KRIR protestuje w sprawie rozliczania energii elektrycznej
Prosumenci to równocześnie producenci i świadomi konsumenci produktów i usług. Jednym z najpopularniejszych obecnie typów prosumentów w Polsce są osoby, które zainwestowały w fotowoltaikę i odnawialne źródła energii. Równocześnie bowiem produkują i konsumują energię elektryczną i ciepło w swoich gospodarstwach domowych.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii wywołał zaniepokojenie i reakcję prezesa KRIR, Wiktora Szmulewicza. Sprzeciwił się on proponowanym zmianom.
Propozycja posłów zakładała wprowadzenie systemu tzw. net-billingu. Energia elektryczna, wprowadzona do sieci przez prosumenta, miałaby być rozliczana ze sprzedawcą według jej wartości rynkowej, nie ilości. Szmulewicz ocenił ten system jako niekorzystny ze względu na dużą różnicę cen energii na rynku a stawkami proponowanymi przez operatora. Niekorzystne warunki pociągałyby zaś za sobą coraz mniej inwestycji w instalacje odnawialnych źródeł energii.
W swoim wniosku prezes KRIR zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego, marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego oraz ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka z apelem, aby cenę energii wprowadzanej przez prosumenta do sieci ustalić na nie niższą niż 25% ceny energii sprzedawanej przez operatora sieci.