Woj. lubelskie zmaga się z ASF w małych stadach świń. Gdzie tym razem wyznaczono ognisko?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Woj. lubelskie zmaga się z ASF w małych stadach świń. Gdzie tym razem wyznaczono ognisko?

21.08.2023autor: Dorota Kolasińska

To już kolejne ognisko w woj. lubelskim, zmora sprzed kilku lat wróciła na ziemie Lubelszczyzny. Afrykański pomór świń rozprzestrzenia się szybko w małych gospodarstwach…  

Na 21 ognisk afrykańskiego pomoru świń aż 13 wystąpiło w woj. lubelskim, m.in. w powiecie parczewskim, lubartowskim i radzyńskim. Jednak największe spustoszenie robi w powiecie parczewskim. Wyznaczono tam aż 8 ognisk ASF, w dwóch z nich utrzymywano powyżej tysiąca świń, reszta, to niewielkie chlewnie, często przydomowy chów.

Ogniska ASF w woj. lubelskim 

21. ognisko ASF wyznaczono 18 sierpnia 2023 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano łącznie 35 świń (4 lochy, 13 prosiąt, 11 tuczników. 7 warchlaków), położonym w miejscowości Glinny Stok, gmina Siemień, powiat parczewski w województwie lubelskim. Gospodarstwo jest położone na obszarze objętym ograniczeniami wymienionym w części III załącznika I do rozporządzenia 2023/594.

Mapa ognisk ASF w Polsce
r e k l a m a

ASF szaleje w Rumunii i Chorwacji

W UE do 21.08.23 wyznaczono 996 ognisk ASF w gospodarstwach utrzymujących świnie. Dramatyczna sytuacja jest w Chorwacji, gdyż wykryto tam chorobę po raz pierwszy w tym roku, a tylko do dzisiaj wystąpiło 483 ognisk ASF.

Jak wynika z danych Ministerstwa rolnictwa Chorwacji, sektor hodowli trzody chlewnej otrzymał wsparcie 12,5 mln euro na pomoc gospodarstwom, które utraciły dochód oraz na rekompensaty w wyniku wybuchu choroby. Ponadto, minister rolnictwa na początku sierpnia zaznaczył, że choć nie jest to bezpośrednio związane z występowaniem samej choroby, to będzie to z pewnością pomocne dla gospodarstw pomocą dla producentów świń, że przygotowano Program Wsparcia o wartości prawie 31 mln euro, który ma zrekompensować wzrost produkcji kosztów w sektorach produkcji zwierzęcej i roślinnej, podczas gdy w sektorze trzody chlewnej, niezależnie od wielkości gospodarstwie (5,6 mln euro). Osiemdziesiąt procent przypadków jest zlokalizowanych na obszarze trzech gmin w powiecie Vukovar-Srijem oraz niewielka liczba ognisk jest wyznaczana w powiecie Brod-Posavina.

W Rumunii sytuacja nie jest lepsza, bowiem liczba ognisk rośnie lawinowo od początku roku. Wyznaczono tam 462 ogniska ASF. Afrykański pomór świń został po raz pierwszy zdiagnozowany w Rumunii w gospodarstwie przydomowym w hrabstwie Satu-Mare w lipcu 2017 r. Od tamtej pory Rumunia jest na górze listy państw unijnych gdzie było najwięcej ognisk tej choroby. W 2018 r. wyznaczono tam 1164 ognisk ASF, w 2019 r. 1728 ognisk ASF, w 2020 r. 1053 ogniska ASF, a w 2021 r. 1676 ognisk. W ubiegłym roku z kolei liczba ognisk drastycznie spadła do 327 ognisk, ale podobnie było w całej UE. Nie zmienia to faktu, że do czasu wybuchu ASF w Chorwacji blisko 80% ognisk było notowanych właśnie w Rumunii.

dkol na podst. GIW/veterinaria.kr/EFSA/woah.org

Fot. Envato Elements/GIW

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Afrykański pomór świń (ASF)

Dofinasowanie na ochronę przed ASF – od kiedy można ubiegać się o wsparcie i na co można wykorzystać środki?

Niedługo rolnicy będą mogli starać się o dofinansowanie na inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się ASF. W jakim terminie można składać wniosek? Na co można wykorzystać środki?

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

Czy da się zlikwidować ASF? Hiszpanom się udało, walczyli 35 lat

Hiszpanie nie tylko po 35 latach zwalczyli na swoim terenie ASF, ale też stali się numerem jeden w produkcji świń w Europie. Jak sami mówią, jest to wynik planu doskonałego i współpracy wszystkich zainteresowanych stron. Jak to zrobili?

czytaj więcej
Zdrowie świń

Rolnicy ponoszą koszty, których rynek nie rekompensuje. ASF steruje branżą

Mieszkańcy Europy są z dnia na dzień coraz bardziej zainteresowani dobrostanem i zdrowiem zwierząt, ale zróżnicowane unijne ustawodawstwo i brak praktycznych rozwiązań zaburzają relacje między wynikami ekonomicznymi a inwestycjami w dobrostan. Co mówili eksperci w czasie XXVII Międzynarodowej Konferencji Naukowej Specjalistów Chorób Świń w Krakowie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)