Komisja Europejska wciąż nie zaakceptowała polskiego Krajowego Planu Odbudowy. To wstrzymuje przekazanie Polsce ok. 57 mld euro, w tym pieniędzy na przetwórstwo rolne. Unijny komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni powiedział, że Bruksela celowo wstrzymuje zatwierdzenie KPO w związku z kwestionowaniem przez polskie władze wyższości prawa europejskiego nad krajowym.
Czy przyjęcie Krajowego Planu Odbudowy jest zagrożone?
– Nie mam żadnych powodów do takich obaw. Trwają normlane prace, takie same jak w przypadku innych Planów Odbudowy. Nic się takiego nie wydarzyło co kazałaby mieć obawy o przyszłość polskiego Planu Odbudowy – zapewnił dzisiaj w Warszawie podczas konferencji prasowej unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.
Komisarz Wojciechowski zauważył, że obecnie 18 państw członkowskich UE ma zaakceptowane swoje KPO, 7 jest w trakcie oceny Komisji Europejskiej, a 2 kraje jeszcze nie przedłożyły KPO.
W polskim Krajowym Planie Odbudowy przewidziano ponad 1 mld euro na rozwój przetwórstwa rolnego
- Kluczem do pozytywnych zmian w polskim rolnictwie, zwłaszcza zmian dobrych dla małych i średnich gospodarstw rolnych, jest odbudowa lokalnego przetwórstwa. Jeżeli bardzo dobra unijna strategia „Od pola do stołu” ma zadziałać w polskich warunkach trzeba odbudować lokalne przetwórstwo rolne – tłumaczył J. Wojciechowski.