Budowa Krajowej Grupy Spożywczej stała się faktem. Sąd Rejonowy w Toruniu dokonał zmiany w Rejestrze Przedsiębiorców KRS, która zatwierdziła powstanie Krajowej Grupy Spożywczej na bazie Krajowej Spółki Cukrowej. Jak uzasadnia MAP to korzystane działanie, a przychody mają się zwiększyć o 30 proc.
Co ma się zmienić
Budowa Krajowej Grupy Spożywczej daje możliwość znacznie bardziej aktywnego udziału Polski w światowym obrocie handlowym, a także pozwala na rozszerzenie kanałów dystrybucji i bazy odbiorców na rynku krajowym.
Priorytetem Grupy Spożywczej jest stabilizacja cen i zwiększenie przychodów
Dodatkowo Andrzej Śliwka zauważa, że zmiana ta pozwoli uchronić się od spekulacyjnego charakteru działań niektórych zagranicznych podmiotów. Tym bardziej, że kluczowe jest tu zrozumienie, że to krok ku temu, aby zagwarantować Polsce bezpieczeństwo żywnościowe, suwerenność żywnościową i niezależność polskiej wsi i polskich rolników.
– Krajowa Grupa Spożywcza jest podmiotem, który zwiększy w stosunku do Krajowej Spółki Cukrowej przychody o blisko 30 proc. i będzie sukcesywnie rozwijał każdy z segmentów, który ma – dodaje wiceminister Śliwka.