Ognisko ASF w gminie Banie Mazurskie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ognisko ASF w gminie Banie Mazurskie

19.06.2023autor: Dorota Kolasińska

W woj. warmińsko-mazurskim również potwierdzono ognisko ASF. Tym razem w stadzie zarodowym... 

4. ognisko ASF zostało wyznaczone w woj. warmińsko-mazurskim w powiecie gołdapskim w miejscowości Mieczniki. 

- W gospodarstwie utrzymywano 691 świń, była to hodowla zarodowa. W okolicy nie było od dłuższego czasu przypadków ASF u dzików. To co nas szczególnie zaniepokoiło, to niestety w tej gminie w ubiegłym roku we wrześniu również było ognisko ASF i Komisja Europejska wprowadzi tzw. czerwoną strefę najprawdopodobniej na rok, co będzie się wiązało z długotrwałymi utrudnieniami dla hodowców - mówi Jerzy Koronowski, Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Lekarz Weterynarii. 
Jak podał Wojewódzki Lekarz Weterynarii w obszarze zagrożonym i zapowietrzonym znajduje się 10 stad, w których łącznie znajduje się prawie 17 tys. świń. Najbliższe z nich to tuczarnia z ok. 500 świń oddalona 600m od ogniska. W powiecie gołdapskim znajduje się 15 stad świń, w nich ok. 30 tys. tych zwierząt.

r e k l a m a
- Projekt rozporządzenia ws. środków związanych z wystąpieniem ASF został przekazany Wojewodzie Warmińsko-Mazurskiemu w dniu 16 czerwca 2023 r. Wydania rozporządzenia spodziewamy się w każdej chwili - dodał lek. wet. Jerzy Koronowski. 

Ogniska i przypadki ASF w Polsce

Do 19.06 w Polsce wyznaczono 5 ognisk ASF. Jedno w woj. dolnośląskim, jedno w Wielkopolsce, dwa w województwie lubelskim i jedno w woj. warmińsko-mazurskim. 
Rośnie również liczba przypadków ASF u dzików. Do dzisiaj potwierdzono 1748 przypadków. 

Poniżej znajduje się mapa ASF - żółte punkty oznaczają przypadki u dzików, czerwone z kolei ogniska ASF. Po kliknięciu w mapę, można zobaczyć wyznaczone strefy


Objawy ASF

  • sinica skóry uszu, brzucha i boków ciała,
  •  drobne, lecz liczne wybroczyny w skórze,
  •  zaczerwienienie skóry, widoczne zawłaszcza na końcach uszu, ogona i kończynach,
  •  duszność,
  •  pienisty wypływ z nosa,
  •  wypływ z worka spojówkowego,
  •  biegunka – najczęściej u młodych świń,
  •  wymioty,
  •  niedowład zadu,
  •  ronienia u prośnych macior.

Zobacz zdjęcia, jak wygląda ASF!

dkol
Fot. archiwum TAP

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Niższe wymogi bioasekuracyjne w stadach do 10 świń: ZA i PRZECIW

Czy obniżenie wymagań bioasekuracyjnych dla stad do 10 świń to dobry pomysł? ZA jest Lech Kołakowski, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi a PRZECIW Bogusław Prałat, hodowca świń, prezes Polskiego Związku Niezależnych Producentów Świń.

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

Trzy kolejne ogniska ASF! Na wschodzie i zachodzie nowe strefy!

Jeżeli ktokolwiek myślał, że afrykański pomór świń mamy za sobą... to niestety grubo się pomylił. Mamy już potwierdzone cztery ogniska ASF w tym roku, a kolejne czekają na potwierdzenie wyników. 

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

Węgry przetestują szczepionkę przeciwko ASF u dzików. Kiedy trafi na rynek UE?

Na razie testy będą przeprowadzane na małą skalę, ale jeśli wszystko pójdzie zgodnie z oczekiwaniami, już w 2025 r. szczepionka przeciwko ASF będzie mogła być wykorzystywana na szerszą skalę. Zobacz szczegóły!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)