Raport z walki z ASF. Co robi GLW, by ograniczyć chorobę?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Raport z walki z ASF. Co robi GLW, by ograniczyć chorobę?

05.02.2021autor: wk

Walka z afrykańskim pomorem świń cały czas trwa. Jednym z jej najważniejszych elementów jest ograniczanie populacji dzików oraz usuwanie padłych sztuk. Tylko w zeszłym roku w ramach odstrzału sanitarnego myśliwi pozyskali 170 tys. sztuk dzików.  

Podczas posiedzenia senackiej komisji środowiska raport z dotychczasowej walki z afrykańskim pomorem świń w kontekście zarządzania populacją dzików przedstawił Główny Lekarz Weterynarii Bogdan Konopka. Z jego relacji wynika, że w odstrzale sanitarnym w 2019 r. pozyskano 260 tys. dzików, a w 2020 r. 170 tys.

– Pandemia pokrzyżowała nam plany, gdyż były przewidziane grupy zadaniowe złożone z myśliwych, którzy są w służbach mundurowych, ale oni mają inne zadania od marca zeszłego roku do dzisiaj – mówił Bogdan Konopka. 

Spory wysiłek włożono także w ograniczenie migracji dzików. W ramach walki z ASF w zeszłym roku zbudowano bowiem 560 km. barier. Do tego dochodzą autostrady i drogi ekspresowe, które są ogrodzone a to jest następne kilkaset kilometrów gdzie przejścia dla dzików zostały zamknięte. Zostawiono tylko możliwość przechodzenia innych gatunków.

– Pierwsze takie trwałe ogrodzenie powstało w województwie lubuskim. Spowodowało to, że  wszystkie dziki, które zamknięto w tym sekwestrze zostały wykończone przez wirusa. Zostało tylko 57 sztuk, które częściowo myśliwi odstrzelili, a częściowo odeszła z tego świata przez wirusa- tłumaczył senatorom B. Konopka, który podkreślił, że taką drogą szli także walcząc z ASF Belgowie czy Czesi stawiając setki kilometrów ogrodzeń.

r e k l a m a
W całym kraju od początku roku stwierdzono zaś 251 przypadków ASF u dzików. Jak wyglądamy na tle innych krajów Unii Europejskiej? Najgorzej jest w Rumunii gdzie liczba ognisk u świń od początku roku to 123 a przypadków u dzików 220. Liczba przypadków ASF u dzików w innych krajach to: 
  • Węgry 517 
  • Niemcy 214  
  • Słowacja 187 
  • Bułgaria 72 
  • Łotwa 45
  • Litwa  17
  • Estonia 16
  • Włochy 3 (Sardynia) 

Co robimy?

- Nie tylko w Polsce, ale w całej Europie jest eksplozja tej choroby i ona musi być odpowiednio zarządzana – mówił Główny Lekarz Weterynarii Bogdan Konopka, który przedstawił senatorom podstawowe elementy obecnej walki z ASF: 
  • usuwanie zwłok padłych dzików 
  • monitoring świń i dzików 
  • bioasekuracja na granicznych przejściach drogowych i odbieranie żywności podróżującym ze Wschodu (w co trzeciej próbce takiej żywności naukowcy stwierdzają ASF) 
  • zakaz dokarmiania dzików na terenie kraju  
  • ryczałt kosztów pozyskania dzików w ramach odstrzału sanitarnego 
  • zwrot kosztów transportu i utylizacji padłych dzików pozyskiwanych w ramach organizowanych przeszukiwań   
  • kampania informacyjna  
  • wypłata środków uprawnionym osobom za zgłoszenie znalezienia zwłok padłych dzików 
  • wprowadzenie odłowu czyli stacji żywołownych (150 na terenie kraju) 
  • liczenie dzików przy użyciu bezzałogowych statków powietrznych i dronów (obecnie pracuje w powiecie myśliborskim) 
  • uruchomienie w tym miesiącu aplikacja „Zintegrowany interfejs padłych i odstrzelonych dzików:, który służy przekazywaniu do powiatowych lekarzy weterynarii informacji o dzikach (aplikacja jest po pierwszych testach i jest wdrażana, składa się z aplikacji w telefonie oraz centralnego serwera w siedzibie GIW).
  wk
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jakie warunki sprzyjają porażeniu zbóż rynchosporiozą?

Największemu porażeniu rynchosporiozą zbóż, której sprawcą jest grzybem Rhynchosporium secalis ulega jęczmień ozimy, potem jęczmień jary, żyto i pszenżyto. W pszenicy rynchosporioza nie ma znaczenia. Choroba występuje głównie w warunkach chłodnej i wilgotnej pogody. Obserwując obecną pogodę wydaje się, że jej sprawca ma bardzo dobre warunki.

czytaj więcej

Wirus ASF w Hongkongu pierwszy raz od 2 lat. 3 tys. świń do wybicia

Wirus Afrykańskiego Pomoru Świń dotarł i do odległego Hongkongu. Jak donosi Agencja Reutersa, na jednej z farm do wybicia przeznaczonych zostało trzy tysiące osobników trzody chlewnej.

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

Odszkodowania z tytułu ASF nie dla wszystkich rolników

Co piąty rolnik u którego odkryto wirusa afrykańskiego pomoru świń nie otrzymał z tego tytułu żadnych odszkodowań. To efekt nieprzestrzegania przez nich zasad bioasekuracji i identyfikacji zwierząt. Tymczasem wirus ASF konsekwentnie zmienia strukturę polskiej hodowli. Rolników zajmujących się produkcją trzody chlewnej pozostało nieco ponad 100 tys.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)