ASF u dzika w Małopolsce - potwierdzono pierwszy przypadek
r e k l a m a
Partnerzy portalu

ASF u dzika w Małopolsce - potwierdzono pierwszy przypadek

04.05.2022autor: Dominika Mulak

Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu pierwszego ogniska ASF u dzika na terenie województwa.

Ognisko ASF zostało stwierdzone 29 kwietnia br. na terenie powiatu nowosądeckiego - w miejscowości Obłazy Ryterskie w gminie Rytro.

- Ognisko zostało stwierdzone u dzika odstrzelonego w ramach ostrzału sanitarnego dzików, na obszarze objętym ograniczeniami I zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2021/605. Jest to pierwsze ognisko ASF u dzika na terenie woj. małopolskiego - podaje Małopolska Izba Rolnicza. W miejscu wystąpienia ogniska wdrożono już wszelkie procedury związane z likwidacją choroby.

Informacje na temat aktualnej sytuacji epizootycznej dotyczącej afrykańskiego pomoru świń na terenie Małopolski oraz podejmowanych działań, w tym wyznaczeniu obszarów objętych ograniczeniami, będą przesyłane na bieżąco.

Źródło: Małopolska Izba Rolnicza
autor Dominika Mulak

Dominika Mulak

<p>redaktor top agrar Polska i portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Intensywne wykrywanie i usuwanie padłych dzików konieczne do pokonania ASF

Wyjątkowo długo w tym roku udaje się utrzymać stan bez ogniska afrykańskiego pomoru świń w chlewni, chociaż mamy już maj. Chciałoby się, aby równie dobrze sytuacja wyglądała w przypadku populacji dzików. Niestety, w środowisku naturalnym trudniej kontrolować wirusa – nie tylko w naszym kraju. We Włoszech w ciągu kilku miesięcy przewędrował aż o 400 km.

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

Plaga dzików w Rzymie – ASF prawie w Watykanie

We Włoszech afrykański pomór świń razem z zakażonymi dzikami dotarł na przedmieścia Rzymu. Co ściągnęło plagę dzików w tamte okolice?

czytaj więcej
Rzepak

Kiedy pryskać rzepak na płatek?

Ostatnie lata pokazały wyraźnie, że jeden zabieg, tzw. na płatek, który chroni głównie przed zgnilizną twardzikową, nie zawsze wystarczy. Wymaga to zmiany myślenia i strategii – wykonania niekiedy kolejnego opryskiwania fungicydem o odmiennym mechanizmie działania na sprawcę choroby. Jak podejść w tym roku do ochrony kwitnącego rzepaku w tym roku?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)