Pierwsze ognisko ASF w 2023 r. w woj. mazowieckim. Kolejne małe stado do utylizacji
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Pierwsze ognisko ASF w 2023 r. w woj. mazowieckim. Kolejne małe stado do utylizacji

11.07.2023autor: Dorota Kolasińska

Na mapie Głównego Inspektoratu Weterynarii pojawił się kolejny czerwony punkt świadczący o potwierdzonym wynikiem badań ognisku ASF. 11 ognisko ASF w 2023 r. wyznaczono w miejscowości Stary Podoś w gminie Płoniawy Bramura.

W gospodarstwie w Starym Podosiu utrzymywano 38 świń w cyklu zamkniętym (maciory i tuczniki).

- W obszarze zapowietrzonym, w promieniu 3 km było łącznie 8 stad (220 świń) utrzymujących trzodę chlewną i w obszarze zagrożonym jest 39 stad (1785 świń). Ognisko zostało zlikwidowane, przeprowadziliśmy dezynfekcję. Musieliśmy wprowadzić procedurę eradykacji w gospodarstwach uznanych za kontaktowe, ponieważ były to gospodarstwa w bezpośrednim sąsiedztwie ogniska. Zostały tam wprowadzone środki zwalczania afrykańskiego pomoru świń, poprzez uśmiercenie zwierząt i dezynfekcję pomieszczeń i otoczenia. Zwłoki zostały przekazane do zakładu utylizacyjnego. W obszarze zapowietrzonym w pozostałych 4 gospodarstwach ze względu na duże ryzyko rozprzestrzeniania się choroby zostało przeprowadzone uśmiercenie prewencyjne. Było to łącznie 110 szt. w czterech gospodarstwach. Za uśmiercone zwierzęta z nakazu organu inspekcji weterynaryjnej przysługuje odszkodowanie. W obszarze zagrożonym będą prowadzone perlustracje, które polegają na sprawdzeniu stanu zwierząt i przeprowadzeniu badań klinicznych zwierząt. Badania i kontrole będą prowadzone w najbliższym czasie – informuje naszą redakcję lek. wet. Lena Lewandowska Powiatowy Lekarz Weterynarii w Makowie Mazowieckim.
Do tej pory wyznaczono 11 ognisk ASF, w których wybito łącznie 4926 świń (plus uboje prewencyjne i gospodarstwa kontaktowe). ASF u świni domowej wystąpił w tym roku w 5 województwach.

Do tej pory wyznaczono 11 ognisk ASF, w których wybito łącznie 4926 świń (plus uboje prewencyjne i gospodarstwa kontaktowe). ASF u świni domowej wystąpił w tym roku w 5 województwach.

Ogniska i mapa ASF w 2023 

Liczba ognisk ASF w Plsce w 2023 r. Źródło: GIW
Mapa ognisk u świń i przypadków ASF u dzików w Polsce. Źródło: GIW

dkol

Fot. archiwum TAP

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Afrykański pomór świń (ASF)

Kolejne ognisko ASF w zagłębiu produkcyjnym świń, mimo pełnej bioasekuracji!

Pojawiło się kolejne 17 już ognisko ASF. Wirus zaatakował w województwie wielkopolskim w gospodarstwie ekologicznym, gdzie świnie trzymane były na świeżym powietrzu. W gospodarstwie prowadzona była pełna bioasekuracja.

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

Ognisko ASF w miejscowości Cichostów Kolonia

Niestety powiat parczewski nadal zmaga się z afrykańskim pomorem świń. Tym razem wirusa stwierdzono w bardzo małym stadzie. 

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

ASF w Miecznikach i Chrustowie. Ponad 700 świń do utylizacji

Afrykański pomór świń atakuje kolejne gospodarstwa. W ubiegłym roku było jedynie 14 ognisk w ciągu całego roku, teraz jest już 10, a to niestety dopiero początek lata... 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)