Kolejne ognisko ASF w zagłębiu produkcyjnym świń, mimo pełnej bioasekuracji!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kolejne ognisko ASF w zagłębiu produkcyjnym świń, mimo pełnej bioasekuracji!

26.07.2023autor: Kamila Szałaj

Pojawiło się kolejne 17 już ognisko ASF. Wirus zaatakował w województwie wielkopolskim w gospodarstwie ekologicznym, gdzie świnie trzymane były na świeżym powietrzu. W gospodarstwie prowadzona była pełna bioasekuracja.

Przybywa ognisk ASF wśród świń. Po miesiącu wirus powrócił do województwa wielkopolskiego, które jest dużym zagłębiem trzody chlewnej w Polsce. Tym razem zaatakował w miejscowości Białęgi, na północ od Poznania (gmina Murowana Goślina). Obszar ten objęty jest ograniczeniami (strefa różowa).


Zobacz także: ASF w powiecie parczewskim daje popalić hodowcom


- ASF pojawił się w stadzie liczącym kilkanaście sztuk świń w gospodarstwie ekologicznym, utrzymującym te zwierzęta na powietrzu w zagrodzie – poinformował nas powiatowy lekarz weterynarii w Poznaniu Grzegorz Wegiera. Dodał, że w gospodarstwie jest wdrożona pełna bioasekuracja. 

Wirus ASF najprawdopodobniej przyniosły ptaki

Zdaniem Wegiera wirus dostał się do gospodarstwa najprawdopodobniej za pośrednictwem ptaków krukowatych.

- Jednak ze względu na specyfikę gospodarstwa nie będziemy ograniczać rolnictwa w tej okolicy – zapewnił lekarz.
A niestety, w pobliżu ogniska, w odległości ok. 3 km, w Mściszewie znajdują się większe fermy trzody chlewnej.
r e k l a m a

Gdzie stwierdzono ASF w Polsce?

Jest to już trzecie ognisko ASF w Wielkopolsce w tym roku. Wcześniej choroba wystąpiła w powiecie międzychodzkim (14 czerwca) oraz obornickim (29 czerwca).
Jest to jednocześnie 17 ognisko w Polsce w tym roku. Do tej pory wirusa stwierdzono też na Dolnym Śląsku (1 ognisko), Mazowszu (2 ogniska), Warmii (2 ogniska) i na Lubelszczyźnie (9 ognisk, głównie w powiecie parczewskim, gdzie jest silna koncentracja hodowli). W związku z chorobą w tym roku wybito już ponad 7200 świń. 

ASF: Powstaje techniczna grupa kontaktowa ds. afrykańskiego pomoru świń

W związku z pojawieniem się ASF w powiecie poznańskim, cały obszar miasta i powiatu uznany został za potencjalnie zagrożony chorobą. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Poznaniu wydał wczoraj rozporządzenie o odstrzale sanitarnym dzików. Odstrzelone mają być 243 zwierzęta. 

ASF 409 ognisk u świń w UE

ASF nadal rozprzestrzenia się także w innych krajach. Do 24 lipca stwierdzono łącznie 409 ognisk u świń. Najgorsza sytuacja jest w Rumunii, gdzie wykryto aż 258 ognisk i w Chorwacji, gdzie stwierdzono 112 ognisk. Polska z liczbą 17 ognisk zajmuje trzecie miejsce w UE.

Kamila Szałaj
Fot:envato.elements
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Afrykański pomór świń (ASF)

Zmniejszona bioasekuracja zostaje. Co na to branża wieprzowa?

Resort rolnictwa nie planuje wycofania przepisów łagodzących wymogi bioasekuracyjne dla małych gospodarstw, mimo, że organizacje hodowców i przetwórców apelują o rozważenie zasadności ich wprowadzenia.

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

ASF dobija stada trzody w powiecie parczewskim. Które miejscowości w strefie czerwonej?

  Liczba ognisk ASF w powiecie parczewskim rośnie. To już 18. ognisko w kraju i 7. ognisko w tej okolicy. Zobacz, jak wygląda mapa ASF w woj. lubelskim i jakie miejscowości obejmują strefy z ograniczeniami. 

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

Szczepionka przeciwko ASF zatwierdzona w Wietnamie. Co z Europą?

Wietnam zatwierdził komercyjne wykorzystanie szczepionki przeciwko ASF, której skuteczność sięga 95%. Co z wykorzystaniem szczepień w innych krajach? Czy preparaty uratują europejskie pogłowie świń?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)