ASF: Wietnamska firma AVAC Vietnam JSC podpisała kontrakty na eksport szczepionek
Afrykański pomór świń jest problemem globalnym. Przez wiele lat brak szczepionki lub skutecznego leczenia utrudniał kontrolę choroby. W ostatnich latach pojawiły się informacje o nowych, skutecznych preparatach. Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt ostrzega przed stosowaniem niesprawdzonych rozwiązań.
ASF stanowi poważny problem na całym świecie, a zwalczanie choroby trwa od wielu lat. Choroba uszczupla pogłowie świń w Azji i Europie, wirus dociera do nowych zakątów UE i świata, a naukowcy pracują opracowaniem skutecznej szczepionki. Ostatnie informacje o zatwierdzeniu lub przetestowaniu zmodyfikowanych żywych szczepionek w niektórych krajach wzbudziły nadzieje na dostępność nowych skutecznych narzędzi pozwalających powstrzymać obecną epidemię ASF. Wiele krajów jest zainteresowanych wykorzystaniem tych potencjalnych szczepionek, aby pomóc w kontrolowaniu trwających epidemii. Tym bardziej, że w UE liczba ognisk drastycznie rośnie m.in. w Rumunii i Chorwacji.
Szczepionka przeciwko ASF wysokiej jakości
Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (WOAH) podkreśla znaczenie stosowania wyłącznie wysokiej jakości szczepionek przeciwko ASF o udowodnionej skuteczności i bezpieczeństwie, które zostały poddane ocenie regulacyjnej i zatwierdzeniu zgodnie z międzynarodowymi standardami WOAH.
Stosowanie szczepionek nieprzetestowanych, niezgodnych z przepisami i złej jakości może nie zapewniać żadnej ochrony przed ASF i stwarza ryzyko rozprzestrzeniania się wirusów szczepionkowych, co może skutkować ostrą lub przewlekłą chorobą. Ponadto te wirusy szczepionkowe mogą również rekombinować ze szczepami terenowymi, tworząc nowe szczepy, które mogą powodować trudności w wykryciu i skutkować ostrymi, przewlekłymi i trwałymi infekcjami ASF w gospodarstwach.
- Niezależnie od skuteczności szczepionki programy szczepień należy wdrażać w ramach kompleksowej strategii zapobiegania i kontroli, która powinna obejmować inne ważne środki kontroli, takie jak ścisłe bezpieczeństwo biologiczne, środki dotyczące importu i kontroli przemieszczania. Szczepienia, jeśli są stosowane, powinny być przeprowadzane w ramach dobrze opracowanego programu szczepień, który uwzględnia między innymi lokalną epidemiologię choroby, oczekiwane cele szczepień oraz adekwatność i trwałość odpowiednich zasobów technicznych, finansowych i ludzkich. Powinny one zawsze obejmować nadzór i monitorowanie po szczepieniu, a także strategię wyjścia w przypadku zaprzestania szczepień, jak wspomniano w międzynarodowych standardach WOAH dotyczących szczepień – podaje WOAH. Organizacja monitoruje postępy kilku producentów szczepionek przeciwko ASF na różnych etapach rozwoju. Niektóre kraje zatwierdziły lub prowadzą badania terenowe dotyczące stosowania zmodyfikowanych żywych szczepionek przeciwko genotypowi II ASF.
Nowy projekt standardu produkcji szczepionek przeciwko ASF
WOAH podaje, że nowy projekt standardu dotyczącego produkcji bezpiecznych i skutecznych szczepionek przeciwko ASF został zaproponowany w raporcie Komisji ds. Standardów Biologicznych WOAH we wrześniu 2023 r. WOAH nalega, aby producenci szczepionek i członkowie uwzględnili te projekty standardów podczas opracowywania i oceny szczepionek przeciwko ASF do zatwierdzenia przez organy regulacyjne oraz do przedstawienia swoich komentarzy.
Wietnamska firma AVAC Vietnam JSC podpisała kontrakty na eksport szczepionek
Jak podaje ukragroconsult.com wietnamska firma AVAC podpisała już kontrakty na eksport szczepionki żywej AVAC ASF – pierwszej przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń (ASF). Pisaliśmy o postępach badań TUTAJ. Szczepionka zostanie dostarczona na Filipiny, do Indonezji, Malezji, Indii i Birmy.
Co ciekawe to samo źródło podaje, że Ukraina jako jedna z pierwszych zawarła umowę z twórcą tej szczepionki na reprezentację, rejestrację i dystrybucję w kraju. Jednak proces rejestracji jeszcze się nie rozpoczął – wyjaśnił dyrektor Związku Przemysłu Mięsnego Mykoła Babenko, bo wciąż nie ma decyzji politycznej ze strony Państwowego Urzędu Produkcji i Konsumentów oraz Instytutu Biotechnologii i Szczepów Mikroorganizmów.
Szczepionka przeciwko ASF przeznaczona jest dla zdrowych świń w wieku 4 tygodni (po odsadzeniu) i starszych. Zalecana jest jedna dawka, która w ciągu 2-4 tygodni zapewni odporność ochronną na co najmniej 5 miesięcy.
Firma AVAC przetestowała skuteczność szczepionki w 596 gospodarstwach w Wietnamie. Nguyen Van Diep, dyrektor AVEC uważa, że szczepionka jest skuteczna, ale nadal niedoskonała.
W Ukrainie do 1 października odnotowano 22 ogniska ASF. W Polsce wyznaczono 30 ognisk ASF, a w całej UE wyznaczono 1841 ognisk ASF.
Oprac. dkol na podst. WOAH/GIW/ukragroconsult.com
Fot. Kurek
Dorota Kolasińska
<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>
Najważniejsze tematy