. 14 do niespełna 11 zł/kg). Spadły też stawki OPM z 2604 do 1687 euro/tonę (tj. z niespełna 12 do prawie 8 zł/kg).

Spadkowy trend dotyczył również kolejnej sesji na GDT, w przypadku której indeks cen produktów mleczarskich (po niewielkim wzroście na początku bieżącego miesiąca o 1,2%) w przedostatnim tygodniu kwietnia obniżył się o 4,2%. Spadki zanotowano w przypadku transakcji  za m.in. masło, OMP i PMP.

Interwencja KE


W obliczu tych złych wiadomości branża z pewną ulgą przyjęła propozycję KE o wprowadzeniu mechanizmu interwencji publicznej w postaci dopłat do prywatnego przechowywania odtłuszczonego mleka w proszku, masła i sera. Ma on zmniejszyć podaż produktów mleczarskich na rynku, co w pewnym stopniu może przywrócić rynkową równowagę.

Przypominany, że przedstawione powyżej dane dotyczą zbiorczych i uśrednionych cen skupy mleka w danych województwach Polski, które każdego miesiąca publikuje Główny Urząd Statystyczny. Bardziej szczegółową analizę cen – w tym odniesienie się do sytuacji związanej z koronawirusem – przedstawiamy w majowym dodatku specjalnym „top bydło”, na podstawie nadesłanych cenników mleczarni i faktur. Zachęcamy do ich przysyłania na adres m.wieczorek@topagrar.com.pl. Gwarantujemy anonimowość.



mj/GUS/MRiRW/USDA/GDT/obliczenia własne

Fot. Jajor
autor Marcin Jajor

Marcin Jajor

<p>redaktor działu top bydło i topagrar.pl, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Niewielki spadek eksportu produktów mleczarskich w I kwartale

Jak wynika z analizy za I kwartał 2020 r. dotyczącej eksportu produktów mleczarskich Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa przychody z eksportu były niższe niż rok temu. 

czytaj więcej
Bydło mleczne

Niemcy – stowarzyszenia domagają się obowiązku redukcji mleka

BUND Naturschutz Bayern, AbL i BDM apelują o wdrożenie pakietu środków, które wprowadzą obowiązek ograniczenia ilości produkowanego mleka. Zamierzają podjąć działania na szczeblu Komisji Europejskiej...

czytaj więcej
Bydło mleczne

Polski buhaj na podium oceny wartości hodowlanej

W ostatniej, kwietniowej ocenie wartości hodowlanej buhajów polski buhaj, pierwszy raz w erze oceny genomowej, zajął pierwsze miejsce, bijąc na łopatki tysiące buhajów hodowlanych. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)