ASF w Miecznikach i Chrustowie. Ponad 700 świń do utylizacji
r e k l a m a
Partnerzy portalu

ASF w Miecznikach i Chrustowie. Ponad 700 świń do utylizacji

03.07.2023autor: Dorota Kolasińska

Afrykański pomór świń atakuje kolejne gospodarstwa. W ubiegłym roku było jedynie 14 ognisk w ciągu całego roku, teraz jest już 10, a to niestety dopiero początek lata... 

Z artykułu dowiesz się

 

 
Wirus afrykańskiego pomoru świń pojawił się w kolejnych gospodarstwach, tym razem w Wielkopolsce oraz na Warmii i Mazurach. Do uboju przeznaczono ponad 700 zwierząt. 

Ognisko ASF w woj. warmińsko-mazurskim

9. ognisko ASF wyznaczono 29 czerwca 2023 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 750 świń w cyklu zamkniętym (118 loch, 2 knury, 369 warchlaków, 261 prosiąt), położonym w miejscowości Mieczniki, w gminie Banie Mazurskie, w powiecie gołdapskim w województwie warmińsko-mazurskim. Gospodarstwo znajduje się tuż obok 4 ogniska, w tej samej miejscowości, również utrzymywano tam świnie w cyklu zamkniętym (ok. 600 szt.). Drogą rozporządzenia wprowadzono tam już kilka dni temu strefę czerwoną. W ubiegłym roku we wrześniu wyznaczono tam ostatnie -14. ognisko ASF. 

Ognisko ASF w woj. wielkopolskim

10. ognisko ASF również wyznaczono 29 czerwca 2023 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 30 świń (6 loch, 16 tuczników ,8 prosiąt), położonym w miejscowości Chrustowo, w gminie Oborniki, w powiecie obornickim, województwo wielkopolskie. Wojewoda Wielkopolski jeszcze nie wydał rozporządzenia, na podstawie którego zostanie wprowadzona strefa czerwona. 19 czerwca br. Powiatowy Lekarz Weterynarii wydał rozporządzenie, z którego jasno wynika, że ten obszar jest skażony afrykańskim pomorem świń u dzików (22 czerwca br. potwierdzono wirusa w zwłokach dzika w okolicach Kicina). W ubiegłym roku w lipcu wyznaczono ognisko ASF w sąsiednim powiecie. 

r e k l a m a

Afrykański pomór świń w czterech województwach

ASF w tym roku wystąpił już w czterech województwach, w wyniku likwidacji ognisk wybito już 4,8 tys. świń. ASF skutecznie przetrzebia populację dzików w sześciu województwach, do dzisiaj wyznaczono 1825 przypadków. 

Ogniska ASF w Unii Europejskiej 

Według danych GIW w UE do 3 lipca br. wyznaczono 150 ognisk ASF w 8 państwach. 

  • Rumunia 119 ognisk ASF, 208 przypadków u dzików
  • Polska 10 ognisk ASF, 1825 przypadków u dzików
  • Słowacja 465 przypadków u dzików
  • Węgry 294 przypadków u dzików
  • Niemcy 1 ognisko ASF, 711 przypadków u dzików
  • Bułgaria 95 przypadków u dzików
  • Łotwa 1 ognisko ASF, 194 przypadków u dzików
  • Litwa 2 ogniska ASF, 190 przypadków u dzików
  • Estonia 22 przypadków u dzików
  • Włochy 5 ognisk ASF, 678 przypadków u dzików
  • Czechy 44 przypadków u dzików
  • Grecja 5 ognisk ASF, 2 przypadki u dzików
  • Chorwacja 7

Razem 150 ognisk ASF i 4728 przypadków u dzików. 

dkol 

Fot. Envato Elements

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Afrykański pomór świń (ASF)

Pierwsze ognisko ASF w 2023 r. w woj. mazowieckim. Kolejne małe stado do utylizacji

Na mapie Głównego Inspektoratu Weterynarii pojawił się kolejny czerwony punkt świadczący o potwierdzonym wynikiem badań ognisku ASF. 11 ognisko ASF w 2023 r. wyznaczono w miejscowości Stary Podoś w gminie Płoniawy Bramura.

czytaj więcej
Rynek świń

Ceny tuczników bez większych zmian, ale surowca brakuje

  Ostatnie dni na rynku trzody chlewnej przebiegają pod znakiem stabilizacji cen za tuczniki. Cały czas brakuje surowca, jednak zakłady przetwórcze i ubojnie nie są skłonne więcej płacić za żywiec.

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

Węgry przetestują szczepionkę przeciwko ASF u dzików. Kiedy trafi na rynek UE?

Na razie testy będą przeprowadzane na małą skalę, ale jeśli wszystko pójdzie zgodnie z oczekiwaniami, już w 2025 r. szczepionka przeciwko ASF będzie mogła być wykorzystywana na szerszą skalę. Zobacz szczegóły!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)