Powstanie korytarz ochronny przeciw ASF na granicy z Niemcami?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Powstanie korytarz ochronny przeciw ASF na granicy z Niemcami?

30.06.2021autor: Dorota Kolasińska

Aby chronić się przed migracją dzików zarażonych ASF, Brandenburgia zamierza utworzyć korytarz ochronny o szerokości 500 metrów wzdłuż granicy polsko–niemieckiej. 

Jak podaje topagrar.com krajowy zespół kryzysowy ASF w Brandenburgii podjął decyzję o utworzeniu korytarza ochronnego wzdłuż granicy polsko-niemieckiej. – Budowa korytarza ochronnego ASF wzdłuż Odry i Nysy jest absolutnie konieczna, aby zapobiec dalszej imigracji zarażonych dzików z Polski” – wyjaśnia Anna Heyer-Stuffer, szefowa zespołu kryzysowego, sekretarz stanu ds. ochrony konsumentów. 

Negocjacje z Polską nieudane?

Niemcy twierdzą, że rozwój epidemii ASF w zachodniej Polsce jest dynamiczny, a według Heyer-Stuffer nie można obecnie oczekiwać skutecznego powstrzymania epidemii ASF w Polsce. Według topagrar.com rozmowy między rządem Niemiec, a Polską dotyczące wspólnej budowy skutecznej bariery na granicy również nie przyniosły jeszcze sukcesu.

– Brandenburgia jest bastionem przed dalszym rozprzestrzenianiem ASF na zachód. Walczymy z ASF nie tylko dla siebie, ale wspólnie z Saksonią i Meklemburgią-Pomorzem Przednim o całą Republikę Federalną i wszystkie 16 krajów związkowych. Dotychczasowe działania kontrolne okazały się skuteczne – potwierdził szef państwowego zespołu kryzysowego. 

Niestety, ogrodzenie, które do tej pory wzniesiono wzdłuż granicy polsko-niemieckiej, nie zapewnia wystarczającego zabezpieczenia, gdyż wskazują na to nowe przypadki ASF przy obszarze przygranicznym, tam gdzie ASF wcześniej się nie pojawiał. Dlatego teraz ma powstać drugie ogrodzenie wzdłuż istniejących dróg i ścieżek z uwzględnieniem rezerwatów przyrody. Korytarz ochronny powinien mieć około 500 metrów szerokości. W tym pasie celem jest zredukowanie populacji dzików i szybkie odnajdywanie padłych sztuk, a fermy trzody chlewnej będą szczególnie monitorowane. Brandenburgia będzie ubiegać się o dofinansowanie z UE. Ponadto we wszystkich krajach związkowych opracowuje się model finansowania oparty na solidarności.

r e k l a m a
Do tej pory w Brandenburgii potwierdzono 1122 przypadki ASF u dzików. Stada świń są nadal wolne od wirusa ASF.

oprac. dkol na podst. topagrar.com
fot. poglądowe


autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Afrykański pomór świń (ASF)

ASF: międzynarodowy problem hodowców

Niemiecka weterynaria potwierdziła trzecie ognisko ASF w Brandenburgii, a Słowacy po kilkumiesięcznej przerwie zlikwidowali kolejne stado. Wędrujące przez polskie granice dziki cały czas stanowią zagrożenie, ale czy tylko one?

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

ASF znów zaatakował – wirus będzie w środowisku już zawsze?

Niestety afrykański pomór świń dokucza hodowcom w chlewniach w różnych zakątkach kraju. Wraz ze wzrostem temperatury standardowo wrócił do chlewni, jak robi to co roku, od 2014 r. KZP-PTCh twierdzi, że eliminacja wirusa ze środowiska będzie trudna lub całkowicie niemożliwa.

czytaj więcej

Jak w dobie ASF bezpiecznie utylizować padłe świnie?

Każdy program bioasekuracji w gospodarstwie trzody chlewnej musi uwzględniać nie tylko przemieszczanie zwierząt żywych, ale także padłych ze strefy czystej do brudnej oraz wyznaczenie granic tych obszarów. Bezpieczeństwo biologiczne w zarządzaniu padłymi zwierzętami w stadzie ma kluczowe znaczenie, zwłaszcza w dobie rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)