Niższe wymogi bioasekuracyjne w stadach do 10 świń
Rozporządzenie wprowadza zmiany różnicujące wymagania dla gospodarstw utrzymujących świnie wyłącznie w celu produkcji mięsa na użytek własny. Przy zmniejszonych wymaganiach bioasekuracyjnych możliwe będzie pozyskiwanie mięsa na potrzeby własne. W związku ze stale rosnącymi kosztami przysłowiowego życia, resort rolnictwa wyszedł z inicjatywą ułatwienia drobnym gospodarstwom pozyskania mięsa na potrzeby ich rodziny w obrębie gospodarstwa. Takie rozwiązanie pozwoli ograniczyć koszty bioasekuracji, co jest istotne w trudnej sytuacji rolników, związanej z rosnącymi cenami produkcji, m.in. pasz, gazu, paliw itp. Przepisy te mają ułatwić pozyskanie prosiąt i ich odchów w celu własnej konsumpcji. Takie świnie ani ich mięso nie może być przeznaczone do sprzedaży lub nawet darmowego przekazania innym osobom. Mięso z tych zwierząt musi być wykorzystane na użytek własny w obrębie potrzeb gospodarstwa.
Następną kwestią jest zrobienie kolejnego kroku w celu zabezpieczenia żywnościowego państwa. Wielu gospodarzy zrezygnowało z chowu i hodowli świń ze względu na restrykcyjne wymagania związane z ASF. Resort rolnictwa zakłada, że pozwoli to w pewnym stopniu odbudować pogłowie trzody chlewnej w kraju, a część rolników po pewnym czasie może nawet będzie chciała rozpocząć lub powrócić do utrzymywania świń w większych ilościach, w celach komercyjnych. To oczywiście będzie się wiązało ze spełnieniem wszystkich niezbędnych przepisów, w tym wymagań w zakresie pełnej bioasekuracji. Musimy pamiętać, że zarobkowe utrzymywanie świń nadal wiąże się z koniecznością spełniania wszelkich niezbędnych ku temu wymagań, tak unijnych, jak i krajowych.
Obniżone wymagania bioasekuracyjne odnoszą się do gospodarstw, które utrzymują niewielką liczbę zwierząt, dla których jednak nadal będą musieli spełnić podstawowe wymagania bioasekuracyjne, mające skutecznie zabezpieczać przed zawleczeniem choroby do gospodarstwa. Obniżone wymagania bioasekuracji produkcji na użytek własny dotyczą jedynie gospodarstw zlokalizowanych na obszarach nieobjętych restrykcjami nałożonymi przez KE. Natomiast na obszarach, które KE objęła restrykcjami, obniżone wymagania bioasekuracyjne nie mogą być wprowadzane.