Szczepionka przeciwko ASF zatwierdzona w Wietnamie. Co z Europą?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Szczepionka przeciwko ASF zatwierdzona w Wietnamie. Co z Europą?

30.07.2023autor: Aneta Lewandowska

Wietnam zatwierdził komercyjne wykorzystanie szczepionki przeciwko ASF, której skuteczność sięga 95%. Co z wykorzystaniem szczepień w innych krajach? Czy preparaty uratują europejskie pogłowie świń?

Wietnamski rząd zezwolił na szczepienia przeciwko ASF

Wietnamski rząd zatwierdził komercyjne wykorzystanie dwóch krajowych szczepionek przeciwko ASF, co czyni je pierwszymi na świecie szeroko wykorzystywanymi szczepionkami przeciwko pomorowi.  Zatwierdzenie preparatów jest pierwszym krokiem do ewentualnej sprzedaży za granicą, jak podaje agencja Reuters.

Szczepionki NAVET-ASFVAC i AVAC ASF LIVE opracowali wspólnie naukowcy z Wietnamu i Stanów Zjednoczonych, testując ponad 650 000 dawek szczepionek na stadach świń w 40 prowincjach, ze wskaźnikiem skuteczności wynoszącym 95%.

Sekretarz rolnictwa USA, Thomas Vilsack, zapowiedział, że Stany Zjednoczone są wstępnie zainteresowanie zakupem szczepionki i wprowadzeniem na rynek w Stanach Zjednoczonych, mimo że w kraju na razie wirus się nie pojawił.

r e k l a m a

Czy szczepionki uratują pogłowie świń?

W wywiadzie dla topagrar.com, dr Sandra Blome, lekarka weterynarii specjalizująca się w wirusologii kierująca laboratorium referencyjnym ASF w Instytucie Friedricha Loefflera mówiła o tym, jak zastosowanie szczepionek wpłynęłoby na rozprzestrzenianie się choroby.

Klasyczne metody produkcji szczepionek, takie jak produkcja inaktywowanych wirusów, nie wykazały żadnego sukcesu w walce z ASF. Czasami szczepione zwierzęta chorują nawet bardziej niż zwierzęta nieszczepione – mówiła dr Blome – Szczepionki wykorzystujące metody inżynierii genetycznej mogą przynieść większy sukces. Szczepionki tego typu są obecnie opracowywane i testowane w takich krajach jak USA, Wielka Brytania czy Francja. Największy jak dotąd sukces zapowiadają wyniki amerykańskich testów w Wietnamie. 

Specjalistka wyjaśniła także, że fermy testowe we Wietnamie szczepią obecnie młode tuczniki po odsadzeniu, które najlepiej tolerują szczepionkę i stanowią dużą część tamtejszej populacji świń. Lochy hodowlane słabiej tolerują szczepionkę. Nowe projekty badawcze skupiają się obecnie na sprawdzeniu, czy przeciwciała matczyne mogą chronić prosięta przed infekcją i kiedy jest najlepszy czas na szczepienie prosiąt.

Dr Blome zaznacza jednak, że szczepionka nie jest cudownym środkiem, ale jednym z kilku narzędzi do wyeliminowania ASF. 

Na przykład klasyczny pomór świń został wyeliminowany w całej Europie – mówiła lekarka – Oprócz szczepień, dobre zarządzanie doprowadziło do wielkiego sukcesu w jego zwalczaniu. W trakcie akcji szczepień zwiększono również bezpieczeństwo biologiczne w gospodarstwach rolnych oraz poprawiono przepływ informacji o rozprzestrzenianiu się choroby. Szczepionka była wtedy, że tak powiem, wisienką na torcie do wytępienia.

Ale pytanie brzmi, czy w ogóle potrzebujemy szczepionki dla świń domowych w Europie Środkowej. Do tej pory nie było ognisk wtórnych, tj. przypadków, w których inne stado zaraziło się od chorego stada. Ponieważ ogniska choroby są natychmiast zatrzymywane, a chore stado ubijane. Tych zwierząt i tak nie można już szczepić.

„Tak” dla szczepionki dla dzików

Jak podkreśliła specjalistka wirusologii, główną przyczyną rozprzestrzeniania choroby są dziki i to przeciwko nim powinny być skupione działania związane ze szczepieniem. 

Osobiście uważam, że potrzebujemy szczepionki przeciw dzikom, ponieważ tam choroba jest trudniejsza do opanowania. Dobre doświadczenia uzyskano ze szczepionkami doustnymi u dzików w walce z klasycznym pomorem świń. Przynęta ze szczepionką zawiera 1,6 ml szczepionki. Na zewnątrz otoczona jest tłuszczem roślinnym. Szczepionka jest rozprowadzana w gardle. Następnie zwierzęta wytwarzają przeciwciała przeciwko chorobie. Szczepionka jest nieszkodliwa dla psów i innych zwierząt. Jednak wdrożenie jej wiąże się z dużymi nakładami. Zasadniczo jednak szczepienie z przynętą było wówczas bardzo skuteczne i mogło być również obiecujące w przypadku ASF.

Zatwierdzenie szczepionki przeciwko ASF w Europie

Dr Blome przypomniała także, że ponieważ wietnamskie na szczepionki są genetycznie modyfikowanie, wymagają zatwierdzenia przez Europejską Agencję Leków (EMA). Wcześniej konieczne są testy bezpieczeństwa i skuteczności. 

Taki unijny projekt z badaniami zajmuje około 2 do 3 lat. W przypadku zatwierdzenia szczepionki NAVET-ASFVAC i AVAC ASF LIVE zatwierdzenie szczepionki doustnej dla dzików jest możliwe w krótszym czasie.

al na podst. Reuters, topagrar.com
fot. Navetco.com.vn

autor Aneta Lewandowska

Aneta Lewandowska

<p>redaktor portalu topagrar.pl, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zdrowie świń

Rolnicy ponoszą koszty, których rynek nie rekompensuje. ASF steruje branżą

Mieszkańcy Europy są z dnia na dzień coraz bardziej zainteresowani dobrostanem i zdrowiem zwierząt, ale zróżnicowane unijne ustawodawstwo i brak praktycznych rozwiązań zaburzają relacje między wynikami ekonomicznymi a inwestycjami w dobrostan. Co mówili eksperci w czasie XXVII Międzynarodowej Konferencji Naukowej Specjalistów Chorób Świń w Krakowie?

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

ASF dobija stada trzody w powiecie parczewskim. Które miejscowości w strefie czerwonej?

  Liczba ognisk ASF w powiecie parczewskim rośnie. To już 18. ognisko w kraju i 7. ognisko w tej okolicy. Zobacz, jak wygląda mapa ASF w woj. lubelskim i jakie miejscowości obejmują strefy z ograniczeniami. 

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

Kolejne ognisko ASF w zagłębiu produkcyjnym świń, mimo pełnej bioasekuracji!

Pojawiło się kolejne 17 już ognisko ASF. Wirus zaatakował w województwie wielkopolskim w gospodarstwie ekologicznym, gdzie świnie trzymane były na świeżym powietrzu. W gospodarstwie prowadzona była pełna bioasekuracja.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)